Prostovoljka Društva Šola zdravja Branislava Ogrinc (70) je med letošnjimi nagrajenci društva za leto 2021. Društvu se je pridružila decembra 2013. »Nekega dne sem poklicala Meri Habe, ki vodi skupino v drevoredu 88 lip in že naslednje jutro prišla na telovadbo.« V nadaljevanju nam Branislava pove, da to ni njej najbližja skupina, izbrala pa jo je z namenom: »S posebnim namenom sem izbrala najbolj oddaljeno lokacijo, ki je od mojega doma oddaljena 35 minut hoje. Posebej me je pritegnila bližina Kamniške Bistrice, ki nas s svojim žuborenjem še posebej spremlja pri telovadbi.«
Na vprašanje, kaj ji pomeni jutranja telovadba »1000 gibov«, je Branislava povedala: »Jutranja telovadba je zame pozitivna energija, ki mi jo daje vsak gib. Je pa tudi še poseben začetek vsakega dne. Tako sem telovadbo po metodi »1000 gibov« prenesla tudi v Društvo upokojencev Lek. Na več dnevnih izletih tudi Lekovi upokojenci telovadimo in vsako jutro pozdravimo sonce.«
Branislava je na svoji poslovni poti univ. dipl. ekonomistke delovala na računovodskem področju in je del svojih bogatih delovnih izkušenj prenesla tudi na delovanje Društva Šola zdravja. V mandatu 2016-2020 je bila predsednica nadzornega odbora društva in je s svojo strokovno pomočjo sodelovala pri pripravi Pravilnika o računovodstvu in pripravi gradiv za ostale organe društva.
V mandatu 2020-2024 je bila že dvakrat predsednica inventurne komisije. Branislava je povsod pustila velik pečat odličnosti in strokovnosti, saj je v svoji aktivni dobi delala na različnih delovnih področjih (računovodstvo, prodajna logistika, organizacija dela, plan in analize, prokuristka). Vsako menjavanje področij dela zahteva veliko dodatnih naporov, razumevanje nalog in spoznavanje novega. O tem nam Branislava pove: »Vsa ta leta sem si nabrala ogromno izkušenj in iz leta v leto nadgrajevala svoje znanje.« V nadaljevanju pogovora izvemo, da je bila Branislava poznana kot dobra delavka, kar pokomentira: »Res je, bila sem zelo delovna in ambiciozna. Vedno sem si rekla, znanja mi ne more nihče vzeti.« In to znanje je Branislava vseskozi prenašala tudi na svoje sodelavce. Njena delovna pot se po upokojitvi leta 2009 ni ustavila, že naslednje leto je prevzela vodenje Društva upokojencev Lek. Tako se je spet naučila nekaj novega, spoznala je poslovanje in delovanje društev. To je zelo pomembno na njeni poti, ker je, ob včlanitvi v Društvo Šola zdravja, Branislava takoj ponudila svojo dragoceno pomoč in znanje, kar je pokomentirala s temi besedami: »Pri vsem svojem delu sem bila vedno v celoti predana in naloge vedno do konca realizirala, kjerkoli in karkoli sem delala.«
Branislava je Društvo Šola zdravja promovirala tudi v tujini. Leta 2019 je prehodila del Portugalske Jakobove poti (El Camino de Santiago de Compostela) in med potjo je na družbenih omrežjih uspešno objavljala svoje slike v oranžni majici Šole zdravja. O svojih spominih na prehojeno pot nam je Branislava navdušeno razlagala: »V začetku leta 2019 me je Camino »poklical«. Odločila sem se za del portugalskega Camina; to je pot od Porta na Portugalskem do Santiaga de Compostela v Španiji in še naprej do »konca sveta« do Finisterre in Muxie. Na pot, dolgo 480 km, sem se pripravljala 8 mesecev in jo prehodila sama. Bila sem sama s seboj. Med potjo sem srečevala veliko pohodnikov; pogovarjala sem se s pohodniki iz 33 držav. V mojem nahrbtniku je bila tudi oranžna majica našega društva, katero sem oblekla 14. dan svoje poti in prispela v Santiago de Compostela. Takrat so tekle tudi solze. Spomini na pot bodo ostali vedno živi, saj je to doživetje, ki me še vedno spremlja vsak dan.«
Tudi za letošnje poletje ima Branislava že začrtano novo pot, francoski Camino: »Načrti za francoski Camino so nastali takoj v začetku leta 2020 in jih bom letos uresničila. Sredi maja namreč odhajam na to pot, ki bo še enkrat daljša in bo zahtevala 54 dni, od tega po planu 47 dni hoje.«
Maj se nam že nasmiha in naša prostovoljka Branislava bo kmalu odrinila na še en Camino. Preden se poda na skoraj dva meseca trajajočo pohodno pot, smo jo vprašali, če ji pri teh pripravah vaje »1000 gibov« kaj pomagajo: » Če le nimam drugih obveznosti, se zjutraj ob 6.45 odpravim telovadit. Že na poti do Kamniške Bistrice se dobro razgibam, vsako vajo pa skušam čim bolj natančno izvesti in vezi še malo bolj zategniti. Vsa leta telovadbe so mi mojo razgibanost še dopolnila. Veliko mi pa pomenijo tudi torkovi pohodi, kjer vsakič prehodimo kar precejšen krog, še posebej pa rada pohitim v hrib«.
Za konec smo Branislavo povprašali, kaj ji pomeni nagrada Društva Šola zdravja na kar je takoj izstrelila, da je zelo ponosna ter navdušeno nadaljevala: »Članstvo v društvu je nekaj najboljšega, kar se mi je zgodilo, spoznala pa sem tudi veliko novih prijateljev. Društvo Šola zdravja je res šola, saj me je naučila več od zgolj telovadbe. Tukaj je prisotna velika pozitivnost, predvsem pa razumevanje različnosti in strpnost, ki te velikokrat pomiri in pripelje tudi do drugačnega razmišljanja. Energijo društva z veseljem prenašam tudi naprej.
Na koncu nam je zaupala, da je telovadba po metodi »1000 gibov« tako kot hoja, postalo njen vsakdan ter pogovor z nami zaključila s spodbudnimi besedami: »Društvo Šola zdravja je zakon!«
Zapisala: Bernardka Krnc
Uredila: Neda Galijaš