T e D n i (K) Občine Kamnik (4.11.2024)

0
18140

Sanacija po poplavah

Sanacija plazov

Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega  popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije.  Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
 
Košišah se je izvedlo injektiranje vseh sider ter vgradnja mrež proti gospodarskemu objektu.

Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.

Za stabilizaciji brežine v Stahovici so v teku aktivnosti za pridobitev zapore ceste in po prejemu zapore ceste tudi takoj pričetek del.

Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.

V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik,  Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.

Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogled z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.

Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.

Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.

Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 m3. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.

Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
 
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.

Sanacija ceste Kregarjevo

Podjetje GGD d.d. nadaljuje s sanacijo ceste JP660461 Kregarjevo – izvedba odvodnjavanja meteornih voda, vgradnja kanalet, izdelava prepustov, izvedba optičnega omrežja, menjava ustroja, predpriprava in utrjevanje pred asfaltiranjem.

Sanacija ceste Špitalič – Okrog

Podjetje GGD d.d. izvaja pripravo za asfaltiranje ceste JP661471 Špitalič-Okrog  – izvedba odvodnjavanja meteornih voda, vgradnja kanalet, postavitev usedalnikov ter izdelava prepustov, menjava in utrjevanje ustroja.

Sanacija usada in poškodovanega cestišča na javni poti Zajasovnik

Podjetje Trgograd d.o.o. izvaja sanacijo usada in poškodovanega cestišča na JP661523 Zajasovnik – izdelava temelja na trdni podlagi, izdelava zložbe iz kamnobetona.

Oddelek za družbene dejavnosti

Nove zunanje športne površine pri OŠ Frana Albrehta in OŠ Toma Brejca

V preteklem tednu je bila izvedena uvedba v delo z izvajalcem delstrokovnim nadzorom in koordinatorjem varstva pri delu pri izgradnji novih zunanjih športnih površin med mestnima šolama. Nove športne površine bodo zaključene do poletja 2025.

Mladinski center Kotlovninca vabi na pogovorne večere za starše

Na predavanjih smo zaznali, da je se želite pogovarjati o vzgojnih izzivih. Kot pravijo, teorija prenese vse, v vsakdanjem življenju pa nas otroci in mladostniki postavijo pred nešteto izzivov. 

Za pokušino smo pripravili dva Pogovorna večera za starše:

  • 12. 11. 2024 za starše otrok od 1. do 5. razreda
  • 26. 11. 2024 za starše otrok od 6. do 9. razreda.

Srečanji bosta potekali od 18.00 do predvidoma 19.00 v prostorih Mladinskega centra Kotlovnica, Fužine 10, Kamnik.

Z vami bo Sanja Klemenc, socialna pedagoginja, ki jo že dobro poznamo. Z Mladinskim centrom Kotlovnica sodeluje vrsto let s predavanjem Vzgoja za samostojnost. Njeni poudarki so usmerjanje in spodbujanje otrok v smeri, da odrastejo v samostojne, čuječe, asertivne posameznike.

Oddelek za razvoj in investicije

Projekt PopUpUrbanSpaces

Občina Kamnik, vodilna partnerica projekta PopUpUrbanSpaces – Lažji prehod k aktivnim oblikam mobilnosti s spreminjanjem odnosa in potovalnega vedenja prebivalcev z uporabo rešitev zelenega taktičnega urbanizma in ustvarjanjem prostora, je pred dnevi prejela certifikat za tretji zahtevek za izplačilo projektnih nepovratnih sredstev.

S septembrom 2024 se je pričela četrta projektna perioda, v kateri bomo zaključili z načrtovanjem pilotnih aktivnosti in pričeli z njihovo izvedbo. Z upoštevanjem smernic taktičnega urbanizma bomo uredili javno površino in na njej testno izvajali vsebine, namenjene občankam in občanom, ter hkrati  s promocijskimi aktivnostmi spodbujali okolju prijazno rabo javnih prostorov.

JP-OVE-03 za dodeljevanje pomoči v obliki neposrednih nepovratnih sredstev za investicije v nove proizvodne naprave iz obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije in toplote ter za hranilnike električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije

Borzen, operater trga z elektriko, d.o.o. je pred dnevi objavil JP-OVE-03 za dodeljevanje pomoči v obliki neposrednih nepovratnih sredstev za investicije v nove proizvodne naprave iz obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije in toplote ter za hranilnike električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije, ki razpisuje neposredna nepovratna finančna sredstva za spodbujanje proizvodnje električne energije in toplote iz obnovljivih virov ter shranjevanje električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije. 

Na razpisu je na voljo 15,36 milijonov evrov.

Maksimalni znesek subvencije na posamezno napravo:

  • vetrna elektrarna 560 EUR/kW,
  • vetrna elektrarna – skupnostna 630 EUR/kW,
  • kotel na lesno biomaso 250 EUR/kW,
  • toplotna črpalka VODA – VODA; SLANICA (zemlja)/VODA 810 EUR/kW,
  • toplotna črpalka ZRAK – VODA 472 EUR/kW,
  • toplotni sprejemnik sončne energije 342 EUR/kW,
  • hranilnik električne energije (v kombinaciji z novo napravo) 225 EUR/kW,
  • hranilnik toplote (v kombinaciji z novo napravo) 20 EUR/kW; vendar največ:
  • do 45% za velika podjetja,
  • do 55% za srednje velika podjetja,
  • do 65% za mikro in mala podjetja.

Maksimalna skupna vrednost dodeljene pomoči posameznemu podjetju za posamezen projekt ne sme presegati 25 milijonov EUR pomoči. Rok prijave: od 21.10.2024 naprej, razpis bo odprt do porabe sredstev.

Na javnem pozivu lahko kot upravičen subjekt sodeluje prijavitelj, ki je vpisan v sodni oz. poslovni register, izkazuje registrirano dejavnost glede proizvodnje električne energije in je hkrati:

  • pravna oseba,
  • zadruga,
  • fizična oseba, ki opravlja pridobitno dejavnost kar vključuje tudi status nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji ali samoupravna lokalna skupnost.

Več informacij je na voljo na naslednji povezavi: https://borzen.si/sl-si/podpore-za-zelene-investicije/subvencije-za-proizvodnjo-elektrike-in-toplote-iz-ove.
Potencialne prijavitelje vljudno vabimo k preučitvi razpisnih pogojev in morebitni kandidaturi na razpisu.

Javni predstavitvi razpisa LAS Srce Slovenije

Vabljeni na predstavitev javnega poziva LAS Srce Slovenije, ki bo potekala v Kamniku, 7. 11. 2024  ob 10.00 v prostorih KIKštarterja, Fužine 134, Kamnik. Sledila bo še spletna praktična delavnica vnosa vlog v aplikacijo.

Interes za udeležbo lahko izrazite po telefonu 01 – 89 62 713 ali po e-pošti las@razvoj.si. V pomoč pri iskanju potencialnih partnerjev v projektu lahko uporabite borzo projektnih idej, ki smo jih doslej zabeležili v skupno bazo, ali pa vpišete tudi svojo na seznam.

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here