Obiskali smo predsedniško palačo…

0
7346

Otroci skupine »želvice« iz vrtca Urša iz Domžal, v šolskem letu 2015/ 2016 prvič sodelujemo v mednarodnem projektu Pomahajmo v svet – Say hello to the World, pod budnim očesom gospe Kaje Kink in njenih sodelavcev, kjer preko skrbno pripravljene aplikacije mahamo prijateljem Dječjega vrtića iz Opatije, kjer skupino otrok vodita vzgojiteljici Ivana in Ivana, ki sta čudoviti osebi in s katerima se dogovarjamo, da se enkrat mesečno drug drugemu preko skypa in pomočjo petih prstov predstavljamo, se spoznavamo in drug drugega bogatimo s svojim poreklom, kulturo…
Da bi bil zadnji prst, ko prijateljem predstavljamo Slovenijo, našo državo, ki je bogata z gorami, gozdovi, morjem, znamenitostmi res nekaj posebnega, smo pisali pismo predsedniku države Slovenije, gospodu Borutu Pahorju v upanju, da nas morda razveseli v našem vrtcu s svojim obiskom. A žal to ni bilo mogoče…
Ko je naše upanju ugasnilo, se je kot strela z neba oglasil telefon, preko katerega nas je gospa Anja Lorenzetti iz kabineta predsednika države povabila na obisk v Predsedniško palačo. Otroci so bili navdušeni, čeprav nihče od nas ni vedel kaj nas čaka, kaj pričakovati. Kmalu smo bili z gospo Patricijo Verbole vse dogovorjeni za obisk in celoten protokol. Čakali smo le še tisti dan…
Sreda, 23. 3. 2016, je dan, ki nam bo ostal za vedno v najlepšem spominu. Odpeljali smo se z avtobusom do Predsedniške palače, skupaj z našim prijateljem, s hroščkom Simonom (Tejo Hauptman), maskoto občine Domžale, ki je skupaj s fotografom Vidom Repanškom poskrbela, da je bil dan še čudovitejši.
V Predsedniško palačo nas je sprejela gospa Patricija Verbole, ki nam je na nam razumljiv način povedala vse o zgradbi, razkazala njeno notranjost… Nestrpnost je naraščala in kar naenkrat nas je pozdravil tudi predsednik republike, Borut Pahor. Otroci so ostali odprtih oči, odprtih ust, tudi spremljevalce je ta trenutek izredno ganil. Zapeli smo znano slovensko pesem ob spremljavi kitare, Zvončki in trobentice, ki jo je v svoji mladosti prepevala Marjana Deržaj. Čudovit pomladni dan smo zaključili s slovensko himno ter postavljanjem tisoč in enega vprašanja predsedniku na katera je z veseljem odgovarjal. Preprost, prisrčen, iskren… to je naš predsednik države!
Predno smo se poslovili, smo predsedniku izročili skromno darilo. V mapo smo strnili vse otroške misli, želje ter risbe, ki govorijo na koga vse in na kaj smo ponosni v Sloveniji, čeprav smo še majhni. Izročili smo tudi darilo vrtca Urša in prenesli pozdrave ravnateljice Martine Pančur skupaj s sodelavci. Za prijetno presenečenje pa je poskrbela tudi občina Domžale, ki je prispevala čudovito darilo, slamnik, kot simbol kraja, kjer stoji naš vrtec in ga je v imenu vseh izročil hrošček Simon. Ponosni smo in veseli, da smo bili pred časom sprejeti tudi na obisk pri g. županu Toniju Dragarju in podžupanji ga. Renati Kosec, ki nam ves čas projekta stoji ob strani.
Dan je bil popoln… vožnja v Ljubljano z avtobusom, družba s hroščkom Simonom, prijetne besede osebja Predsedniške palače, nasmeh in prisrčen pozdrav predsednika Boruta Pahorja in na koncu še sladkanje s sladoledom v njegovi družbi ter darilce za najmlajše. Neprecenljivo.
Hvala vsem, da smo to izkušnjo lahko doživeli, hvala spremljevalcema Andreji Grčar in Martinu Kovačiču, hroščku Simonu, fotografom, vsem, ki ste nam omogočili vstop v Predsedniško palačo…
Ponosni smo, da smo doma v Sloveniji. V otroških očeh pa bo še dolgo tlel žarek, kanček adrenalina in kdo ve… morda nekoč, morda čez 20 let, nekdo izmed njih piše zgodovino Slovenije…
Andreja Ropotar Jagodic, mag. prof. PV; dipl. vzg. PO.

Fotografije: Vido Repanšek / Občina Domžale


obisk_vrtca_pahor (2) obisk_vrtca_pahor (3) obisk_vrtca_pahor (4) obisk_vrtca_pahor (5) obisk_vrtca_pahor (6) obisk_vrtca_pahor (7)

Oglasno sporočilo