9. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik

0
542

Popoldan je v Sejni dvorani Občine Kamnik potekala 9. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik. Svetnice in svetniki so med drugim sprejeli Sklep o podelitvi priznanj Občine Kamnik v letu 2024, Program izvajanja obvezne gospodarske javne službe odvajanje odpadne in padavinske vode za leto 2024 (obdobje 2021–2024), Pravilnik o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Kamnik ter Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2024. Svetnice in svetniki so bili na današnji seji še seznanjeni s potekom izgradnje nove Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik.

25 svetnic in svetnikov je sprva potrdilo Zapisnik 8. redne seje Občinskega sveta Občine Kamnik in Zapisnik 3. dopisne seje Občinskega sveta Občine Kamnik, sledila pa je razširitev dnevnega reda seja, in sicer s točko Seznanitev Občinskega sveta s potekom gradnje nove OŠ Frana Albrehta.

Svetnice in svetniki so v nadaljevanju obravnavali in s 25 glasovi za sprejeli Sklep o podelitvi priznanj Občine Kamnik v letu 2024. Ob tem je predsednica Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Ivanka Učakar povedala: »Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je na 6. seji, 29. 1. 2024, obravnavala predloge, ki so prispeli na javni poziv za podelitev priznanj Občine Kamnik za leto 2024, in predlaga Občinskemu svetu, da v letu 2024 podeli eno zlato, tri srebrna in dve bronasti priznanji Občine Kamnik.« Jože Oblak prejme zlato priznanje Občine Kamnik za predanost gasilstvu, izjemne organizacijske sposobnosti in široko strokovno znanje, Ana Medvešček prejme srebrno priznanje Občine Kamnik za izjemne dosežke Plesnega kluba ŠINŠIN in doprinos k povezovanju z možnostjo kakovostnega in aktivnega preživljanja vsakdana. Vincencu Polaku se podeli srebrno priznanje Občine Kamnik za pomemben doprinos v obrtno-podjetniški in društveni sferi na Kamniškem, Petru Ribiču pa srebrno priznanje Občine Kamnik kot pozitivno naravnanemu agronomu in hortikulturnemu inženirju, ki mu ni tuje vodenje tečajev, predavanj in delavnic po vsej Sloveniji in v Kamniku ter kot kreativnemu učitelju, ki odkriva novosti na področju stroke, jih promovira in vzgaja nove generacije vrtnarjev, da postajajo vse bolj pomemben gospodarski subjekt. Bronasto priznanje prejme tudi Marko Kodra za več kot 30 let aktivnega in nesebičnega sodelovanja pri vseh akcijah v Zgornjem Tuhinju, zlasti pa za njegov prispevek k zdravi pitni vodi, ravno tako bronasto priznanje pa bo prejel Simon Zorman priznanje za srčen in nesebičen prispevek k dobrodelnosti ter pomoči družinam otrok s posebnimi potrebami.

Na Ustna vprašanja je svetniku Matija Sitar Močnik (SDS) odgovoril višji svetovalec za gospodarske javne službe Marjan Semprimožnik, odgovor svetniku Aleksandru Uršiču (Lista Sandija Uršiča) pa je odgovorila višja svetovalka za področje družbenih dejavnosti Katarina Vegel.

Program izvajanja obvezne gospodarske javne službe odvajanje odpadne in padavinske vode za leto 2024 (obdobje 2021–2024) so svetnice in svetniki sprejeli s 23 glasovi za. Ob tem je v obrazložitvi te točke višji svetovalec za gospodarske javne službe Marjan Semprimožnik poudaril: »Predlagani program predstavlja gospodarjenje s kanalizacijsko infrastrukturo v občini Kamnik v okviru predvidenih razpoložljivih sredstev. Vsakoletno pripravljene analize in pregledi sistema prikažejo, kakšna je dejanska potreba po sredstvih, da bi omrežje najbolj optimalno vzdrževali. V preteklem letu se je končala obnova kanalizacije v naselju Vrhpolje pri Kamniku, zaključila se je gradnja kanalizacijskega omrežja Črna pri Kamniku, druga faza. Obnovilo se je več kanalizacijskih priključkov na Lokah in Buču ter zaključilo z izgradnjo začasnega črpališča na Prisojni poti. Dogradil se je manjkajoči kanalizacijski sistem v naselju Markovo. Zaradi avgustovskih poplav se je izvedlo več intervencijskih popravil za zagotovitev pretočnosti kanalizacijskega sistema. Letos pa je predviden pričetek gradnje kanalizacije v Motniku, pridobitev gradbenih dovoljenj ter dograditev dveh manjših odsekov v Stebljevku in Črni. V sodelovanju s Tehnično pisarno Občine Kamnik je v načrtu nadaljnja obnova v poplavah poškodovane infrastrukture. V pripravi so tudi projektne dokumentacije obnova kanalizacije na Fužinah (Medvedova), izgradnja kanalizacije in vodovoda v aglomeraciji Znojile (Sela pri Kamniku, Rožično, Znojile), izgradnja kanalizacije v Snoviku (Potok–Snovik), izgradnja kanalizacije v Stolniku, izgradnja kanalizacije na Lazah v Tuhinju, izgradnja kanalizacije v naselju Vir pri Kamniku, izgradnja kanalizacije Golice–Zgornji Tuhinj–Laze (IZP), izgradnja kanalizacije v Kamniški Bistrici (Iverje–Kamniška Bistrica HŠ 1).«

Sledil je sprejem Pravilnika o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Kamnik. »S sprejemom predlaganega pravilnika bo v skladu z novo Uredbo Komisije (EU) št. 2022/2472, za državno pomoč po skupinskih izjemah v kmetijstvu, podana pravna osnova za dodeljevanje sredstev iz proračuna Občine Kamnik na področju ohranjanja in spodbujanja razvoja kmetijstva in podeželja. Pravilnik je usklajen z novimi smernicami s področja pravil o državni pomoči in določa vrste pomoči s posameznimi ukrepi za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in podeželja. Za obdobje izvajanja potrjene sheme državnih pomoči, od začetka veljavnosti predlaganega pravilnika do 30. 6. 2030, so predlagani naslednji ukrepi pomoč za naložbe v kmetijska gospodarstva v zvezi s primarno kmetijsko proizvodnjo, pomoč za naložbe v zvezi s predelavo in trženjem kmetijskih proizvodov, pomoč za dejavnosti izmenjave znanja in informiranja (ponudnik bo izbran na podlagi javnega naročila), pomoč za naložbe v gozdarske tehnologije ter v predelavo, mobilizacijo in trženje gozdarskih proizvodov, šolanje v srednjih strokovnih in srednjih poklicnih programih s področja kmetijstva in sofinanciranje dejavnosti društev na področju kmetijstva,« je med drugim dejala višja svetovalka za gospodarske dejavnosti in finance Katarina Ščetinin, svetnice in svetniki so to točko dnevnega reda sprejeli s 26 glasovi za.

Svetnice in svetniki so nato s 26 glasovi za sprejeli še Sklep o opustitvi javnega dobra, kot naslednjo točko pa po skrajšanem postopku z 22 glasovi za še Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2024. Slednjega je predstavila pomočnica vodje Oddelka za področje finančnega poslovanja Marija Kos: »Proračun občine Kamnik za leto 2024 je bil sprejet na 8. redni seji. Zaradi novih navodil odprave posledic naravne nesreče s strani države želimo z rebalansom vključiti v proračun novo proračunsko postavko 6655 –odprava posledic škode – naravne nesreče 27. 10. 2023 v višini ocenjenih prejetih državnih sredstev in uvrstiti v načrt razvojnih programov projekte, ki se nanašajo na navedeno proračunsko postavko (41 projektov) ter z amandmajem vključiti v proračun Občine Kamnik vse projekte sanacije (za leta 2025, 2026 in 2027), ki so zajeti v programu odprave posledic nesreče, ki so bili popisani in vneseni v sistem AJDA in se nanašajo na odpravo posledic naravne nesreče 4. avgusta 2023 in ki bodo lahko realizirani po sprejemu rednega programa s strani vlade. V Odloku o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2024 so spremenjeni oziroma dopolnjeni trije členi, in sicer 2. člen, ki določa višino proračuna, je spremenjen zaradi sprememb na strani prejemkov in izdatkov; v 5. členu, ki se nanaša na prerazporejanje sredstev med proračunskimi postavkami, je dodana določba, da se brez omejitev lahko prerazporejajo tudi sredstva med proračunskimi postavkami, ki so vključene v podprogram 23029002 Posebni programi pomoči v primerih nesreč in so financirane iz dodeljenih državnih sredstev za odpravo posledic naravne nesreče 4. 8. 2023 (proračunske postavke 6645, 6646, 6647, 6648, 6649, 6650 in 6653) in v 8. členu, ki se nanaša na projekte v načrtu razvojnih programov, je dodan nov odstavek, v katerem je navedeno, da župan lahko brez omejitev prerazporeja sredstva med posameznimi projekti (vrednostno in terminsko), ki so vključeni v podprogram 23029002 Posebni programi pomoči v primerih nesreč in so financirani iz dodeljenih državnih sredstev za odpravo posledic naravne nesreče 27. 10. 2023.« predlogu rebalansa so skupni izdatki ocenjeni v višini 46.061.443 evrov in so za 3.708.086 evrov oziroma 8,8 odstotka višji, kot v sprejetem proračunu za leto 2024. Povečanje izdatkov se v celoti nanaša na Občino Kamnik, saj pri finančnih načrtih krajevnih skupnostih v predlogu rebalansa ni nobene spremembe. K tej točki je bil sprejet amandma, ki si ga lahko ogledate TUKAJ.

Predsednik gradbenega odbora izgradnje nove Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik Bogdan Pogačar je člane Občinske sveta Občine Kamnik v zadnji točki današnje seje seznanil s potekom izgradnje in med drugim dejal: »V pritličju se je izvajala: izdelava estrihov, strojno instalacijskih del (kuhinja, sanitarije, prezračevanje) vključno z izvedbo in opremo kotlovnice, keramičarskih del v sanitarijah, elektroinstalacijskih del. V prvem in drugem nadstropju lamele A so se izvajala: strojno-inštalacijska dela – montaža klimatov na strehi, razvod prezračevanja, keramičarska dela v sanitarijah, ključavničarska dela na jekleni konstrukciji stopnišča, izvedba mavčno kartonskih oblog oz. sten v drugem nadstropju, izvedba slikopleskarskih del, izvedba polaganja gumijaste podlage na pohodnih površinah. V pritličju lamele B se je izvedlo polaganje keramike velikega formata (1.2 x 1.2 metra) v izgledu teraca na izdelan estrih, izvedla so se strojno instalacijska dela na stropu pritličja (prezračevalni kanali), dokončala montaža stavbnega pohištva (steklenih elementov) na zunanji konstrukciji. Izvedene je dvoje lesenih stopnic, ki povezujejo pritličje lamele B s prvim nadstropjem lamel A in C. V prvem in drugem nadstropju lamele A so se izvajala: strojno-inštalacijska dela (prezračevanje, instalacijska dela v sanitarijah), keramičarska dela v sanitarijah, izvedba polaganje talne keramike na stopniščih, ključavničarska dela na jekleni konstrukciji stopnišča, izvedba mavčno kartonskih oblog oz. sten v drugem nadstropju, izvedba slikopleskarskih del, izvedba polaganja gumijaste podlage na pohodnih površinah. Na območju lamele C pa naslednja dela: izvedba gumijaste podlage na pohodnih površinah, izvedba finalnega tlaka v učilnicah prve triade, montaža stropnih mrež, izvajanje montažnih elektro-instalacijskih del, izvajanje montažnih strojno-instalacijskih del, izvajanje slikopleskarskih del v prvem in drugem nadstropju. Na vseh treh lamelah se je izvedla montaža toplotne izolacije ovoja stavbe, trenutno se izvaja izdelava fasade. Konec decembra je bila šola preko gradbenega priključka priključena na električno omrežje in na omrežje toplovoda s čimer se je zagotovilo ogrevanje šole. S predstavniki upravljavca elektro omrežja in upravljavca telekomunikacijskega omrežja je bil opravljen ogled na terenu in dogovorjen način in obseg potrebnih del, ki bo omogočal končno priključitev nove OŠ Frana Albrehta na elektro in omrežje telekomunikacij. Izvajalec del je v januarju izvedel izvedbo kabelske kanalizacije in izvedbe temeljev javne razsvetljave ter v februarju izvedel ogled z upravljavcem omrežja javne razsvetljave z namenom dogovora o izvedbi priključitve novega odseka javne razsvetljave na obstoječe omrežje. Na območju gradbišča so izvedene instalacije za priključitev šole na gospodarsko javno infrastrukturo: kabelska kanalizacija za priključitev na elektro omrežje, kanalizacijsko omrežje za odvajanje odpadne in padavinske vode, omrežje javnega vodovoda in izvedba priključka nove šole na javno omrežje, izvedena sta priključka na omrežje daljinske oskrbe s plinom in toplotno energijo. Izvajalec del je v februarju pričel z gradbenimi deli za izvedbo končne izvedbe zunanje ureditve parkirišč, peš ter kolesarskih in zelenih površin.« Poudaril je, da je bila finančna realizacija do januarja 2024, izdanih  je bilo 27 začasnih situacij, vrednost pa približno 11 milijonov evrov.

Občina Kamnik

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here