Črni petek je fenomen, ki izvira iz Združenih držav Amerike in se je v zadnjih letih razširil po vsem svetu, tudi v Slovenijo. Čeprav se ta dan povezuje z ogromnimi popusti in nakupovalno mrzlico, njegovo ime in izvor sta nekoliko bolj zapletena.
Izvor imena
Obstaja več teorij o tem, od kod izvira izraz “črni petek”:
- Filadelfija in prometni kaos: Ena od najbolj razširjenih teorij pravi, da so izraz prvič uporabili v Filadelfiji, kjer je policija leta 1961 tako poimenovala gost promet in gnečo na pločnikih na petek po dnevu zahvalnosti. Velika množica ljudi je namreč hitela na zgodnje božične nakupe, kar je povzročalo pravo zmedo.
- Od rdečih številk do črnih: Druga teorija pa trdi, da ime izvira iz računovodstva. Pred uvedbo računalnikov so trgovci svoje račune vodili ročno, pri čemer so dobičke označevali z rdečo barvo, izgube pa s črno. Ker je bilo v preteklosti veliko trgovin v rdečih številkah vse leto, je petek po zahvalnem dnevu, ko so zaradi velikega prometa končno začele beležiti dobiček (črne številke), pomenil preobrat.
Pomen črnega petka
Črni petek danes predstavlja:
- Začetek božične nakupovalne sezone: V ZDA velja, da je petek po zahvalnem dnevu že od leta 1952 neuradno začetek božične nakupovalne sezone.
- Dan največjih popustov: Trgovine po vsem svetu izkoristijo ta dan za privabljanje kupcev z izjemno velikimi popusti na različne izdelke.
- Nakupovalna mrzlica: Črni petek je znan po dolgih čakalnih vrstah pred trgovinami in spletnimi platformami, saj številni kupci želijo izkoristiti ugodne cene.
- Globalni fenomen: Čeprav izvira iz ZDA, se je črni petek razširil po vsem svetu in postal sinonim za nakupovalni praznik.
Zakaj je črni petek tako priljubljen?
- Psihologija nakupovanja: Veliki popusti in omejena razpoložljivost izdelkov spodbujajo občutek nujnosti in željo po ugodni nakupu.
- Tradicija: Črni petek je postal del kulture, podobno kot božič ali novo leto.
- Priložnost za darila: Mnogi ljudje izkoristijo ta dan za nakup božičnih daril po nižjih cenah.
Kritike črnega petka
Kljub priljubljenosti ima črni petek tudi svoje kritike. Nekateri menijo, da spodbuja potrošništvo in materializem, drugi pa so zaskrbljeni zaradi gneče in nasilja, ki se včasih zgodi med nakupovalno mrzlico.
Skratka, črni petek je kompleksen pojav z dolgo zgodovino in številnimi pomeni. Ne glede na to, ali se odločite sodelovati v tej nakupovalni mrzlici ali ne, je dobro poznati njegove korenine in vpliv na sodobno družbo.
To je bil dan RAZPRODAJE črnih sužnjev po končanju sezone obiranja bombaža!!!