Sanacija po poplavah
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija Republike Slovenije za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetjem Hidrotehnik, d. o. o. ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanje poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Sanacija plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah so se izdelovala sidra ter injektiranje sidra nad gospodarskim objektom. Uredila se je tudi okolica ter dostopna pot pod brežino ob petem objektu.
Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Za stabilizaciji brežine v Stahovici so v teku aktivnosti za pridobitev zapore ceste in po prejemu zapore ceste tudi takoj pričetek del.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih so bili izvedeni ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti in izdaji pozitivne recenzije, da se lahko prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.
Zaradi drastičnega poslabšanja stanja na terenu je v teku je evidenčno naročilo za izdelavo projektov sanacijo plazu v Prapročah in Županjih Njivah.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 m3. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Oddelek za družbene dejavnosti
Srečanje prostovoljcev Varna pot v šolo
V sredo, 23. oktobra 2024, je v organizaciji Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu potekalo srečanje 44 prostovoljk in prostovoljcev, ki so sodelovali v akciji Varna pot v šolo. Zbranim se je v imenu Občine Kamnik pridružil župan Matej Slapar skupaj s predsednikom Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Matjažem Ravnikarjem, podpredsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Branetom Golobom in tajnikom omenjenega Sveta Robertom Zajcem.
Predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Matjaž Ravnikar je ob tem poudaril, da se zahvaljuje vsem prostovoljcem iz naše občine, ki so ob začetku šolskega leta pomagali otrokom pri navajanju otrok na šolsko pot. Pri tem je poudaril, da so pri tem pomagali mnogi prostovoljci iz krajevnih skupnostih in pa člani najbolj aktivnih društev ZŠAM Kamnik in AMD Kamnik.
Župan Matej Slapar se je zbranim prostovoljcem zahvalil v imenu staršev in celotne skupnosti ter izrazil hvaležnost za njihovo prostovoljno delo in dragoceni prosti čas, ki so ga posvetili varnosti otrok na cesti v prvih šolskih dneh. Poudaril je, da prostovoljstvo ni samoumevno, zato ga vsakoletna predanost srčnih prostovoljk in prostovoljcev navdihuje in nam kaže, kako lahko s takšnimi dejanji prispevamo k boljši in varnejši prihodnosti otrok.
Podpisana pogodba za izgradnjo zunanjih športnih površin pri Osnovni šoli Frana Albrehta Kamnik
Minuli teden je Občina Kamnik podpisala gradbeno pogodbo s podjetjem GP Resnik, gradbeništvo, d.o.o. za izgradnjo zunanjih športnih površin pri Osnovni šoli Frana Albrehta Kamnik. Vrednost pogodbeni del in plačilo je 1.386.887,34 evrov.
Občina Kamnik je uspela pridobiti 500.000 evrov nepovratnih sredstev s strani Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport za ureditev zunanjih športnih površin pri Osnovni šoli Frana Albrehta.
Osrednji program, ki opredeljuje športni park, so športna igrišča, ki jih obdaja ovalna tekalna proga. Športna površina je umeščena v osrednji del športnega parka tako, da v največji meri upošteva reliefne značilnosti obstoječega zemljišča. Na travnato brežino so umeščeni betonski zidci – tribune z lesenimi sedalnimi površinami, na katerih bo omogočeno posedanje in opazovanje dogajanja na športnih igriščih.
Osrednja ovalna športna površina je v osrednjem delu tlakovana, nanjo pa so umeščena športna igrišča: dve igrišči za odbojko (eno omogoča igre z žogo za najmlajše) ter dve igrišči za košarko in rokometno igrišče. Med ovalno športno površino in glavno kolesarsko-pešpot je umeščena večnamenska ploščad obdana z zidcem, ki omogoča premoščanje višinske razlike. Rokometno igrišče je na krajših stranicah zavarovano s panelno Bullstop ograjo višine 6 metrov. Športna igrišča obdaja pet stezna tekalna proga, tlakovana z umetno maso, širine 6,10 metra in dolžine 200 metrov. Vzhodni del tekalne proge je namenjen teku na 60 metrov ter skoku v daljino (dodan je bazen z mivko na južnem robu tekaške proge dimenzije 9 x 6,1 metra). Brežino, ki obdaja športna igrišča, členi visokodebelna drevnina, ki bo nudila senco in sooblikovala prostore za zadrževanje v senčnih ambientih. Predvideni so najkrajši dostopi od vhodov šol do športnih igrišč. Opredeljujejo jih širše tlakovane površine, členjene s stopnicami. Do igrišč bo omogočen tudi dostop funkcionalno oviranim osebam.
Severni del parka med Šolsko ulico in športnimi igrišči je zasnovan kot večnamenska parkovno – rekreacijska površina. Opredeljuje jo tlakovana površina z elementi, ki bodo omogočali zadrževanje, rekreacijo in druženje.
V južnem delu se nove športne površine navezujejo na že zgrajeno zunanjo ureditev, ta del je namenjen predvsem otroški igri. Načrtovan je kot doživljajsko pestro otroško igrišče, ki ga sestavljajo travnati hribčki ter utrjene površine z igrali. Izbrana igrala omogočajo varno igro vseh starostnih skupin otrok. Posedanje na igrišču je omogočeno na lesenih klopeh, ki so umeščene pod drevesa.
Dokončanje oz. predaja novih športnih površin uporabnikom je predvidena ob začetku šolskega leta 2025/2026.
Nove zunanje športne površine bodo v dopoldanskem času namenjene učencem obeh mestnih šol, v preostalem času pa bo objekt namenjen vsem občanom, željnim rekreacije in druženja.
Obnova spomenika NOB (avtorja Draga Tršarja) v Parku Evropa zaključena
V mesecu maju 2022 nas je pristojna konservatorka iz ZVKDS – OE Kranj opozorila, da je pri rednem pregledu spomenikov v občini Kamnik na spomeniku NOB iz leta 1962 (avtorja akademskega kiparja Draga Tršarja) opazila večje razpoke v bronu in na betonskem podstavku. Spomenik je bil poškodovan do te mere, da je predstavljal resno nevarnost za obiskovalce parka Evropa. Območje spomenika je bilo takoj zavarovano s trakom in opozorilnim napisom. Zaradi razpok v bronu je spomeniku grozila nevarnost uničenja ali celo porušitve.
Obnova spomeniško zaščitenega spomenika NOB, ki stoji v parku Evropa, se je začela že v letu 2023, ko je bila izvedena demontaža bronastega dela spomenika in prestavitev v depo. Kamnita obloga je bila skrbno odstranjena in ravno tako shranjena v začasni depo.
V začetku leta 2024 (po uspešni prijavi – kandidiranju na razpis Ministrstva za kulturo za sofinanciranje kulturno – varstvenega projekta) je bil bronasti del spomenika transportiran v livarsko delavnico, kjer so se nekaj mesecev izvajala zahtevna restavratorska dela; najprej je bilo skrbno odstranjeno betonsko polnilo in korodirana armatura, izdelana je bila nova nosilna konstrukcija – notranja ojačitev, sanirane so bile poškodbe na bronu, na koncu pa se je izvedlo še ustrezno patiniranje in zaščita skulpture.
V poletnih mesecih se je medtem izvajala sanacija temelja – podstavka; na predlog statika so bile izdelane študije in meritve, ki so pokazale ustreznost obstoječega betonskega temelja, zato se je le-ta ohraniL in ustrezno saniral.
Po končani obnovi je bila bronasta skulptura transportirana iz livarske delavnice in postavljena nazaj na obnovljeni podstavek v parku Evropa; obnovljena skulptura je bila tako dne 17. 9. 2024 prestavljena iz delavnice in montirana na podstavek – temelj, ki je bil ustrezno saniran in ponovno obložen z originalno (restavrirano) kamnito oblogo.
Po postavitvi skulpture je sledila še izvedba kape – pokrova temelja (teraco plošča, zalita na novo – po vzoru stare, ki je bila med demontažo uničena), obnovljen je bil napis (pozlata črk) in hidrofobna zaščita kamnitega dela – podstavka spomenika.
Na koncu je sledila še ureditev okolice.
S tem je bila obsežna in zahtevna celostna obnova spomenika uspešno zaključena.
Ker gre za zahtevne in drage restavratorske posege, smo konec lanskega leta na Ministrstvo za kulturo podali vlogo za pridobitev sredstev za interventni ukrep varstva spomenika in s strani ministrstva pridobili sredstva v višini 47.620 evrov. V začetku leta 2024 smo oddali še prijavo na javni razpis, in sicer za sofinanciranje spomeniško-varstvenih projektov na področju ohranjanja nepremičnih spomenikov. Na razpisu smo bili uspešni, tako, da smo pridobili še 50.000 evrov za obnovitvena dela (restavratorska obnova), ki so se izvajala v letu 2024.
Občina Kamnik je za obnovo namenila skupno 71. 000 evrov, s strani Ministrstva za kulturo pa je bilo kot rečeno skupaj (v dveh letih) pridobljenih cca 98.000 evrov.
Občina Kamnik se zaveda likovne in kulturne vrednosti spomenika, ki predstavlja pomembno delo priznanega slovenskega kiparja Draga Tršarja, hkrati pa vrhunsko dopolnjuje ambient mesta v parku Evropa, ki se nahaja tik ob starem mestnem jedru in je pravzaprav pomemben element prepoznavne mestne vedute. Vsekakor gre tudi v slovenskem merilu za izredno umetniško delo, kar je prepoznalo tudi Ministrstvo za kulturo, ki je s sofinanciranjem obnove omogočilo, da se je ta spomenik obnovil in ohranil v svoji avtentični obliki ter še naprej lepo dopolnjuje kamniško mestno jedro.
1. simpozij Olge Zupan – Poslikani leseni stropi
V petek, 25. oktobra, se je v Uršulinskem samostanu v Mekinjah pri Kamniku odvil 1. simpozij Olge Zupan s temo Poslikani leseni stropi – pogledi, koncepti, pristopi. Simpozij je bil organiziran s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Kranj. Dogodka se je udeležil tudi župan Matej Slapar.
V uvodnem nagovoru je v imenu Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Kranj vse zbrane lepo pozdravila Mateja Ravnik, ki je med drugimi govorci k pozdravnemu nagovoru povabila tudi župana Mateja Slaparja, ki je izrazil hvaležnost Zavodu za varstvo kulturne dediščine, ki pomaga pri ohranjanju kamniške kulturne dediščine, korenin in trdnosti naroda.
Leseni stropi so estetski in z vidika preučevanja zanimiv in kompleksen element kulturne dediščine, hkrati pa so tovrstni simpoziji odlična priložnost širjenja zavesti in vloge kulturne dediščine v Sloveniji, zato je bil 1. simpozij, množična udeležba in znanja željna druščina lepa vzpodbuda, da bodo sledili še mnogi.
Oddelek za razvoj in investicije
Sodelovanje društev na območju Kamniško – Savinjske Alpe
V ponedeljek, 21. oktobra 2024, je v prostorih Občine Kamnik potekal sestanek na temo aktualnih projektov na območju Kamniško – Savinjskih Alp. Sestanka so se udeležili predstavniki Cipre Slovenije, Društva za zaščito Alp, predstavniki Jamarskega kluba Kamnik in predstavnik Planinskega društva Kamnik.
Posamezna društva so se medsebojno informirala o aktivnostih, ki jih izvajajo na območju Alp. Špela Berlot iz CIPRE Slovenija, je predstavila primere dobrih praks iz Slovenije in Avstrije (Jelovica, Visoke Ture). Izrazila je pripravljenost k sodelovanju na področju projektov, ki so usmerjeni na varstvo oz. ohranjanje narave. Rajko Slapnik in Vido Kregar sta predstavila delovanje Jamarskega kluba Kamnik, predvsem njihovo delo pri raziskovanju podzemnih voda. Marko Petek pa je predstavil Planinsko društvo Kamnik in svoje delo v okviru projekta Mreža vodnih poti v KSA. Vsa sodelujoča društva bodo iskala možnosti za prijave na evropske razpise, v katerih bi lahko sodelovali v skupnih projektih na temo ohranjanja in varovanja narave v alpskem prostoru.
Sestanek Združenja Kamniško – Savinjske Alpe
V sredo, 23. oktobra 2024, je na Jezerskem potekalo 8. srečanje Združenja Kamniško – Savinjske Alpe v letu 2024. Udeležili smo se ga predstavniki vseh sodelujočih občin in obravnavali aktualne teme. Trenutna aktualna tema je med drugim možnost ustanovitev pravne oblike združenja, kar bi bil velik korak pri nadaljnjem razvoju območja.
Po zaključku letošnjega poletnega prevoza Hop on – hop of je bilo predstavljeno poročilo o prevoženih potnikih. V letu 2024 je bilo prepeljanih 440 potnikov, kar predstavlja 140-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022 (leta 2023 je bil prevoz zaradi poplav v avgustu prekinjen). Izkušnje s prevozom so med uporabniki zelo dobre. V letu 2025 bomo s prevozom nadaljevali.
Podani so bili predlogi za udeležbo na nekaterih turističnih sejmih v letu 2025. Kot najbolj zaželen je vsakoletni turistični sejem v Pragi, ki se ga Združenje KSA že vrsto let udeležuje. Območje Kamniško – Savinjskih Alp je za češki trg zelo zanimivo in promocijske aktivnosti že kažejo rezultate, saj na območje prihaja vedno več čeških turistov. Ves čas se nadgrajuje in dopolnjuje spletna Kamniško-Savinjske Alpe, Facebook stran Kamnik Savinja Alps in Istagram. V zaključni fazi je celostna grafična podoba Združenja Kamniško – Savinjske Alpe. Nadaljuje se tudi s projektom Mreža vodnih poti v KSA (urejanje poti, analize izvirov, vzpostavljanje lokalnih vodnih krogov…).
Naslednje srečanje bo potekalo na sedežu Slovenske turistične organizacije, z namenom predstavitve območja in sodelovanja.
Seji Sveta in Razvojnega sveta Ljubljanske urbane regije (LUR)
V torek, 22. oktobra, je na sedežu Mestne občine Ljubljana potekala 7. seja Sveta LUR in 5. seja Razvojnega sveta LUR. Oba organa sta obravnavala in potrjevala osnutek druge dopolnitve dogovora za razvoj regije s seznamom najpomembnejših projektov, predlaganih za sofinanciranje. Seznam projektov bo do 30.10.2024 posredovan na Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj v pregled in nadaljnjo obravnavo. Skupaj je na seznam uvrščenih 37 projektov iz 25 občin LUR, v skupni vrednosti 103.693.539,98 €, od tega je za njihovo sofinanciranje predvidenih 59.685.500,00 € nepovratnih sredstev.
Občina Kamnik ima na seznam uvrščene tri projekte in sicer, Rekonstrukcija vodovoda Spodnje Stranje – Stahovica, Urejanje zelenih površin v mestnem jedru Kamnika in Državno kolesarsko povezavo Kamnik – Vransko (1. etapa), v skupni vrednosti 3.761.792,00 evrov, od tega je predvidenih 2.892.290,97 evrov nepovratnih sredstev.
Svet LUR in Razvojni svet LUR sta se seznanila z vsebino in postopkom priprave Regijskega prostorskega plana LUR (RPP LUR). Zakon o urejanju prostora uvaja nov dokument na regionalnem nivoju – regijski prostorski plan. Regionalna razvojna agencija LUR je s strani MNVP pridobila javno pooblastilo za izvajanje nalog regionalnega prostorskega planiranja v Ljubljanski urbani regiji. Za potrebe operativnega dela pri pripravi RPP LUR je bila že oblikovana Koordinacijska skupina, v kateri so predstavniki vseh 25 občin LUR. Za strokovno spremljanje napredka pri pripravi regionalnega prostorskega plana pa je bil imenovan Projektni svet RPP LUR.
Na obeh sejah je potekala tudi seznanitev z aktualnim stanjem projekta »Vzpostavitev javnega sistema izposoje električnih koles v LUR«. Predstavljena je bila študija »Izračun vpliva regionalnih delitev na kohezijsko ovojnico za obdobje 2028-2034. Svet LUR zastopa stališče, da je od leta 2028 dalje za RS najboljša rešitev ena kohezijska regija in to predlaga pristojnim odločevalcem. Predstavljeno je bilo tudi končno poročilo o izvajanju RRP LUR 20214-2020.
Občina Kamnik