Poljski Jurek zmagovalec 10. festivala gorniškega filma

0
3652

 

Jubilejni 10. festival gorniškega filma danes okrona zmagovalce največjega gorniškega praznika v dolini, ki je med 15. in 19. februarjem 2016 potekal v Ljubljani, Celju, Krškem in na Ptuju, konec tedna pa se seli v Domžale. Mednarodna festivalska žirija – Gabriela Kühn s Poljske, Jack Tackle iz ZDA in Marko Brdnik iz Slovenije je med 46 odličnimi filmi z vsega sveta izbrala najboljše v štirih kategorijah: alpinizem; plezanje; gore, šport in avantura ter gorska narava in kultura, ter glavno nagrado mesta Domžale namenila poljskemu filmu Jurek o znamenitem alpinistu Jerzyju Kukuczki. Posebno nagrado podeli tudi Televizija Slovenija. Nagrajeni filmi bodo v Ljubljani in Celju na ogled danes, ko Cankarjev dom gosti še predavanji ameriškega alpinista Jacka Tackla in britanske plezalke Hazel Findlay, v soboto in nedeljo pa si bo nagrajence moč ogledati v Domžalah.

Glavno nagrado mesta Domžale prejme poljski film Jurek, večplastna, uravnotežena in ganljiva zgodba o izjemnem alpinistu, ki je postavil nove standarde v zgodovini himalajizma. »Ljudje imajo radi film zaradi protagonista Jerzyja Kukucke, ker je bil tako poseben, izstopajoč. Na Poljskem je malce pozabljeni junak in Jurek je prvi resni film o njem, zato sem res zadovoljen, da ga tako dobro sprejemajo na festivalih v tujini, ker si res zasluži priložnost. Ravno v Sloveniji sem doživel najlepše srečanje z občinstvom in pogovor po filmu,« je povedal režiser Paweł Wysoczański, ki je v zadnjem letu film predstavil na 17 festivalih in pobral lovorike že v Kanadi, Nemčiji, Bolgariji, Nepalu, Španiji, na Slovaškem in Češkem. “Najpomembnejše sporočilo filma je, da je bil Jurek sin zelo preprostega delavca, a si je sam utrl pot v alpinizem in izoblikoval drugačno prihodnost, četudi bi kot delavec verjetno še živel. Kljub temu da je postajal eden najuspešnejših alpinistov, se kot človek ni spremenil, ostajal je skromen in preprost, kot so ga opisovali Nepalci in njegovi alpinistični kolegi, je pa zaradi alpinizma veliko ceno plačala njegova družina, ki jo je zapustil,” je sklenil misli poljski režiser.

Afganistanska zima

Meru

Panaroma

Suri

Visoki in mogočni

Najboljši alpinistični film je Meru (ZDA in Indija), ki ga odlikujeta odlična kinematografija in verodostojen prikaz tehnično zahtevnega himalajskega vzpona s poudarkom na prijateljstvu in osebnem doživljanju izzivov, uspehov in porazov; najboljši plezalni pa Panaroma (Španija), privlačna zgodba o očetu in sinu, ki se lotita ekstremno zahtevnega vzpona v nadvse slikoviti severni steni Velike Cine v Dolomitih. Nagrado za najboljši film o gorah, športu in avanturi prejme drzna pustolovščina Suri (Slovaška), s katero so fantje želeli izboljšati ozaveščenost o plemenu Suri, ki mu zaradi gospodarskih interesov in izkoriščanja grozi izumrtje, nagrado za najboljši film o gorski naravi in kulturi pa Afganistanska zima (Švica), odličen prikaz raznolikih težav, s katerimi se soočajo Afganistanci, ki jih pestita vojna in kriza, v filmu pa še posebej izstopa odlična fotografija. Visoki in mogočni (ZDA), osebna in doživeta zgodba o razvoju plezanja visokih balvanov in psiholoških ovirah, strahu in napetosti, ki jih moramo premagati, če želimo premikati meje mogočega, je izbran za najboljši kratki gorniški film, njegovi ustvarjalci iz ameriške produkcijske hiše Sender Films, Peter Mortimer, Nick Rosen in Josh Lowell, pa so tudi letošnji prejemniki velike nagrade Mednarodne zveze gorniškega filma.

Gabriela Kühn_foto Igor Kuste__FGF

Gabriela Kühn

“46 filmov v mednarodnem tekmovalnem programu je predstavljalo širok nabor tem, povezanih z alpinizmom, plezanjem, kulturo, naravo in pustolovščino. Žirija je imela izjemno zahtevno delo podeliti šest osrednjih nagrad. Te smo namenili filmom, ki se po našem mnenju odlikujejo z najprepričljivejšo pripovedjo, izjemno kinematografijo in glasbo. Filmi so nam omogočili podoživljati številne pustolovščine in so resnično navdihujoči,” je izbor utemeljila članica žirije Gabriela Kühn, namestnica direktorja gorniškega festivala v Tatrah in podpredsednica Mednarodne zveze gorniškega filma.

Žirija je podelila tudi častni pohvali za alpinistični film (Tom, Španija in Italija, ter Kam?, Italija), častno pohvalo za plezalni film (Črta na nebu, ZDA) ter častno pohvalo za film o gorski naravi in kulturi (Življenje v pragozdu, Avstrija). Televizija Slovenija (žirijo so sestavljali Aleša Valič, Andrej Otovčevič in Andraž Pöschl) je nagradila film K2 in nevidni nosači (Pakistan, ZDA, Brazilija), svetel film o skromnih ljudeh. Podelitev nagrad bo danes, 19. februarja, ob 17. uri v Literarem klubu Lily Novy v Cankarjevem domu, kjer se nam pridruži več nagrajenih filmskih ustvarjalcev. Nagrajeni filmi bodo v Cankarjevem domu v Ljubljani in Mestnem kinu Metropol v Celju na ogled v petek, 19. februarja, v Mestnem kinu Domžale pa konec tedna, 20. in 21. februarja 2016.

Projekcije nagrajenih filmov

CANKARJEV DOM LJUBLJANA
Petek, 19. februar 2016
18.00, Linhartova dvorana: Afganistanska zima
20.00, Kosovelova dvorana: Življenje v pragozdu in Suri

MESTNI KINO METROPOLCELJE
Petek, 19. februar 2016
18.00: Afganistanska zima
20.00: Jurek

MESTNI KINO DOMŽALE
Sobota, 20. februar 2016
18.00: Afganistanska zima
20.00: Jurek

Nedelja, 21. februar 2016
18.00: Črta na nebu, Panaroma in Visoki in mogočni
20.00: Življenje v pragozdu in Suri

“Festival gorniškega filma je pomemben most med zahodno- in vzhodnoevropskmi državami, vključenimi v Mednarodno zvezo gorniškega filma. Slovenija je majhna država z zelo bogato gorniško kulturo in slovenski gorniški festival je pravi vir navdiha za festivale z vsega sveta. Festival gorniškega filma ob letošnjem jubileju gosti letno srečanje 23 članic mednarodne zveze, tako da so se v Ljubljani zbrali predstavniki iz Argentine, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Poljske, Španije, Švice in Velike Britanije,”  je festivalski utrip ocenila Kühnova.

Silvo Karo in Kurt Diemberger_foto Igor Kuster_FGF

Silvo Karo in Kurt Diemberger, foto Igor Kuster_FGF

Tudi Silvo Karo, direktor Festivala gorniškega filma, ki ga je na noge dokončno postavil pred desetletjem, se zadovoljno ozre po letošnjem festivalskem tednu in zgodovini največjega slovenskega gorniškega praznika v dolini: “Vsak sadjar je vesel, če se drevo prime, in tudi sam sem vesel, da se je festival prijel, saj smo ga zalivali toliko let. Obisk razveseljivo raste, in zadovoljni smo, da lahko slovenski javnosti ponudimo toliko bogate kulture, ki jo premore svetovna gorniška filmska produkcija, hkrati pa prisluhnemo zgodbam velikih mojstrov, ki so pustili pečat v gorah, kot je bil letos Kurt Diemberger z enciklopedijo dosežkov in doživetij v gorah. Najpomembnejše za obiskovalce so zgodbe, sladkorčki, ki si jih najbolj zapomnijo. Veseli me, da smo v vseh teh letih v Slovenijo, ki ima sicer izjemno gorniško zgodovino, pripeljali tudi veliko dobrih vsebin od drugod in tako morda odprli tudi kakšen drugačen pogled.”

Kurt Diemberger po predavanju v Ljubljani

Kurt Diemberger po predavanju v Ljubljani

Hazel Findlay in Jack Tackle_foto arhiv FGF

Hazel Findlay in Jack Tackle, foto arhiv FGF

Poleg avstrijskega alpinista in prejemnika zlatega cepina za življenjsko delo Kurta Diembergerja, ki je navdušil z živo in srčno pripovedjo o svojem alpinističnem pionirstvu in filmskem ustvarjanju v najvišjih gorah, je poslušalcem svojo željo po doseganju več in več in kompromisih, ki jih je moral za to sprejeti, iskrivo predstavil najuspešnejši slovenski športni plezalec Domen Škofic. Piko na i festivalskemu dogajanju s predavanji danes zvečer v Cankarjevem domu pristavita ameriški alpinist Jack Tackle, ki je preplezal številne prvenstvene smeri na Aljaski, v Kanadi in drugih gorstvih po vsem svetu ter se bo posvetil Aljaski v alpskem slogu in pomenu samozadostnosti in predanosti cilju, ter britanska mojstrica tradicionalnega plezanja Hazel Findlay, prva ženska, ki je preplezala smer z oceno E9 (ekstremno zahtevno plezanje) in se proslavila kot mojstrica krušljivih morskih pečin, na predavanju Od majhnega otoka do velikih sten pa bo predstavila tudi duševni vidik tega vznemirljivega športa.

Paweł Wysoczański_foto Igor Kuster_FGF

Paweł Wysoczański, foto Igor Kuster FGF

Festivalsko dogajanje, ki tudi letos razveseljivo polni kinodvorane in navdušuje številne ljubitelje gora na velikem platnu, so z obiskom požlahtnili številni filmski ustvarjalci. Na projekciji filma Jurek je o znamenitem poljskem alpinistu Jerzyju Kukuczki spregovoril režiser Paweł Wysoczański, na premieri filma Dolina velikanov: balvanska odisejada v Sultanatu Oman sta zbrane zabavala plezalca Philippe Ribière in Read Macadam, film Zakaj? in svoja okoljevarstvena prizadevanja je predstavil slovenski ustvarjalec Rok Rozman. Na premieri dokumentarca Življenje v pragozdu sta v zaodrje snemanja popeljala avstrijska režiserka Rita Schlamberger in češki snemalec Jiří Petr, projekcijo filma Operacija Moffat je pospremila britanska režiserska in plezalka Claire Carter, filma Tom pa italijansko-španski režiserski dvojec Elena Goatelli in Angel Esteban Vega.

Na snidenje ob letu osorej!

Manca Čujež

Festival gorniškega filma

040 352 665

pr@gorniski.si

www.gorniski.si

Oglasno sporočilo