Bloke Miklošičeva ulica 15, 17 in 19, nam je v petek, 04.08.2023, poplavila hudourniška reka Kamniška Bistrica. Zalita je bila kompletna kletna etaža s kolesarnicama, garažami in plinsko postajo, voda je segala skoraj do sredine stopnišča pritlične stanovanjske etaže. Poplave so uničile kompletno vse, kar smo hranili v kleteh. Čeprav smo zaprosili za pomoč odgovorne, nam ni pomagal nihče, prepuščeni smo bili sami sebi. Neuspešni smo bili s prošnjami na številke upravnika, CZ, gasilcev in 112. Zato smo 08.08.2023 poklicali županjo, mag. Renato Kosec osebno, ki nas je nepričakovano zavrnila in nas za teden dni postavila v čakalno vrsto na e-mail.
Medtem, ko smo stanovalci bloka brodili po poplavni vodi in reševali svoje imetje, je veliko firbcev veselo fotografiralo za svoje spominske knjige. Edini, ki nam je poleg dveh prijateljev samodejno priskočil na pomoč, je bil sosed Klemen Gostinčar, ki se mu moramo še posebej zahvaliti. Brez njegovega vodnega sesalca bi potrebovali še kakšen dan dlje: 9 dni je trajalo čiščenje blata iz vseh prostorov in nagrmadili smo tri ogromne kupe odpadkov. Pri čiščenju smo tako porabili ogromno vode in električne energije, kar bo v naslednjih mesecih za stanovalce seveda predstavljalo še dodaten strošek. Sploh pa bo ogromen strošek predstavljala dolgotrajna sanacija – sušenje in dezinfekcija kompletne kletne etaže. Nujno bomo potrebovali več (vsaj tri) industrijske razvlažilnike. Trenutno tudi še ne vemo, kako bo jeseni z ogrevanjem. Skupaj s kurjačem, g. Hrenom še vedno čakamo na odziv upravnika kotlovnice (SPL).
Zavedamo se, da bili nekateri v Sloveniji prizadeti še veliko bolj kot mi. A pred nami so že nove, jesenske poplave, ki se v Domžalah, ob Kamniški Bistrici dogajajo vse od leta 1909, kasneje pa še: leta 1990, 1997, 1998, 2005, 2007, 2010, 2012, 2014 ter neprimerljiva letošnjega avgusta in so jeseni morda lahko usodne za vso Miklošičevo ulico, s kotlovnico vred, ali celo širše, kot je bil sedaj primer v Mengšu, ko je Pšata (veliko manjši hudournik od K. Bistrice) zalila ves kraj. Zato se bo potrebno veliko bolj skrbno organizirati in predvsem pripraviti.
Podatke, ki jih omenja avtorica raziskovalne naloge Analiza poplavnih območij v občini Domžale, 2016 (Špela Kralj, oddelek za geografijo, FF UL, https://repozitorij.uni-lj.si/Dokument.php?id=102812/, str. 16-24), bi morali poznati vsi stanovalci blokov, njihovi upravniki, pa tudi predstavniki KS Slavko Šlander in predvsem odgovorni na Občini Domžale: da je imela Kamniška Bistrica pred prvo regulacijo l.1909, kar 250 m širok prodnat pas, “… kjer je redno trgala bregove na eni in drugi strani, ali pa kar na obeh.” Torej, vsa Miklošičeva ulica (in še katera druga) dejansko stoji na njeni nekdanji, plitki strugi. Vir te naloge še navaja, da se od 286 domžalskih ulic , kar 202 nahajajo na poplavnem območju, kar pomeni, da več kot polovica Domžalčanov živi na poplavnem območju. http://www.zelena-os.si/odtocni_rezim_poplave.html/
Zato upravnika poplavljenih blokov SPL in AKTIVO ter vse druge odgovorne za Miklošičevo ulico pozivamo k takojšnjemu ukrepanju:
Ad1) pozivamo vas, da nam priskrbite industrijske razvlažilnike: subvencionirate nakup ali nam priskrbite izposojo le-teh na vaš račun
Ad 2) da nam uredite subvencijo električne energije (Petrol) in porabo vode (Prodnik) za mesec avgust
Ad 3) da SPL kot upravnik kotlovnice, nemudoma poda oceno škode na plinskih postajah v vseh treh prizadetih blokih (Miklošičeva 15, 17 in 19)
Ad 4) da na Direkcijo za vode RS in Občino Domžale vsi upravniki v ulici podate zahtevo po takojšnji poglobitvi in ustrezni sanaciji struge Kamniške Bistrice po vsem območju občine Domžale, glede na pogostost poplav v občini Domžale vse od leta 1990 dalje
Ad 5) takojšnje čiščenje vseh odtočni kanalov (Prodnik in vsi upravniki blokov)
Ad 6) da nam zavarovalnica Generali preko upravnikov povrne nastalo škodo
Pričakujemo vaš odgovor in pomoč.
Stanovalci blokov Miklošičeve ulice 15, 17 in 19, Domžale


Članek odraža stališče avtorja in ne odraža nujno tudi stališča uredništva!