Poznate restavratorstvo – skrb za nego in ohranjanje starih predmetov

0
1457

Društvo Lipa – Univerza za tretje življenjsko obdobje Domžale si prav vsak začetek šolskega leta prizadeva, da bi že precejšnje število različnih študijskih krožkov še obogatilo in pri tem upoštevalo tudi želje in interese slušateljev. Tako so se v lanskem šolskem letu slušatelji prvič lahko odločili tudi za restavratorstvo, ki se zaradi velikega interesa in odličnega sprejetja pri študentih  v začetku leta 2022 nadaljuje pod mentorstvom Žige Reharja, ki je svoje ustvarjalno delo že predstavljal na številnih razstavah v Sloveniji in tujini. Ker verjamem, da morda kateri od zainteresiranih slušateljev o obisku restavratorstva še  razmišlja, sem mentorja Žiga Reharja, ki je diplomiral na visoki šoli za risanje in slikanje, zaključil pa tudi specialistični študij pri profesorju Darku Slavcu, postavila nekaj vprašanj. Prepričana sem, da bodo njegovi  konkretni odgovori marsikoga zainteresirali za vpis v omenjeni študijski krožek.

Zakaj bi se nekdo v jeseni življenja odločil za restavratorstvo, je bilo moje prvo vprašanje, na katerega mentor Žiga Rehar odgovarja:
»Restavratorstvo ni samo poklic, je tudi poslanstvo, ki kroji naš odnos do predmetov iz preteklosti. Vsi ljudje smo navezani na predmete, ki nas obdajajo in nemo spremljajo skozi življenje. Nekateri nas spominjajo na prednike, drugi na dogodke – skratka vsem je skupno eno, so nemi govorci zgodb, katerih se radi spominjamo. Zato tisti ljudje, ki jih restavratorstvo zanima, ta odnos do starin že imajo. Na restavratorskem tečaju se udeleženci spoznajo s tehnikami in materiali za ohranjanje in nego predmetov. «

Je restavratorstvo postopek, ko se nekaj starega poškodovanega obnovi ali preuredi. Je to namen študijskega krožka ali pod restavratorstvo uvrščamo še kaj drugega?
»Na tečaju se ukvarjamo predvsem z restavriranjem predmetov, ki jih udeleženci prinesejo s seboj, podučimo pa se tudi o pogojih hranjenja ter o negi in rokovanju s starinami.«

Pogosto ob restavratorstvu govorimo tudi o  konservatorstvu?
»Čeprav konservatorstvo in restavratorstvo hodita dostikrat z roko v roki, se sami postopki razlikujejo. Pri konserviranju se ukvarjamo predvsem z ohranjanjem materiala ter z dejavniki, ki so vplivali na pospešeno propadanje. Pri restavratorskih posegih pa se ukvarjamo tudi z izgledom in samo uporabnostjo predmeta.«

Se bodo študentje ukvarjali s praktičnim delom – lesenimi starimi izdelki? Ali novo znanje, ki ga bodo dobili, govori tudi o drugih materialih, kot je les. Bodo za praktično delo stare lesene izdelke prinesli od doma? Kaj če jih nimajo?
 »Praktično delo poteka na predmetih, ki jih udeleženci prinesejo s seboj, v slučaju, da jih nimajo, jim pomagamo pri iskanju le teh. V osnovi se ukvarjamo z lesenimi izdelki ob katerih, pa se srečujemo tudi z drugimi materiali, kot so: kovine, usnje, keramika…«

So leseni izdelki vsi enaki ali različni – se razlikujejo tudi postopki restavriranja?
»Vsak predmet je zgodba zase, zato se postopki restavriranja prilagajajo predmetu, kjer skrbimo za minimalnost posega z materiali, ki so reverzibilni.«

Kaj bi svetovali bodočim restavratorjem?
»Skrb za ohranjanje predmetov ni samo ključ do preteklosti, je hkrati velik doprinos k zmanjšanju potrošnje in tako čistejši prihodnosti. Vabljeni! «

Študijski krožek restavratorstva svoja vrata odpira 5. januarja 2022, dobrodošli!  Oglasite se v prostorih društva Domžale, Ljubljanska cesta štev. 58, ali pokličite 01 722 66 70 oz. 031 379  276.

Ob tem pa naj vas povabimo tudi  v druge oblike dela Univerze za tretje življenjsko obdobje – Društva Lipa Domžale. Slušatelji namreč, ob upoštevanju ukrepov, povezanih s covid 19,  že pridno pridobivajo nova znanja ali z različnimi drugimi aktivnostmi  poskrbijo za svoje zdravje in prijetno druženje. Verjemite, da bo vaša jesen življenja lepša tudi v letu 2022, v katerem vam želimo veliko zdravja, sreče in prijetnih trenutkov z vsemi, ki jih imate radi in ne pozabite: Učenje ima svoj začetek in nikoli konca.

Vera Vojska

OBVESTILO

Spoštovani občani in občanke ter člani Društva Lipa Domžale

V januarju bomo organizirali 40 urni študijski krožek  RAČUNALNIŠTVA.

Vsi, ki želite pridobiti nova znanja ali jih dodatno nadgraditi s področja računalništva, vabljeni, da se do 28.12. 2021 prijavite v tajništvu Društva ali po elektronski pošti:  lipa.domzale@t-2.net

Marjan Ravnikar, predsednik Društva Lipa – Univerza za tretje življenjsko obdobje Domžale

 

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here