Občani sej ne moremo pogledati ‘v arhivu’

0
1171

»Odprte komunikacije«, ki jo županja poudarja kot svojo najnovejšo usmeritev, nikakor ni opaziti v samem delovanju občine in informiranju občanov. Seje občinskega sveta, ki so po zakonu sicer odprte za javnost, potekajo stran od oči in ušes občanov in vas sprašujemo, zakaj sej ni mogoče najti v arhivu za kasnejši ogled ali preprosto povedano, seje, ki se sicer snemajo, niso arhivirane na občinski spletni strani. Prav tako nikjer ni opisan potek sej, dileme, vprašanja in odgovori občinskih svetnikov, nikjer niso zabeleženi dejanski dialogi, na osnovi katerih se običajno oblikujejo sklepi. V občinskem časopisu Slamnik so samo suhoparno zabeleženi dokončni sklepi. Je tak način obveščanja po vaše odprta komunikacija, ki naj bi občanom predstavila delo najvišjega občinskega organa?


Pozdravljam vaše vprašanje, ki se tudi meni poraja v mislih, odkar sem nastopila funkcijo občinske svetnice, konec lanskega leta.
Na vaše prvo vprašanje žal nimam (pametnega) odgovora in morda nisem pravi naslov za to, vam pa lahko rečem, da popolnoma podpiram to pobudo o digitalni dopolnitvi zavihka Sej na občinski spletni strani ali drugačni obliki internetne dostopnosti objavljenih preteklih sej (spletni portal).
Predvidevala sem, da se bo to uredilo z novo vseprisotno medijsko pokritostjo delovanje Urada županje, tehnološko potrebo novodobne realnosti, ko smo zelo vezani na video vsebine novic, pokritostjo dogodkov na družbenih omrežjih in podobnimi promocijskimi prijemi…
Sama močno pogrešam trajno vidnost vseh sej, kjer je mnogo izrečenega in nenapisanega v objavljenih gradivih, na tem mestu naj posebej izpostavim prejšnjo – 3. sejo 16. februarja, ko je gospa županja podala obsežno razlago pri razjasnitvi Pravilnika o spremembah in dopolnitvah pravilnika o plačah oziroma sejninah občinskih funkcionarjev in članov delovnih teles občinskega sveta, drugih organih občine in organov krajevnih skupnostih ter povračilih stroškov; v pravilniku nam namreč manjka pomemben podatek, kam gre naš privarčevani denar in z javno dostopnim naknadnim ogledom seje ali pa vsaj transkripcije seje (kar smo družbeno sicer že prerasli, saj s to metodo odvzameš vizualen učinek izrečenega), bi vsi lažje razumeli, zakaj sva s kolegom Boštjanom Deželakom, navkljub pomanjkljivostim pisnega dokumenta, predlog podprla.
Mislim, da dandanes portal/nadgradnja zavihka na obstoječi strani z video vsebinami ni nek presežen finančni zalogaj, ki ga naša Občina nebi mogla udejanjit, ne nazadnje pa smo na dotični seji svetniki v duhu integritete in samoomejevanja na letni bazi, po besedah gospe županje, privarčevali 23.000 evrov, ki bi jih lahko uporabili tudi za ta namen – transparentnost našega delovanja.
Glede na digitalizacijo našega vsakdana, transparentno politiko gospe županje pa mislim, da bo tudi ta mrk občinskih sej po koncu dejanskega dogodka kmalu presežen, vsi vedoželjni lokalne politike pa si bomo lahko diskusije ogledali v svojem izbranem času.

Ana Cajhen, LTD


Najprej naj se Vam zahvalim, da ste se obrnili na mene kot na novega, prvič izvoljenega svetnika v občini Domžale in mi namenjate vsaj malo medijskega prostora v Vaših lokalnih novicah. Do sedaj se še nihče od novinarjev ni zanimal za katerokoli zadevo ali vprašanje, ki zajema delovanje same občine Domžale in tudi moje mnenje v novi vlogi občinskega svetnika z največ preferenčnih glasov in to ne samo v občini Domžale ampak tudi v vseh ostalih sosednjih občinah (Trzin, Mengeš, Lukovica, Moravče, Dol pri Ljubljani, Vodice, Komenda in Kamnik), ki jih je bilo kar 170, se pravi največ od vseh kandidatov na vseh listah in pri vseh strankah. Vemo pa vsi, da je bilo lani ogromno novih kandidatov in tudi novih list, glede na opazke in pohvale vseh je bil moj dosežek odličen, s tem pa tudi veliko presenečenje in čudenje.
Vsekakor se strinjam, da je premalo odprte komunikacije in premalo informacij za občane in občanke s strani občine Domžale. Sama spletna stran občine Domžale je izredno nepregledna, informacije in podatki pa niso pravočasno posodobljeni. Za današnji čas in za tako močno in veliko občino bi to morala biti prioriteta, saj vemo, kako danes informacijski sistem hitro napreduje.
Arhiv sej bi vsekakor lahko bil dostopen na spletni strani občine ne glede na višino stroška. Če je lahko prenos seje na portalu Domzalec.si in na vaši spletni strani, ne vidim razloga, zakaj ne bi bilo tudi arhiva prejšnjega in sedanjega mandata v video obliki na spletni strani občine Domžale. Že samo proračun in rebalans proračuna za leto 2023 se nanaša tako na prejšnji kot na sedanji mandat in s tem bi lahko obudili spomin na razprave in odločitve. Očitno je nekomu v interesu, da se nekatere zadeve, kar se da hitro pozabijo, čeprav se navezujejo tudi na bodoče delo.
Tako Slamnik kot Domžalec.si namenjata veliko medijskega prostora glavnim akterjem (županji in obema podžupanoma), verjetno je bila to praksa tudi v preteklosti, sedaj se ista zgodba samo nadaljuje. Zato mislim, da vsi ostali občinski svetniki zelo potrebujemo nekaj medijskega prostora, da smo tudi mi slišani, da se ve, kako razmišljamo in kakšne imamo poglede na našo občino Domžale. S tem lahko tudi opozarjamo na samo delovanje le te, ker je tudi naša in ne samo last glavnih igralcev.
Domžalsko-kamniške novice bi lahko bile dejansko naše demokratično orodje, se pravi medij ostalih občinskih svetnikov kot proti utež Slamniku in Domžalcu in zelo zdrava konkurenca. S tem bi bili tudi opozicija in drugače misleči slišani, podana bi lahko bila tudi kritika vladajočim in opoziciji, če le ti seveda ne bi delali dobro. Vsi v občinskem svetu smo kreatorji dobrih in slabih projektov v naši občini. Zato sta za motivacijo in korektno delo v občinskem svetu dobrodošli pohvala in kritika, kar naj bi bilo naše vodilo, da delamo le v dobrobit občank in občanov Domžal.
Tudi v bodoče se veselimo Vaših vprašanj in seveda sodelovanja z Vami. Hvala Vam še enkrat, da ste se spomnili name in mi utrli pot za vsaj malo medijske prepoznavnosti.

Adis Škrijelj, SD


Osebno sem tekom 8-ih let v vlogi občinskega svetnika večkrat dal pobudo, da bi bile seje Občinskega sveta Občine Domžale dostopne tudi “on demand” in ne zgolj v neposrednem prenosu, pa sem bil vedno, s takšnim ali drugačnim izgovorom, zavrnjen. Glede na velike obljube sem od novega vodstva Občine Domžale, ki pa vendarle ni tako novo, pričakoval več in boljšo komunikacijo. V ta namen sem postavil tudi svetniško vprašanje:
Imam vprašanje tehnične narave in sicer; vse od vzpostavitve novega, demokratičnega sistema lokalne samouprave v Občini Domžale, se je bolj ali manj redno sestajal kolegij županje oziroma župana, sestavljen iz vodstva občine, občinske uprave in vodij svetniških skupin. V novem mandatu takšnega sestanka še nisem zasledil, zato me zanima, ali boste ohranili ta način delovanja in usklajevanja in kdaj bo sklican kolegij županje?
Na odgovor še čakam, dejstvo pa je, da se nikoli do sedaj še ni zgodilo, da bi se vsi organi občine, vezani na mandat, imenovali brez enega samega sestanka vodij vseh svetniških skupin, kar pa sploh ni največja negativna sprememba v delovanju Občinskega sveta Obči-ne Domžale, pod vodstvom mag. Kosec, saj smo na zadnji seji obravnavali in sprejemali sklepe iz gradiva, ki ga je Statutarno pravna komisija zavrnila kot neprimernega, saj ga Odbor za finance, kljub izključno finančnim posledicam predlogov, ni niti obravnaval.
Strinjam se, da je bilo poročanje o dogajanju na zadnji seji Občinskega sveta v občinskem glasilu Slamnik popolnoma enostransko, da se argumentov predsednice Statutarno pravne komisije gospe Savnik in predsednika Odbora za finance gospoda Deželaka nikjer ni predstavilo, kljub temu, da sta jih na seji večkrat zelo jasno predstavila. Moje stališče je, da bi moralo biti poročanje v javnem glasilu objektivno in usmerjeno h kvalitetnemu obveščanju javnosti o dejanskem dogajanju na sejah, samo upamo pa lahko, da ne bo to še ena izmed praznih obljub.

Matej Oražem, LMO


Po lokalnih volitvah ni bilo časa za počitek in odpiranje šampanjcev. V Gibanju Svoboda smo z rezultatom zadovoljni. Pravzaprav je bil to ob močni liberalni konkurenci odličen rezultat. Nikakor pa ne smemo pozabiti na tisto, kar je najpomembnejše. In to so naše soobčanke in soobčani ter okolje, v katerem živimo.
Zato se moramo držati našega programa, nismo pa izključili sodelovanja z zmagovalko letošnjih lokalnih volitev, županjo Renato Kosec in njeno listo. To je nujno, če želimo realizirati svoj program. Zato smo pred kratkim, kot prvi v zgodovini naše občine, tudi uradno podpisali koalicijsko pogodbo. To hkrati pomeni, da sodelovanje z LRK jemljemo sila resno in z odprto ter iskreno komunikacijo.
V veliko pomoč pri realizaciji zastavljenih ciljev je nam vsem tudi poslanska pisarna Gibanja Svoboda in poslanka v Državnem zboru Republike Slovenije, Monika Pekošak, ki je trdna ter zanesljiva povezava z vsemu inštitucijami, tako na državni, kakor tudi mednarodni ravni. Prvi koraki o povezovanju so tako že bili narejeni, saj so našo občino obiskali predsednik Vlade Republike Slovenije, dr. Robert Golob, mag. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo ter Uroš Brežan, minister za naravne vire in prostor. Prepričan sem, da bomo le s povezovanjem povrnili našim krajem moč, stabilnost, razvoj in ugled.
Občinski svet Občine Domžale, prenosi sej in glasilo Slamnik
Najvišji organ mora biti najpomembnejši, njegovo delo mora biti opazno. Po vsaki seji Občinskega sveta se ne sme poročati v medijih, »da se je razpravljajo in da smo svetniki glasovali«, pač pa je potrebno sporočiti javnosti, kaj smo občinski svetniki na seji povedali ter kako smo posamezni občinski svetniki in svetnice glasovali. Delo Občinskega sveta je potrebno približati občanom in občankam. Prvi pristop je seveda spremljanje sej, vse seje so sicer javne in se tudi v živo prenašajo preko občinskega portala, je pa na mestu opozorilo glede arhiviranja sej, to vprašanja pa je potrebno postaviti tehnični službi za prenose.
Omeniti velja tudi, da moramo članke v Slamniku občinski svetniki plačevati sami, čemur nasprotujem, saj ne gre za samopromocijo, temveč za komentiranje sej in dela Občinskega sveta in to ne v komercialnem mediju, pač pa v časopisu, ki je v lasti Občine Domžale. Cena 120 evrov za četrtinko strani, oz.2000 znakov je absolutno previsoka.
Podobno težavo z obveščanjem javnosti imajo naše krajevne skupnosti, saj občani in občanke v praksi zelo težko izvedo v večini primerov osnovne podatke o sestavi Svetov KS, kaj šele o tem, kaj ti ljudje tam sploh počnejo. Spletnih strani in ostalih družbenosocialnih kanalov KS nimajo, oglasne deske pa so v zvezi z informiranjem le še bled spomin. Krajevne skupnosti so v določenih segmentih precej odrinjene, še posebej v razvoju ter obnovi sploh ne bi prišli »na vrsto«, če ne bi imeli svojih predstavnikov v Občinskem svetu občine Domžale, ne glede na politično »barvo«. Tu bo potrebo vložiti ogromno energije za odpravo tega problema, saj se v minulih mandatih na področju delovanja in sodelovanja s krajevnimi skupnostmi ni naredilo nič, zagotovo pa bo v veliko pomoč eden izmed podžupanov, ki bo pokrival le-to področje.
Odbor za prostor in varovanje okolja ter odbor za komunalne zadeve sta tesno povezana
Kljub temu pa gradnja osnov, kot je kanalizacija, optika, krožišča, kolesarske steze, varne poti v šolo, čiščenje vodotokov in nabrežij, poteka zelo počasi, ali pa ponekod celo sploh ne. Zaradi zapostavljenosti v KS izumirajo centralna naselja na podeželju, ki so zaradi bivalne, upravne, oskrbne in zaposlitvene funkcije ter ohranitve naravne in kulturne dediščine izrednega pomena.
Podeželski prostor je dragocen, ker je, v primerjavi z mestnim, okoljsko in socialno bolj zdrav. Na podeželju prihaja do številnih zaposlitvenih in socialnografskih sprememb, zato se iz periferije spreminja v enakovredno enoto za bivanje in delo, saj ponuja zdrav in varen bivalni prostor, kakor tudi možnost oskrbe prebivalstva ter ohranjanje lokalnega družabnega življenja. Zato je ohranitev centralnih naselij na podeželju nujna.
Zagotovo bo v veliki meri k izboljšanju pripomogla nova energija v strokovnih delovnih telesih Občine Domžale, tokrat pa izpostavljam področja urejanje prostora, varovanja okolja in komunalnih zadev, saj sem, kot predsednik Odbora za komunalne zadeve v stalni in odprti komunikaciji s predsednikom Odbora za prostor in varovanje okolja, dr. Tomažem Lavričem, sicer tudi občinskim svetnikom LRK, med drugim pa v bližnji prihodnosti načrtujemo tudi skupno sejo omenjenih odborov, saj se področja delovanja obeh posvetovalnih strokovnih teles nenehno prekrivajo.
V zaključku pa seveda ne smem izpustiti povabila našim občankam in občanom, da tudi sami še okrepijo komunikacijo z odločevalci, tako na ravni krajevnih skupnosti, kakor tudi občinski in državni ravni ter s sodelovanjem na javnih razgrnitvah podajo konstruktivne predloge, za katere je Občina Domžale odprta.
Vaše predloge in pobude sprejemamo tudi po elektronski pošti in sicer jih lahko pošljete na elektronski poštni naslov domzale@gibanjesvoboda.si

Gregor Horvatič, GS

Uredništvo




Člani občinskega sveta (mandatno obdobje 2022 – 2026)

Matej Primožič, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Sonja Orešek, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Borut Ernestl, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Damjana Korošec, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Gregor Stanek, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Marjeta Rode, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Simon Škrlep, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Nina Rozman, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Miha Uršič, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Klavdija Gregorin Štiftar, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Blaž Vodnjov, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Judita Rigler, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
dr. Tomaž Lavrič, LRK – LISTA RENATE KOSEC – LISTA SODELOVANJA IN POVEZOVANJA
Tadeja Savnik, GIBANJE SVOBODA
Gregor Horvatič, GIBANJE SVOBODA
dr. Brigita Skela Savič, GIBANJE SVOBODA
mag. Bojan Arh, GIBANJE SVOBODA
Mateja Aleksandra Kegel, GIBANJE SVOBODA
mag. Tomaž Deželak, SDS – SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA
Marija Doroteja Grmek, SDS – SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA
Robert Hrovat, SDS – SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA
mag. Majda Pučnik, SDS – SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA
Boštjan Deželak, LTD – TONI DRAGAR – LISTA ZA VSE GENERACIJE
Ana Cajhen, LTD – TONI DRAGAR – LISTA ZA VSE GENERACIJE
Toni Dragar, LTD – TONI DRAGAR – LISTA ZA VSE GENERACIJE
Matej Oražem, LISTA MATEJA ORAŽMA
Elvira Rošič Ključanin, LISTA MATEJA ORAŽMA
Robert Pečnik, LISTA MATEJA ORAŽMA
Peregrin Stegnar, NSI – NOVA SLOVENIJA – KRŠČANSKI DEMOKRATI
Fani Rožič Novak, NSI – NOVA SLOVENIJA – KRŠČANSKI DEMOKRATI
Adis Škrijelj, SD – SOCIALNI DEMOKRATI

Vir: Občina Domžale

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here