Zdravstveni dom Domžale: Novogradnja, ne prizidek!

0
972

Mnogi zmotno mislijo, da je pri Zdravstvenem domu Domžale v načrtovanju le manjši prizidek. Vendar pa gre za precej bolj obsežno investicijo – izgradnjo samostojne nove stavbe s sodobno opremljenimi ambulantami in garažno hišo s 152 parkirnimi mesti.

Med občani se je s pomočjo aktualne politike in občinskih medijev razširilo prepričanje, da naj bi bil prizidek zdravstvenega doma dejansko manjši objekt, ki bi bil prizidan obstoječemu zdravstvenemu domu. Pa ni tako.

Z velikostjo 7.534,98 kvadratnih metrov obsega garažna hiša kleti, nizko in visoko pritličje ter prvo nadstropje, kot je razvidno iz sheme, in je v velikosti enakovreden obstoječemu ZD.

Poleg tega je pomembno poudariti, da bi novi prizidek zagotovil nemoteno delovanje zdravstvenih storitev še naslednja desetletja, tako kot je to storil obstoječi ZD, ki je že služil več kot pet desetletij.
Zdravstveni dom Domžale, ki je bil zgrajen v 60-ih in dograjen v 80 letih prejšnjega stoletja.
Spremembe, ki jih je prinesla pandemija COVID-19, so prav tako poudarile potrebo po prilagodljivosti in inovacijah v načinu zagotavljanja zdravstvenih storitev. Vse več je zahtev pacientov po oddaljeni obravnavi – preko telefona,  elektronske pošte ali aplikacije doZdravnika. Te zahteve seveda prav tako zahtevajo čas za obravnavo. In v času, ko zdravniki rešujejo te zahteve, seveda ne morejo hkrati obravnavati pacientov v ambulanti. Zato ni nenavadno, da so čakalnice pred ordinacijami prazne in da se prostori prilagajajo novim potrebam.


Vprašanje za direktorico Zdravstvenega doma Domžale mag. Renato Rajapakse, dr.med., spec.:
“Katere dejavnosti bi se preselile v načrtovani prizidek ZD, če to seveda ni skrivnost? Ali je še preuranjeno za tak razmislek?”

Odgovor:
Točno vemo, katere dejavnosti bi se preselile v prizidek, če bo sprejeta ta rešitev. Ves čas smo namreč sodelovali pri pripravi načrtov tlorisov in opreme. V prizidek bi se umestile Služba NMP in Reševalna postaja, Laboratorij, RTG, UZ, specialistične ambulante ter 20 družinskih ambulant.
Vir: Domžalsko – kamniške NOV!CE, intervju



V Domžalah naj bi prizidek ob obstoječem zdravstvenem domu, po zadnji cenitvi v letu 2023, stal okoli 20 MIO evrov. 



Kaj meni županja soustanoviteljica ZD Občine Lukovica, o širitvi obstoječega Zdravstvenega doma Domžale oz. novogradnji na novi lokaciji?
Zdravstveni dom Domžale se že vrsto let srečuje z nezadostno in neustrezno urejenimi prostorskimi kapacitetami, s pomanjkanjem prostora za izvajanje osnovne zdravstvene dejavnosti, kar nadomešča tudi z najemanjem dodatnih prostorov. Vse to pa vpliva na večje stroške poslovanja. Iz navedenih razlogov se je v letu 2023 pristopilo k iskanju nove lokacije za gradnjo zdravstvenega doma. Menim, da je ta rešitev sprejemljivejša, saj se bo na novi lokaciji zagotovilo nove prostorske kapacitete za nemoteno delovanje vseh zdravstvenih dejavnosti na primarni ravni in boljšo dostopnost. V primeru gradnje prizidka na obstoječi lokaciji bi bilo treba izvesti tudi celovito prenovo obstoječih prostorov. Občina Domžale je kot večinska lastnica javnega zavoda na podlagi javnega zbiranja ponudb pridobila več ponudb za potencialne lokacije novega zdravstvenega doma. V nadaljevanju bo treba ugotoviti primernost ponujenih lokacij in izvesti ustrezne postopke. Končna odločitev o tem, ali se gre v novogradnjo ali v prizidavo s prenovo obstoječega objekta, bo prepuščena občinskim svetom občin soustanoviteljic.
Vir: Rokovnjač


Občina Trzin bo z državnimi sredstvi v Centru Ivana Hribarja uredila sodobne zdravstvene ambulante

Iz Občine Trzin so sporočili, da so pridobili sredstva iz državnega proračuna za vzpostavitev dveh sodobnih zdravstvenih ambulant v pritličju Centra Ivana Hribarja. V ambulanti bosta delovala pediater in patronažna služba, poleg tega pa bosta na voljo še dve zobozdravstveni ambulanti.
Časovnica del in odprtja ambulant je odvisna od ponudb, ki bodo prispele na razpis za izvajalca del, ki je bil objavljen včeraj. Predvideno je, da bodo dela zaključena do konca letošnjega leta, nato pa se bodo ambulante postopoma odpirale.
Župan Občine Trzin Peter Ložar je ob tem povedal: “Naša želja je, da v nekaj letih v Trzinu vzpostavimo močno zdravstveno postajo, ki bo pokrivala osnovne in tudi nekaj nadstandardnih zdravstvenih potreb naših občanov. Ta projekt bo hkrati razbremenil Zdravstveni dom Domžale, ki se sooča s precejšnjo prostorsko stisko.”
Investicija v opremo in preureditev prostorov je ocenjena na 692.550 evrov z DDV, od tega bo Ministrstvo za zdravje prispevalo 275.836 evrov.
Nova pridobitev bo zagotovo izboljšala dostopnost zdravstvene oskrbe za prebivalce Trzina in okolice, hkrati pa bo predstavljala pomemben korak k razvoju kakovostnega in dostopnega zdravstvenega sistema v Sloveniji.
bb


Stroški davkoplačevalcev ustavljenega projekta “Prizidek k Zdravstvenemu Domžale”

Županovanje po domžalsko ali saga o novem Zdravstvenem domu Domžale


Kako zdravstvene domove gradijo drugod po Sloveniji

Logatec: Prizidek zdravstvenega doma dokončan
V sveže dokončanem prizidku Zdravstvenega doma Logatec bo po načrtih v ponedeljek, 4. marca 2024 stekla zdravstvena dejavnost, svečana otvoritev pa bo 12 marca. V trinadstropnem prizidku s površino 1170 kvadratnih metrov bo prostore dobila tudi poslovalnica Lekarne Ljubljana. Slednja je z logaško občino tudi sofinancirala gradnjo prizidka. Lekarna je prispevala 1,8 milijona evrov, preostanek trimilijonske investicije pa je prispevala občina. Občinski delež je sicer kril zdravstveni dom iz lastnega presežka sredstev.


Slovenj Gradec: Zdravstveni dom bo večji
Občina Slovenj Gradec se je za naložbo odločila zaradi potreb po dodatnih prostorih. Prav tako je razlog za gradnjo trenutno nefunkcionalen dovoz reševalnih vozil v garažo zdravstvenega doma.
Septembra pred dvema letoma je slovenjgraški župan Tilen Klugler s podjetjem Kuster Invest podpisal pogodbo za gradnjo prizidka k Zdravstvenemu domu (ZD) Slovenj Gradec, zdaj pa se bo ta vendarle tudi zares začela. Prizidek, ki bo zrasel na severovzhodni strani obstoječe stavbe ZD, bo imel slabih dva tisoč kvadratnih metrov neto površine, pogodbena vrednost projekta pa je ocenjena na slabih sedem milijonov evrov.

Z omenjenim prizidkom bodo v ZD dobili prostore za zdravstveno varstvo predšolskih otrok in mladine, center za krepitev zdravja, patronažno službo, splošno medicino ter komunikacijske in tehnične prostore. Trenutno so prostori zdravstveno-reševalnega centra Koroške v kletnih prostorih ZD, novi pa bodo urejeni v kletnih, pritličnih prostorih in prvem nadstropju. Na novo bodo uredili tudi dovoz za reševalna vozila. V prizidku je v pritličju predvidena tudi garaža za tri reševalna vozila. V nadstropni etaži prizidka bodo skupni prostor s čajno kuhinjo in predavalnico, šest sob za počitek, pisarna in sanitarije za reševalce, uredili bodo tudi prizidek lekarne.

 

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here