Društvo Gorske reševalne službe Kamnik po sto letih v svojih prostorih in na svoji zemlji

0
675

Župan Matej Slapar se je v petek, 30. septembra 2022, skupaj s podžupanom Aleksandrom Uršičem, predsednikom Društva Gorskih reševalcev Kamnik Srečom Podbevškom in kamniškimi gorskimi reševalci, z namestnikom generalnega direktorja uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje mag. Stanislavom Lotričem in s predsednikom Gorske reševalna zveze Slovenije dr. Gregorjem Dolinarjem ter številnimi podporniki društva udeležil slovesnega odprtja novih prostorov. Društvo Gorske reševalne službe Kamnik v letošnjem letu namreč obeležuje 100. obletnico delovanja. V okviru okroglega jubileja so pripravili številne dogodke, med njimi tudi slavnostno sejo, v petek pa so, kot rečeno, uradno odprli njihove nove in prepotrebne prostore, ki jih imajo na Fužinah 74.

V letu 2017 so ostali brez svojih prostorov, zato so na severnem delu nekdanje Smodnišnice kupili zemljišče in skladišče ter stavbo preuredili v prostore, ki so jih danes tudi uradno odprli. Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je do sedaj društvu nudila pomoč v obliki štirih posojenih bivalnih kontejnerjev naloge v okviru svoje gorsko-reševalne službe.

Občina Kamnik je društvu pomagala z oblikovanjem namenskega sklada za ureditev prostorov Gorskega reševalnega društva iz sredstev, ki so bila pridobljena s prodajo prostorov Veterine. Lansko leto je društvu prvič z namenskim sofinanciranjem pomagala tudi Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje preko Gorske reševalne zveze Slovenije. Pri sofinanciranju oziroma z materialnimi ter finančnimi sredstvi so jim pomagali številni podporniki, v pretežni meri pa je ureditev prostorov sofinancirala tudi Občina Kamnik, in sicer iz Sklada za ureditev prostorov GRS Kamnik v vrednosti nekaj več kot 110.000 evrov. Sicer pa Občina Kamnik Društvo Gorske reševalne službe Kamnik podpira v okviru sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Predsednik Društva gorske reševalne službe Kamnik Srečo Podbevšek je predstavil njihovo pot do novih prostorov: »Prav lep pozdrav vsem. Lahko rečem, da je danes velik dan za gorsko reševalno službo in naše društvo. Pred sto leti se je cela zgodba začela in po končnih sto letih smo prišli do teh lepih prostorov. Včeraj smo dobili zadnji sodni izpis za našo parcelo in vse te nepremičnine in smo sedaj dejansko po sto letih GRS Kamnik v svojih prostorih, na svoji zemlji. Med hribovci smo vedno sanjali o lepih stvareh, največkrat kako bomo hodili po hribih in bomo med seboj prijatelji. Po navadi smo se počakali, ko smo prišli s hribov in se odpeljali z avtobusom, ko je vozil iz Bistrice še dvakrat dnevno. In takrat je reševanje potekalo tako, kot smo povedali na slavnostni seji, počasi in zamudno. Sedaj je zadeva popolnoma drugačna in smo celo zadevo spravili na višji nivo. Dejstvo je, da je GRS tekom let in svojih izkušenj razvila eno doktrino, na katero smo ponosni in ves ta čas uvajala tehnološke novitete in spoznanja. Je pa res, da v tistih časih, ko bi razmeroma lahko prišli do svojih prostorov, smo se zmeraj selili in se ukvarjali z vsebino. Zdaj je zanimivo, da smo prišli v fazo, ko bomo imeli res dobre pogoje in smo se odločili, da bomo več pozornosti namenjali preventivi in se prilagajali pogojem, ki so danes v naši družbi. Glavni namen bo vsebinsko zapolniti te prostore, da se bomo odpirali tudi navzven in poskušali družbi nekaj vrniti, kar je bilo v prostore vloženo. Današnji dan je namenjen tudi temu, da skupaj naredimo usmeritev, da si zapolnimo neko pot. Kjer je volja, tam je pot in bi bilo prav, da hodimo pa taki poti, ki nas ne bo pripeljala v neko slepo ulico. Kamniška GRS se je vedno ukvarjala s humanitarnimi zadevami, pomagalo se je ljudem ne glede na to, kakšen je bil njihov status. Iskreno je bilo to, da gledamo na humanitarno noto. Ko smo hišo dobili v razvalini, to je bilo nekoč skladišče pirotehničnih izdelkov, smo se tega lotili resno. Ugotovili smo, če sami ne bomo začeli z delom, ne bo nikoli to narejeno. S tem ko smo se lotili dela, smo s svojimi aktivnostmi in zbiranjem donacij ugotovili, da nas družba in ljudje podpirajo. Na številnih prireditvah smo zbirali denar in smo spodbudili Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje in Občino Kamnik, da sredstev ne zapravljamo kar tako in v dobrih treh letih nam je uspelo zagotoviti te prostore. Je pa tako veste, hiša ne sme biti nikoli do konca narejena, ko je do konca narejena, že začne propadati. Kljub temu, da do konca še ni narejena, jo imamo za ta pravo in to je odprt dom GRS Kamnik in upam, da bomo mlada generacija zapolnila te prostore. Jernej iz gradbenega odbora, ki je bil izredno aktiven, bo povedal v sliki in besedi, kaj vse smo postorili.«

Župan Matej Slapar je ob tej priložnosti dejal: »Spoštovane gorske reševalke, spoštovani gorski reševalci, dragi gostje, lepo pozdravljeni s strani Občine Kamnik. ne samo to, da je danes poseben dan za članice in člane Društva gorske reševalne službe Kamnik, ampak je velik dan tudi za celo občino Kamnik. Vi ste tisti, ki vedno znova priskočite na pomoč tistih, ki jo v gorah potrebujejo, to ni samoumevno. To so velika dejanja, ki se marsikdaj zdijo samoumevna, pa niso. Dejanja opravljate vi, ki greste stran od svojih najbližjih in rešujete. Minimalno kar je, si zaslužite dobre in spodobne prostore. Če pogledamo zgodovino, ste prvič v stotih letih na svojem. Imate lastniško svoje prostore. Ko sva govorila malo prej z gospodom Lotričem, ima samo še Radovljica svoje prostore. V Kamniku smo med boljšim zaradi vas, ki ste kakorkoli pripomogli k novi pridobitvi. Če pogledamo nazaj, do nedavnega ste bili v prostorih v nekdanji Veterini, kjer se je lastniški delež Občine prodal ter se ga namenil v Sklad. Začetni kapital Občine v vrednosti 110.000 evrov je bil ta, ki vam je pomagal s tem, da ste kupili svoje prostore in se podali v investicijo, ki še zdaleč ni bila vredna le 110.000 evrov. S prošnjami in nešteto prostovoljnimi urami, koncerti in z garanjem ste prišli do tega, da imate danes moderne, vrhunske prostore tam, kamor sodite. Torej, na vznožje Kamniško-Savinjskih Alp in lepše lokacije ne bi mogli imeti in sem sodite. Od tukaj se boste odpravljali tja, kamor vas rabijo. Kar je v naši moči, pomagamo, da se GRS Kamnik lahko razvija. Kar moramo še dokončati, je še vodovod. Marsikdo me gleda grdo, pa vendar se trudimo. Po kar nekaj možnostih, kjer bi lahko uredili, smo se odločili, da bomo vodovod vlekli iz sredine Smodnišnice, izvajalec je izbran, vrednost investicije bo slabi 200.000 evrov, denar je rezerviran, samo še gradbeno dovoljenje čakamo. Ta je v sklepni fazi. Želim si, da bo vodovod do konca letošnjega leta zgrajen in potem boste imeli vse. Hvala vam za vse kar dobrega storite za Kamnik in tako naprej.«

Namestnik generalnega direktorja uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje mag. Stanislav Lotrič je članicam in članom kamniškega društva namenil naslednje besede: »Pozdravljeni, naj poudarim, da si želim, da bomo v taki maniri kot do sedaj, sodelovali še naprej. Vse postaje, poleg kamniške, nam pomagajo in rešujejo. Zelo rad pridem v takšne družbe, ker vem, da sem med dobrimi ljudmi in imajo le en cilj, ta, da bodo svoje življenje ali pa del tega, posvetili temu, da bodo pomagali drugim. Iz tega naslova se vam iskreno zahvaljujem, predsedniku, gradbenemu odboru in vsem vam, vsakemu posebej, se zahvaljujem za to, da ste tisto idejo, s katero ste prišli pred štirimi, petimi leti, dejansko tudi uresničili na svojih ramenih in s svojimi rokami. Mi smo tukaj le malo pomagali, zelo veseli, ali pa vse, ste naredili sami s pomočjo donatorjev, podpornikov, prostovoljcev, veliko je bilo takih ljudi, ki so vam pomagali za to. Ker ste dobri ljudje. V imenu države lahko rečem le to, da bomo nadaljevali s tovrstno podporo tudi v prihodnje. Zakaj to govorim? Pred štirimi, petimi leti smo se prvič v državi začeli zavedati, da naša gorsko-reševalna služba in postaje ter društva sploh nimajo ustreznih pogojev za delo. Ne vem zakaj šele pred petimi leti, ampak ne glede na to, se bomo trudili, da bomo pogoje za delo zagotovili kolikor se le da hitro. Vsaj take, če ne še boljše. Da boste imeli tisto kar rabite in delali tisto, kar boste želeli delati. Pridružujem se idejam vašega predsednika, da se vlaga v preventivo in misli, da bomo v naši družbi vlagati predvsem na to področje. Jutri je nov dan in novi izzivi, zato si želim, da bomo dobro sodelovali tudi v prihodnje.«

Predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije dr. Gregor Dolinar pa je med drugim povedal: »Letos spomladi, ko je novo vodstvo Gorske reševalne zveze Slovenije nastopilo svoj mandat, so se odločili, da bomo odšli pogledati na teren vsa 17 društva, oglede počasi zaključujemo in moram povedati, da je kar veliko društev, ki delujejo v izjemno slabih in neustreznih prostorih. Toliko bolj je veseli, ko smo bili na obisku v Kamniku v teh vaši prekrasnih prostorih. Zakaj je nekje drugje slabše, tukaj pa dobro, sta dva razloga. Eden je tisti, gorski reševalci gledajo na to, kako bodo odšli v hribu in potem hitro nazaj, ko je intervencija zaključena. Drugi razlog pa je ta, kot pravijo, kdor jezika špara, kruha strada in če nič ne rečeš, potem tudi drugi ne vedo, da nekaj potrebuješ. Hvala vsem, ki so kakorkoli pripomogli, vsem donatorjem in vsem članica, hvala tudi Občini Kamnik.«

Tudi Cene Grilj ni skrival navdušenja nad novimi prostori in dejal, da so se kamniški reševalci selili kar petkrat iz enih v druge prostore: »Tisto, kjer smo začeli, sploh niso bili prostore. Bili smo stisnjeni v lokacijah in zadnja ta, je največji ponos, da smo končno prišli na svoj prostor in na lokacijo, od koder je najlepši pogled na kamniške planine in mislim, da se bomo v bodoče vsi trudili, da bomo te prostore ohranjali v najboljšem stanju ter se nikdar več ne bo treba seliti kamor koli drugam.«

Zasluge za idejo, izvedbo projekta, spremljanje del ter organizacijo delovnih akcij ob ureditvi novih prostorov so imeli člani gradbenega odbora Boštjan Gorštnar, Jernej Lanišek, Primož Lavrič in Dejan Kuserbanj. Kako je iz zapuščenega nekdanjega skladišča smodnika nastalo poslopje, je s sliko in besedo predstavil Jernej Lanišek. Ob tej priložnosti so se jim kolegi zahvalili za požrtvovalno delo in jim čestitali ob zaključku projekt, poleg tega pa zahvalo namenili tudi predsedniku Sreču Podbevšku in posebno zahvalo namenili tudi člani Matjažu Ravnikarju. 

V predajo so prostore, z rezanjem prusikove vrvice, uradno predali župan Matej Slapar, namestnik generalnega direktorja uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje mag. Stanislav Lotrič in predsednik Društva gorske reševalne službe Kamnik Srečo Podbevšek. Za preplet misli in besed je poskrbela Irena Mušič Habjan.

Srečno v gore in čestitke ob novih prostorih članice in člani Društva gorske reševalne službe Kamnik.

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here