Tedni(k) Občine Kamnik (16.12.2024)

0
1005

Sanacija po poplavah

Sanacija plazov

Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega  popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije.  Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.

Košišah so bila zaključena vsa dela. V preteklem tednu je bil izveden prevzem del.

Stahovici so izvajala dela na vrtanju lukenj za sidra.

Praprečah je v teku izvedba naročila za izvedbo intervencijskih del za stabilizacijo brežine, da se prepreči nadaljnje posedanje.

Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji. Izdelani so investicijski dokumenti, ki so potrebni za črpanje sredstev s strani države. Potrjeni dokumenti so bili že posredovani na MNVP. Na prihodnji seji OS bodo obravnavani tudi investicijski dokumenti, katere mora potrditi OS.

Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.

V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik,  Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.

Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.

Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.

Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.

Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica. 

Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.

V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.

Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah

Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikovDirekcija RS za vode je na podlagi izdelanega programa sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah,  skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o. in Nivo Eko d.o.o., ter podizvajalci  izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23

Sanacija fekalne kanalizacije na Perovem

Na Prisojni poti poteka prestavitev poškodovane fekalne kanalizacije. Predhodno je bila izvedena faza sidranja armirano betonskimi mikropiloti fi 22 centimetrov, globine 8 metrov. Armirano betonska stena za zavarovanje izkopa zajema 21 mikropilotov, kateri so dodatno sidrani pod naklonom 30 stopinj, do globine 14 metrov. Dodatna dela povezana z izvedbo AB mikropiltov za zavarovanje izkopa, so bila nujno potrebna za uspešen zaključek sanacije javne fekalne kanalizacije na tem območju. Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši geomehanik Martin Vrabec s.p., na podlagi predhodno izdelanega načrta PZI. Vrednost dodatnih del je ocenjena na 41.500 evrov. Po končani sanaciji plazu na tem območju, bo sledila obnova javne infrastrukture na občinski cesti Prisojna pot JP660299 (t.j. fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija in ceste).

Sanacija cest

Občina Kamnik je ob pešpoti na Drnovškovi odstranila dotrajano, poškodovano ograjo, naredila nove temelje in postavila novo proti varovanim stanovanjem podaljšano ograjo.  Staro ograjo in izdelavo temeljev je izvedlo podjetje KPK d.o.o. Dobava in montaža lesene ograje pa izvajalec Franci Gradišek NDDK. Na Perovem ob kolesarski poti smo istočasno sanirali poškodovan del lesene ograje. 

Občina Kamnik je v Godiču s kamnito zložbo zaščitila brežino in uredila odvodnjavanje meteorne vode – izvajalec je bil Zalaznik Robert s.p.

Podjetje GGD d.d. je zaključilo z asfaltiranjem finega sloja ceste v Kregarjevem in lokalne ceste Zg. Stranje – Zagorica – Lenart.

Oddelek za družbene dejavnosti

Izgradnja novih zunanjih športnih površin pri OŠ Frana Albrehta in OŠ Toma Brejca

Izvajalec del izgradnje zunanje ureditve na območju UN K9 Šole je po odstranitvi dreves, drevesnih panjev ter odrivu humusa od v preteklem tednu začel z gradbenimi oziroma zemeljskimi deli na območju novega parkirišča na površini med objektom ”Metalke” in stare šole Frana Albrehta.

Izvedena je bila zakoličba in prenos višin na profile, izkop, opravljene meritve stabilnosti tal, položen geotekstil  ter nanj izvedeno nasutje sloja voziščne konstrukcije (kamnitega drobljenca). Na delu parkirišča je bil odstranjen opuščen del toplovodnega priključka, ki ni bil več v funkciji.

V prihodnjem tednu se bodo na predmetnem območju nadaljevala dela izgradnje parkirišča.

Rušitev stare OŠ Frana Albrehta

Izvajalec del Rušitve stare šole OŠ Frana Albrehta je v preteklem tednu nadaljeval z demontažnimi deli, in sicer demontažo kovinskih obrob strehe, ter demontažo stavbnega pohištva na ovoju stavbe.

Na vzhodni strani objekta se je delno porušil povezovalni hodnik med staro šolo in športno dvorano Kamnik. V drugi polovici decembra se načrtuje odstranitev toplovodnega priključka stare šole, zaščita severno zahodnega dela nove šole in nato pričetek rušitve objekta stare šole. 

Novo reševalno vozilo Tipa C – modularna izvedba bolniškega prostora za ZD Kamnik

Občina Kamnik je s podjetjem Medicop – specialna oprema d.o.o., izbranim na javnem razpisu, podpisala pogodbo o nakupu novega reševalnega vozila Tipa C – modularna izvedba bolniškega prostora za ZD Kamnik. Rok za dobavo vozila je 240 dni od podpisa pogodbe, katera vrednost znaša 248.386,27 evrov z ddv.

Slovesen podpis pogodbe za organizacijo evropskega prvenstva v gorskih tekih in trailu 2026

Atletska zveza Slovenije in Občina Kamnik spet dobili mandat za organizacijo 21. evropskega prvenstva v gorskih tekih in trailu, ki bo leta 2026. Na Občini Kamnik je potekal slovesen podpis pogodbe. To sta podpisala Matej Slapar, župan Občine Kamnik in predsednik AZS Primož Feguš. Podpisa so se udeležili tudi člani organizacijskega odbora: Nejc Jeraša, direktor AZS, Tomo Šarf, predsednik Svetovne zveze za gorske teke, Luka Svetec, direktor Zavoda za turizem in šport in Dušan Papež, podpredsednik AZS in predsednik Združenja za gorske teke, ki bo tudi direktor prireditve.

Kamnik z Veliko planino in KGT Papež so že leta 2017 gostili evropsko prvenstvo v gorskem teku, leta 2010 pa svetovno. Izkazali so se kot odličen in odgovoren organizator, niso šteli samo rezultati, ampak tudi človečnost, gostoljubje in srce. Zato sta Občina Kamnik in Atletska zveza Slovenije spet dobili mandat za organizacijo 21. evropskega prvenstva v gorskih tekih in trailu, ki bo leta 2026.

Srečali so se nekdanji predsedniki in župani kamniške občine
V četrtek, 12. decembra 2024, je prijateljsko srečanje nekdanjih predsednikov občinske skupščine, izvršnih svetov in županov, ki so predsedovali v kamniški občini od leta 1974 dalje, gostil župan Matej Slapar. 

Srečanja v kamniški Občini in nato v gostilni Repnik so se udeležili nekdanji predsedniki občinske skupščine Slavko Ribaš (1979-82), Anton Ipavic (1984-88),  nekdanji župan in častni meščan Občine Kamnik Anton Tone Smolnikar (1995-2010) ter “izvršniki” Anton Pengov (1979-82), Janko Gedrih (1984-88), Marija Sitar (1990-92) in Miha Novak (1992-94). Medse so povabili tudi  Marijo Gorjandolgoletno sekretarko občinske skupščine (1974-1985) in sekretarko izvršnega sveta (1990-1994).

Nekdanji predsedniki in župani kamniške občine so se spet srečali po oktobru 2019, pogovor pa je bil namenjen izmenjavi spominov na nekdanje dni, ko so se vsak po svojih močeh in možnostih  trudili v dobrobit občine Kamnik. Na svoje delovanje so še danes ponosni, saj se je kamniška občina v takratnih razmerah zelo uveljavila kot gospodarsko in industrijsko ena najbolj razvitih občin.

Županu Mateju Slaparju so na koncu srečanja vsi skupaj zaželeli veliko uspehov pri vodenju občine Kamnik tudi v letu, ki prihaja.

Oddelek za razvoj in investicije

Spletno izobraževanje za zaposlene v turizmu

V okviru projekta HyPro4ST je bila razvita spletna izobraževalna platforma, namenjena vsem zaposlenim v turizmu in tistim, ki bi to želeli postati. Izobraževalne vsebine vas bodo opolnomočile s ključnimi kompetencami za vodenje projektov v trajnostnem turizmu. Pridobili boste znanja, ki jih potrebuje nov profil »Trajnostni in hibridni projektni vodja« za sektor trajnostnega turizma, ter tako izboljšali svoje spretnosti na področju digitalnega, inovativnega, trajnostnega, kreativnega in podjetniškega vodenja projektov. Izobraževanje je brezplačno in spletno dostopno kadar koli in od kjer koli. Izobraževalni moduli so na voljo v slovenščini, angleščini in še v petih drugih jezikih, zato izberite tistega, ki vam najbolj ustreza.

Več informacij in prijava: https://vle.hypro4st-project.eu/ 

Obisk LAS Srce Slovenije in partnerjev iz pokrajine Umbrija

Predstavniki LAS Srce Slovenije so nas prejšnji teden obiskali s svojimi italijanskimi partnerji iz Gal Valle Umbra e Sibillini.  Na kratko smo jim predstavili naše mesto, glavni poudarek srečanja pa je bila predstavitev uspešno zaključenih in aktivnih projektov s področja zelene infrastrukture ter trajnostne mobilnosti. Spoznavanje dobrih praks je vedno dobrodošlo za vzpostavljanje novih povezav in možnosti za sodelovanja v različnih EU projektih.

Občina Kamnik

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here