Predstavitev Kamniškega zbornika št. XXVII/2024

0
270

Kamniški zbornik sodi med knjige, ki ne zastarajo. Namenjen je raziskovalcem kamniške preteklosti in je ena maloštevilnih knjig, kjer so na voljo raznovrstni podatki o kamniški občini ter njenih občankah in občanih. Pri nastajanju sodelujejo posamezniki različnih generacij, člani uredniškega odbora so prebrali prispevke, skrbno pa jih je uredila glavna urednica dr. Marjeta Humar. Objavljenih je 39 recenziranih prispevkov, Kamniški zbornik pa je bil izdan v 700 izvodih.

Uredniški odbor letošnjega Kamniškega zbornika je bil sledeč: Matej Slapar, župan, dr. Helena Dobrovoljc, Tone Ftičar, dr. Marjeta Humar, Kristina Jamšek, prof., dr. Boris Kern, Lea Logar, strokovna sodelavka Občine Kamnik, Vlado Motnikar, prof., Anže Slana, prof., mag., Dušan Sterle, mag. Zora Torkar, Marko Trobevšek,  prof., dr. Jože Urbanija in dr. Branko Vreš.

V imenu Medobčinskega muzeja Kamnik je ob predstavitvi zbrane pozdravila direktorica mag. Zora Torkar, nato pa besedo predala županu Mateju Slaparju, ki je ob tej priložnosti dejal, da gre zahvala za kamniški zbornik predvsem dr. Marjeti Humar, ne nazadnje pa seveda tudi celotnemu uredniškemu odboru in vsem avtorjem prispevkov. Poudaril je še, da so v letošnji ediciji predstavljene številne lepe zgodbe preteklosti ter prihodnosti naše lokalne skupnosti, naše občine, ki bodo za vedno zapisane na papirju in bodo mnogim vir navdiha, raziskovanja in učenja.


Glavna urednica Kamniškega zbornika dr. Marjeta Humar 
se je iskreno zahvalila uredniškemu odboru in vsem avtorjem, ki so prispevali članke. Zahvalo je namenila tudi ostalim sodelavcem zbornika in vsem, ki so dela recenzirali članke, ter vsem, ki so odgovorili na vprašanja za rubriko Naš pogovor, sodelavcem Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik in njeni direktorici mag. Bredi Podbrežnik za sodelovanje in objavo člankov Kamniškega zbornika na Dlibu. Zahvalila je namenila tudi sodelavcem Medobčinskega muzeja Kamnik in njehovi direktorici mag. Zori Torkar za vsestransko podporo in sodelovanje ter še dejala: »Iskrena hvala Občini Kamnik in njenemu županu Mateju Slaparju za moralno podporo in financiranje projekta. Iskrena Hvala županu Antonu Tonetu Smolnikarju, da je v 90. letih kot nekdanji dijak kamniške gimnazije z navdušenjem sprejel idejo o obnovitvi Kamniškega zbornika. Hvala tudi vsem vam, ki ste zbornik ves čas spremljali. Hvala Marjeti Žebovec, prof. in dr. za jezikovni pregled, Tatjani Matičič za korekture in Tomu Smithu za angleške povzetke. Prav tako hvala Dušanu Sterletu, ki je ustvaril grafično opremo in oblikoval naslovnico, ki jo je posvetil letu generalu Rudolfu Maistru, ter vinjete za računalniško obdelavo besedil, slik in izvedba pa hvala Sašu Matičiču.«

Mesto v letošnji številki imajo prispevki: občinska uprava Občine Kamnik, Alenka Juvan: Manom Rudolfa Maistra, Jože  Berlec: 20 let Društva general Maister Kamnik, Rajko Slapnik in Vido Kregar: Pritoki Kamniške Bistrice pod Velikoplaninsko planoto fekalno in komunalno onesnaženi, Pavel Jamnik in Matija Križnar: Nove kamenodobne najdbe nad najdiščem mamuta v Nevljah, Matija Križ, Primož Gašperič in Blaž Komac: Kamnik na starih zemljevidih nar: Mokriška jama  – zgodovina raziskovanja njene paleontološke dediščine, Andrej Kotnik: Jezuiti in Kamničani v obdobju 1600-1773, Marko Kumer: O tovarni testenin Triglav iz Šmarce, Tatjana Drovenik Čalič: Šolstvo na Kamniškem po šolski reformi leta 1958, Goran Završnik: V sedemdesetih letih od Kino Doma do Doma kulture Kamnik, Jože Urbanija: Vivodova hiša in Oton Župančič v Kamniku, Mojca Drčar – Murko, Bojan Pollak, France Malešič: Taborništvo v Kamniku, Igor Podbrežnik: Demosova občinska vlada 1992-1994, Ludvik Travnik in Zdenka Čebašek – Travnik: Sprehodi po medicinskem Kamniku, Dominik Janez Herle, Matjaž Klemenčič: Bernard Smolnikar (1795-1869) in Vitus Hribar (1870-1956), slovenska duhovnika v ZDA, Franc Križnar: P. Angelik (Jožef) Hribar (1843-1907), organist, pedagog, skladatelj, učitelj in zborovodja, Tatjana M. Peterlin Neumaier: Življenje in delo zdravnika dr. Maksa Samca (1844-1889), človekoljuba, narodnjaka, kamniškega župana, poslanca …, Vojteh Cestnik, Demeter Sadnikar: Kamniški veterinarji iz družine Sadnikar, Damjan Hančič: Medvojni kamniški župan Hermann Rehbach, Saša Lavrinc: Majda Neřima, arhitektka, Plečnikova učenka, Janja Železnikar: Mirina Zupančič (1938-2020) in njen muzej, Mira Papež: Zvonko Kemperl – 50 let tekmovalnega, organizacijskega in prostovoljnega dela v športu in Rok Kosec: Mladinski center Kotlovnica. Ob 15-letnici delovanja.

Tako kot že običajno so predstavljeni likovni in pesniški ustvarjalci in njihova dela, in sicer letošnje leto ta del namenjamo Jožetu Ramuti, Pinu Pograjcu, Roku Zelenku in Petru Nagliču. V poglavju Naš pogovor pa lahko beremo o Tomažu Lahu, Igorju Juriču, Vidu Kregarju, Ani Schnabl ter ljudskih pevkah Predicah. V spomin na tiste, ki so nas v preteklih dveh letih na žalost zapustili, pa so v poglavju V spomin namenjeni zapisi Milan Windschnurer (1929–2023), dr. Aleksandar Doplihar (1930-2022), Tone Stele (1939–2023), Dr. Janez Marolt (1943–2023), Marjan Schnabl (1943–2023), Marko Lesar (1957–2023).

Za kulturno popestritev včerajšnje predstavitve so poskrbele ljudske pevke Predice in Jože Jagodic.

Zbornik lahko prejmete na Turistnično-informacijski točki (Glavni trg 2) in v muzeju gradu Zaprice.

Prireditev se je odvijala tudi v sklopu praznovanja leta generala Rudolfa Maistra.

Vljudno vabljeni k ogledu prireditev ob letošnjem prazniku Občine Kamnik. Podrobnejši program z opisom prireditev si lahko ogledate TUKAJ.

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here