Po poteh mesta ob prazniku Občine Kamnik: »Kamnik postaja mesto po meri človeka, ki svoje ambicije meri z ambicijami svojih ljudi«

0
1434

Današnji dan je bil za Kamničanke in Kamničane prav poseben, saj smo ob 790. obletnici našega mesta obeležili praznik Občine Kamnik. Praznik, ki je namenjen predvsem našim občankam in občanom. Praznik, ko na rojstni dan rojaka, kulturnika in generala Rudolfa Maistra – Vojanova največjo pozornost namenjamo ravno občinskim nagrajenkam in nagrajencem. Sklepno dejanje današnjega praznovanja je bila namreč osrednja slovesnost s podelitvijo petih priznanj Občine Kamnik, posmrtno imenovanega častnega občana Občine Kamnik in posebnega priznanja Občine Kamnik.

.

“>Letošnje osrednje slovesnosti smo začeli s podpisom donatorske listine, saj je Maistrov vnuk Borut Maister danes Medobčinskemu muzeju Kamnikoziroma Rojstni hiši Rudolfa Maistra, s tem pa tudi občini Kamnik, podaril okvir diplome, ki jo je prejel Rudolf Maister kot častni meščan Kamnika leta 1924 in ga je izrezljal kamniški rezbar Ivan Klemen, ter stol s posestva Unec, ki ga je uporabljal general. V Poročni dvorani sta donatorsko listino podpisala direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik mag. Zora Torkar in Borut Maister.

Med udarnimi ritmi promenadnega nastopa Mestne godbe Kamnik je župan Matej Slapar skupaj s predsedniki in predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij Občine Kamnik najprej položil venec v preddverju občinske stavbe. Kot že veleva tradicija, pa je župan v nadaljevanju osrednjih slovesnosti spoštljiv poklon namenil s polaganjem cvetja k spomeniku Rudolfa Maistra – Vojanova na Trgu talcev. Poklon veličini častnega občana pa je s polaganjem cvetja namenil tudi slavnostni govornik, predsednik Vlade Republike Slovenije Marjan Šarec.

.

“>Župan Matej Slapar je ob tej priložnosti povedal: »Lepo pozdravljeni v Kamniku – Maistrovem mestu. V ponos in v čast nam je, da kot edina občina na rojstni dan generala in domoljuba Rudolfa Maistra praznujemo praznik naše Občine. Kamnik je bil vedno med prvimi, ki so dali čast in priznanje generalu Maistru. Že v 70. letih so postavili spomenik tu za nami, v sredini 90. let je bil 29. marec izbran za občinski praznik. In tudi ta vaša današnja prisotnost priča o tem, da nam general Rudolf Maister pomeni veliko. In prav je, da se vsako leto znova spominjamo dejanj, ki jih naredil naš rojak za naš narod, za našo domovino. Iskrena hvala vsem, ki ste počastili dan Občine Kamnik.«

.

“>Slavnostni govornik, predsednik Vlade Republike Slovenije Marjan Šarec je orisal Maistrov boj za severno mejo, njegov pomen za slovensko zgodovino in dejal: »Danes se spominjamo občinskega praznika in rojstnega dne našega velikega rojaka. Leta 1918 je naredil neprecenljivo dejanje, ki se ga spominjamo še danes. Priključil nam je dobršen del Slovenije, da imamo danes svojo državo in lahko praznujemo svojo državnost,« ter poudaril, »Velikokrat, premnogokrat zamolčan. Toda ne v Kamniku. V Kamniku so takrat velmožje imeli pogum. Postavili so mu spomenik in takrat je Kamnik na novo zaživel z imenom Rudolfa Maistra. Njegovo ime nosijo spomenik, šola in ulica. Tudi narodna zavest je tukaj doma. Rudolf Maister ni pomemben samo zaradi leta 1918, ampak je pomemben tudi za to, ker nas opominja, da moramo imeti pogum, da moramo imeti domoljubje v svojem srcu, predvsem pa da domoljubje ni samo privilegij nekaterih, ampak je pravica in dolžnost vsakega izmed nas. Danes nam včasih tega manjka. Včasih nam manjka zavedanja, kaj pomeni imeti svojo državo. Kaj pomeni državnost in kaj pomeni častiti njene simbole. Državne praznike včasih dojemamo samo kot dela proste dneve, da jih lahko izkoristimo za izlete, druženje in druge prostočasne dejavnosti. To je lepo, ampak v prvi vrsti so državni prazniki in praznovanje državnosti namenjeni temu, da damo poklon tistim, ki so dali premnoga življenja za to, da danes uživamo v svobodi. Njim smo dolžni spoštovanje. Vsako izgubljeno življenje je bilo izgubljeno za to državo, za naš narod; to si zasluži spoštovanje. In zato vsako leto obeležujemo takšne in drugačne praznike, ki slavijo našo slavno zgodovino. Zgodovino moramo vedno jemati takšno, kot je bila. S svojimi slabimi in dobrimi platmi. Nobena zgodovina ni črno-bela, vsak zgodovina s seboj nosi mnoge usode in mnoge težke stvari, tudi zločine. Ampak danes, v letu 2019, smo lahko veseli, da se naša država razvija, da jo imamo in napredujemo. Napredovali pa bomo toliko, kolikor bomo držali skupaj in kolikor jo bomo sposobni ceniti. Svojo Republiko Slovenijo moramo najprej ceniti sami, nato jo bodo cenili tudi drugi. Spoštovane  Kamničanke, spoštovani Kamničani, iskrene čestitke ob občinskem prazniku. Naj živi in se razvija občina Kamnik. Naj živi in se razvija Republika Slovenija.«

.

“>Ob prepletu besed Barbare Božič so posebno noto dogodku dodali zastavonošeČastna enota in trobilni kvintet Slovenske vojske, kvartet Policijskega orkestra in recitator Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik Jan Jančar Vrhovnik.

V Domu kulture Kamnik je sledila osrednja slovesnost ob prazniku Občine Kamnik, kjer smo, kot rečeno, največjo pozornost namenili ravno občinskim nagrajenkam in nagrajencem. V do zadnjega kotička zapolnjenem hramu kamniške kulture so se slavnostnemu govorniku, županu Mateju Slaparju, pridružili poslanci Državnega zbora mag. Matej Tonin, Brane Golubović in Karla Urh, občinske svetnice in svetniki, podžupana dr. Jernej Markelj in Aleksander Uršič ter častni občani Občine Kamnik ter Maistrov vnuk Borut Maister.

.

“>Slavnostni govornik, župan Matej Slapar, je dejal: »S številnimi prireditvami se Kamničanke in Kamničani vsako leto poklonimo našemu velikemu rojaku, generalu, pesniku, slikarju in bibliofilu Rudolfu Maistru. Človeku, ki je dokazal, da pogumna presoja v pravem trenutku dobiva bitke in ohranja ozemlje. Kamničanu, ki je s svojo širino, odločnostjo in domovinsko zavestjo, pustil neizbrisen pečat ne le v zgodovini našega mesta, temveč tudi v slovenski zgodovini. Danes lahko rečemo, da Kamnik postaja mesto po meri človeka, ki svoje ambicije meri z ambicijami svojih ljudi. In kljub kritikam lahko rečemo, da je naša občina ohranila občutek za prepoznavanje priložnosti, s katerimi se sooča. Ta občutek se mi zdi ena najpomembnejših odlik posamezne družbe. Ni namreč zadosti znati prehajati iz ene v drugo priložnost. Pomembno je priložnost zaznati, ko se le-ta šele rojeva, in jo biti pripravljen, ko se rodi, izkoristiti v najboljši meri. Priložnosti, ki jih prinaša današnji čas, so verjetno težje predvidljive, kot so bile doslej. Kljub temu ostaja vodilo časa, ki sledi, jasno: znanje in izvirnost. Verjamem, da bodo možnosti tistega, ki bo znal in to znanje posredoval na izviren način, precej večje. Naš skupni cilj naj bo ustvarjanje pogojev za enakomeren razvoj vseh območij in področij življenja v občini. Naj si bo to razvoj gospodarstva in spodbujanje ukrepov, ki bodo prispevali h krepitvi kmetijstva, turizma in samooskrbe, ali pretehtana opredelitev rabe prostora, dolgoročne rešitve odlaganja komunalnih odpadkov, skrb za zmanjšanje obremenjevanja voda in kakovostno pitno vodo, izboljšanje cestnega in komunalnega omrežja, ali priprava pogojev, ki bodo mladim, ki so naš potencial, ponujali stimulativne pogoje za bivanje v naši občini in hkrati na drugi strani tudi starejšim ustvarili primerne pogoje za bivanje v jeseni življenja. Za razvoj so potrebni vizija, volja in pogum. Prepričan sem, da je v vseh nas tega dovolj, da to zmoremo in se ne bomo ustavljali ob morebitnih ovirah. Koncept vzpostavljanja družbenih, političnih in ekonomskih odnosov, ki gradi na ločevanju in razlikovanju, se v naglih korakih spreminja. Svet postaja globalna vas, kjer je težko biti enak in je težko biti drugačen. Zato moramo stremeti k preseganju načrtov, znati moramo zagotoviti soglasje in sodelovanje vseh upravljalskih struktur pri dolgoročnem razvoju lokalne skupnosti. In ponosen sem, da v Kamniku znamo razumeti pomembnost konsenza o urejanju ključnih razvojnih vprašanj naše občine. Spoštovane gospe in gospodje, čez nekaj trenutkov bomo pozornost namenili izjemnim Kamničankam in Kamničanom. Ljudem, ki so svoj življenjski smoter usmerili v dobro družbe, ki ji pripadajo; ki so s svojo osebnostjo vtisnili v življenje naše občine neizbrisno sled. Zaradi vas, spoštovane nagrajenke in nagrajenci, je naša občina boljša, uspešnejša, razvojnejša, bolj povezana in zrelejša. Spoštovane nagrajenke in nagrajenci, dovolite, da vam v imenu vseh, ki vas cenimo, izrazim zahvalo in upanje, da se pot, ki nas je združila, še dolgo nadaljuje. Vsem Vam, cenjene gospe, spoštovani gospodje, pa želim prijetno praznovanje občinskega praznika. Hvala.«

Podelitev priznanj za najboljše literarno in likovno delo

.

“>Koordinacijski odbor veteranskih in domoljubnih organizacij občin Kamnik in Komenda se v okviru svojega delovanja dobro zaveda, da je treba narodno zavest spodbujati že od malih nog. V okviru svojih prizadevanj so razpisali 6. nagradni razpis z naslovomPomniki mi pripovedujejo, s strani predsednika Koordinacijskega odbora gospoda Dušana Božičnika pa so bila danes ustvarjalcem najboljših del podeljena priznanja, ki so jih prejeli:

  • Zala Plohl, Ela Pestotnik in Maruša Kugler (5. razred Osnovne šole Marije Vere pod mentorstvom Irene Zagožen) ter Julija Maver (7. razred Osnovne šole Marije Vere ravno tako pod mentorstvom Irene Zagožen) za likovno delo,
  • David Kokalj (4. razred Osnovne šole Toma Brejca pod mentorstvom Francija Mestka) in Nejc Jerman (8. razred Osnovne šole Marije Vere pod mentorstvom Maje Drolec) za literarno delo.

Podelitev posebnega priznanja Občine Kamnik

.

“>Dediščina generala Rudolfa Maistra je izjemna in tega se zaveda tudi Društvo general Maister Kamnik, ki s spoštovanjem ohranja in širi ideje našega rojaka. Gonilo društva je bil v zadnjih letih sedaj že nekdanji predsednik Društva general Maister Kamnik Ivan Miroslav Sekavčnik, ki se je v mesecu marcu odločil, da predsedovanje društva preda svojemu nasledniku gospodu Jošku Berlecu. Njegovo pripadnost Društvu je prepoznal tudi župan Občine Kamnik, ki mu je danes podelil posebno priznanje Občine Kamnik.

Podelitev priznanj Občine Kamnik

.

“>Pot po Kamniku. Pot po našem srednjeveškem mestu je lepa. Še lepše pa je videti, kaj vse zmorejo njegove prebivalke ter prebivalci in kako s svojim delovanjem različne institucije bogatijo našo lokalno skupnost. Mnogi nam namreč dajejo navdih in na poti predano uresničujejo svoje cilje. S hvaležnostjo lahko rečemo, v kakšnem čudovitem kraju živimo in, kako izjemni ljudje živijo tu. Ponosni smo na njih. Še posebej pa smo ponosni tudi na letošnje nagrajenke in nagrajence:

.

“>Na osrednji slovesnosti smo se sprehodili po poti našega mesta. Prehodili smo pot bogate slovenske glasbe. Zastavonošamso se na odru pridružili člani Mestne godbe Kamnik, ki jim je dirigentsko taktirko spretno vihtel Martin Dukarič, navdušile so nas pevke Klara Koprivec, Natalija Cerar, Tinkara Jančar Vrhovnikin Špela Sever pod mentorstvom Matica Smolnikarja. Izjemno slovensko besedo sta predstavila recitatorja Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik Jaka Kovačič in Nika Homar, s prepletom misli pa se je nastopajočim na odru pridružil Andrej Hofer. Ob zaključku so za pogostitev poskrbele članice Društva podeželskih žena Kamnik-Komenda, v preddverju Doma kulture Kamnik smo si lahko ogledali podarjen stol in okvir Maistrovega vnuka Boruta Maistra.

Le kaj lahko dosežemo brez truda? Na poti življenje nas čakajo mnoge preizkušnje, a koraki naj bodo odločni in mirni. Enostavno je treba verjeti in vztrajati. Bodimo ponosni glasniki dediščine našega mesta. Ponosno se sprehodimo po poti skozi naš lep Kamnik.

Fotografije: Klemen Brumec
Občina Kamnik

Oglasno sporočilo