Tedni(k) Občine Kamnik (23.12.2024)

0
16589

Sanacija po poplavah

Sanacija plazov

Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega  popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije.  Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.

V Stahovici so izvajala dela na vrtanju lukenj za sidra.

Za Prapreče je bilo izvedeno naročila za izvedbo intervencijskih del za stabilizacijo brežine, da se prepreči nadaljnje posedanje, izvedene so bile tudi geološke raziskave območja.

Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so bili potrjeni investicijski dokumenti, kateri so bili tudi posredovani na MNVP za sklenitev pogodb za financiranje sanacije. Takoj po prejemu pogodbe o financiranju se bodo pričela izvajati dela.

Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.

V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik,  Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah. V preteklem tednu smo dobili s strani DTP recenzije za projekte sanacij. Projektanti bodo izvedli dopolnitve v najkrajšem možnem času in jih bomo takoj po prejemu posredovali na DTP.

Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.

Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.

Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.

Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.

V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.

Sanacija cest

Upravitelj državne ceste GGD d.d. je zaključil s sanacijo in asfaltiranjem poškodovanih odsekov ceste Stahovica – Kamniška Bistrica.

Podjetje GGD d.d. je nadaljevalo s sanacijo, predpripravo za asfaltiranje ter asfaltiranjem ceste Špitalič – Okrog.

Podjetje Trgograd d.o.o. je nadaljevalo s sanacijo makadamskega dela vozišča v Krivčevem – ureditev odvodnjavanja, izdelava usedalnikov, meteornih kanalov, prepustov …

Oddelek za družbene dejavnosti

Komisije za pripravo dogodkov v letu 2024 – letu generala Rudolfa Maistra zaključila svoje delo

Komisije za pripravo dogodkov v letu 2024 – letu generala Rudolfa Maistra zaključila svoje delo v sredo, 18. decembra 2024. Za uvod je prisotne pozdravil predsednik te komisije Jože Berlec in na kratko preletel potek dela komisije. Komisijo je po pooblastilu župana Mateja Slaparja 17. oktobra 2023, imenoval podžupan Občine Kamnik Uroš Pirc.

V komisiji so bili poleg Občine Kamnik še predstavniki Javnega zavoda za kulturo Kamnik, Medobčinskega muzeja Kamnik, Rojstna hiša Rudolfa Maistra Kamnik, Zavod za turizem in šport Kamnik, Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Območna izpostava Kamnik, Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra, Društvo general Maister Kamnik, Mladinski center Kotlovnica, Glasbena šola Kamnik. 

Prva seja komisije je bila 19. oktobra 2023, druga 9. novembra 2023, tretja 21. novembra 2023, četrta 12. decembra 2023 – na tej seji so potrdili logotip Maistrovega leta, ki ga je pripravilo ministrstvo za obrambo, peta seja je bila 22. januarja 2024. Delo je potekalo tako, da so vsi predstavniki dodajali v preglednico podatke, kdaj in kje naj bi se kakšen dogodek odvijal. 22. januarja 2024, je bil aktiviran poseben zavihek na občinski internetni strani, namenjen dogodkom v Maistrovem letu. Pregled smo dokončno oblikovali do konca januarja, 5. februarja pa je bila tiskovna konferenca v Maistrovi hiši, kjer smo predstavili tudi brošurico o dogodkih v Maistrovem letu.

Na zadnji seji komisije so predstavniki komisije ugotovili, da so izvršili vse predvidene dogodke – nekaj jih je bilo celo več ( dve dodatni razstavi o življenju in delu generala Maistra – v Termah Snovik in OŠ Komenda).

Ugotovili so, da je izjemno lepo uspela slavnostna akademija in tudi nastop pevskih zborov  Občine Kamnik v Mekinjskem samostanu, kjer so prepevali le Maistrove pesmi. V pozitivnem smislu je izstopala tudi otvoritev Maistrove razstave v OŠ Frana Albrehta, kjer so prisostvovali vsi učenci in učitelji. Izjemen je bil tudi zaključek Maistrovanja v GSŠRM 22. novembra 2024 s polaganjem cvetja pred gimnazijo, potem pa so program nadaljevali v avli šole, kjer je bilo prisotnih mnogo dijakov in profesorjev, ki so prisluhnili tudi krajšemu nagovoru o Maistru.

Prisotni so en za drugim poudarili, da se je pri delu in sodelovanju zelo pokazala želja, da skupaj nekaj dobrega naredimo, in zato ni bilo nikakršnih delitev, temveč so se resnično povezali in zato tudi pripravili zelo kakovostne dogodke. Predstavniki komisije si želijo, da bi s tem nadaljevali tudi v prihodnje.

Na koncu je župan Matej Slapar zelo pohvalil delovanje komisije, pripravo in izvedbo dogodkov in se zahvalil v imenu občine za dobro opravljene naloge.

Izgradnja novih zunanjih športnih površin pri OŠ Frana Albrehta in OŠ Toma Brejca

Nadaljevalo se je izvajanje del izgradnje zunanjih površin na območju UN K9 Šole, in sicer je izvajalec del izvedel položitev geotekstila in nasutje nosilnega kamnitega drobljenca na območju novih parkirišč ”pod Metalko”, na predmetnem območju je izvedel vgradnjo peskolovov, revizijskih jaškov in del omrežja za odvajanje padavinskih voda. 

Rušitev stare OŠ Frana Albrehta

V preteklem tednu je izvajalec rušitvenih del na objektu stare Osnovne šole Frana Albrehta nadaljeval z deli, in sicer je bilo odstranjeno stavbno pohištvo v notranjosti in na ovoju stavbe, porušen del povezovalnega hodnika med šolo in športno dvorano, iz elektro omrežja je bila odklopljena povezava med šolo in TP na Kajuhovi poti, postavljen je bil oder in izvedena zaščita SZ dela nove šole, ki bo omogočila rušenje najbližjega dela stare šole na način, da ne bi prišlo do poškodb pročelja nove šole.

Zahvala župana Mateja Slaparja prostovoljcem v projektu Prostofer

PROSTOFER (prostovoljni šofer) je trajnostni vseslovenski prostovoljski projekt zavoda Zlata mreža za mobilnost starejših, ki povezuje starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov, s starejšimi aktivnimi vozniki, ki pa po drugi strani radi priskočijo na pomoč. Številni starejši imajo velike težave s prevozi, sploh če so doma zunaj mestnih središč, kjer ni razvite avtobusne mreže. Tisti bolj oddaljeni, se velikokrat ne morejo odpraviti po opravkih, kadar si želijo, temveč se prilagajajo možnostim oziroma času, ko jim lahko pomagajo družinski člani ali prijatelji. Nekateri uporabljajo taksi, vendar pa je to za številne prevelik strošek.

Starejšim občanom v Občini Kamnik s tem omogočamo lažjo dostopnost do zdravniške oskrbe, brezplačne prevoze do javnih ustanov, trgovinskih centrov ipd. Vsi tisti, ki potrebujete prevoz, pokličite na brezplačno številko 080 10 10.

Prostovoljcem, ki so se pretekli teden udeležili srečanja in prijetnega druženja, se je župan Matej Slapar iskreno zahvalil za ves trud in prosti čas, ki ga namenjajo starejšim ter izrazil upanje, da bodo s svojimi plemenitimi dejanji svoje delo v okviru projekta Prostofer nadaljevali tudi v bodoče.

V imenu Občine Kamnik ter uporabnikov še enkrat iz srca hvala Antonu Pančur, Francu Žerak, Slavku Ložar, Petru Kališnik, Tatjani Kovač, Francu Herle, Stojanu Lisjak, Antonu Homar, Gabrijeli Drolc, Bogomilu Lukan, Andreju Vukšinič, Maji Metlar, Slavici Petrič, Janu Sušelj, Marjanu Štefanič,  Zdravku Šarec in Matevžu Skamen.

Predstavitev predloga novele Zakona, ki ureja varovanje kulturne dediščine
V sredo, 18. decembra 2024, je na Ministrstvu za kulturo potekala predstavitev predloga novele Zakona, ki ureja varovanje kulturne dediščine. Sestanka se je udeležilo tudi več predstavnikov občin, za občino Kamnik, Liljana Mastikosa, višja svetovalka za področje družbenih dejavnosti.

Uvodoma je državni sekretar Matevž Čelik Vidmar pojasnil, da gre za zelo kompleksen predlog novele Zakona o varstvu kulturne dediščine. Povedal je, da so se prenove Zakona lotili, saj obstoječi ZVKD-1 na nekatera vprašanja ni podajal jasnih odgovorov. Predlog Zakona je bil podan v javno obravnavo v petek, 20. decembra 2024 in bo v javni obravnavi vse do konca meseca januarja 2025.
Razlog za sprejetje novega Zakona je predvsem v večji preglednosti in racionalizaciji postopkov. Predlog Zakona namreč zasleduje večjo preglednost, enostavnejše in učinkovitejše postopke ter olajševanje sodelovanja med različnimi področji in akterji. Poleg tega je pomemben cilj predloga Zakona tudi večje pravno varstvo dediščine na sploh.

Trenutno stanje na področju, ki ga ureja ZVKD-1, kaže na pomanjkanje integracije kulturne dediščine v projekte in razvojne načrte, slabo preglednost vzpostavljanja varstvenih režimov, nepreglednost postopkov vnosa in obsega objektov in predmetov v registru ter sistemsko neurejenost področja muzejev, ki ovira njihovo vključevanje v dejavnosti. Poleg tega se težave pojavljajo tudi zaradi nejasnega obsega javne službe in razmejitev s tržno dejavnostjo pri javnih zavodih ter zaradi propadanja spomenikov, ki so posledica ovir pri upravljanju.

Med ključne posodobitve predloga Zakona spada sprememba termina iz »varstva« v »varovanje«. Poleg tega se razširja, jasneje opredeljuje in posodablja celotna terminologija. Hkrati se s predlogom Zakona razširja in jasno opredeljuje javni interes, javno korist in javne službe.

Predlog Zakona med drugim predvideva tudi jasno opredelitev posebnega varstva nepremične dediščine, enostavnejšo in bolj pregledno obravnavo kulturnovarstvenih pogojev in soglasij  ter preoblikovanje mehanizma za odstranitev stavbne dediščine in izravnalnega ukrepa.

Med pomembnejše spremembe, ki jih prinaša predlog Zakona spada tudi celovita prenovam muzejske javne službe za izboljšanje ponudbe. Gre za celovito ureditev področja muzejev za boljšo dostopnost in vključevanje v turizem, posodobitev nalog državne javne službe muzejev ter pristojnosti in dolžnosti ministrstva in opredelitev lokalne javne službe muzejev ter pristojnosti in dolžnosti občin. Že v trenutno veljavnem ZVKD-1 je zapisano, da je država dolžna sofinancirati državno javno službo muzeja, vendar največ v višini 80%. V predlogu Zakona pa se dodaja še obveznost občin na način, da se zapiše, da so te na drugi strani dolžne financirati 20 odstotkov.

Tudi izboljšanje mehanizmov varstva predstavlja ključno spremembo, ki jo prinaša predlog Zakona. Tako je občinam omogočeno, da občinski organi objekte, ki so ogroženi, začasno razglasijo za spomenike lokalnega pomena in jih na ta način zavarujejo. Pri tem omenjena razglasitev lahko traja največ eno leto.

Predstavniki občin so izpostavili, da gre za pomemben predlog Zakon. Poleg tega so povedali, da za marsikatero občino izjemno velik del stroškov predstavljajo stroški s področja arheologije. Zato so predstavnike ministrstva pozvali k spremembi sheme sofinanciranja na omenjenem področju.

V sredini januarja 2025 pričakujemo še eno srečanje, kjer bomo lahko podali konkretne predloge za sprejem omenjenega zakona.

Oddelek za razvoj in investicije

Občinska celostna prometna strategija Občine Kamnik
OCPS Občine Kamnik je prestala prvo presojo kakovosti s strani pooblaščene presojevalke, imenovane s strani Ministrstva za infrastrukturo. 
V tem delu presoje se ocenjujeta ustreznost in celovitost izhodišč OCPS. Presojevalka je ugotovila, da gre v primeru OCPS Občine Kamnik za kakovosten dokument, ki vsebuje jasno povezavo med vizijo, cilji in rezultati analize stanja. Cilji v dokumentu sledijo ciljem, priporočenim na nacionalni ravni, so razvrščeni po redu pomembnosti in so razdelani s ciljnimi vrednostmi na podlagi rezultatov analize stanja. Sinteza analize stanja je celovita, tematsko uravnotežena ter temelji na izmerjenih kazalnikih, ki izhajajo iz ciljev. Kazalniki vključujejo obvezne kazalnike in metodologijo za njihovo spremljanje, opisane v nacionalnih smernicah za pripravo OCPS in minimalnih standardih priprave OCPS. Rezultati analize so opredeljeni v obliki temeljnih sporočil o stanju prometnega sistema ter ključnih izzivov, priložnosti in prioritet, s katerimi se bo v nadaljevanju ukvarjala OCPS.
V prihodnjih mesecih bo izdelan dokončen dokument z akcijskim načrtom, ki bo ponovno predmet presoje kakovosti. Po potrditvi s strani pooblaščene presojevalke kakovosti bo dokument obravnavan na Občinskem svetu Občine Kamnik. Na podlagi sprejetega dokumenta bo Občina Kamnik lahko črpala evropska sredstva za izvedbo ukrepov trajnostne mobilnosti.

Regijski center mobilnosti v Ljubljanski urbani regiji

Trajnostna mobilnost (TM), poleg ostalih ukrepov, vključuje spodbujanje hoje, kolesarjenja, uporabo javnega potniškega prometa (JPP), spodbujanja alternativnih oblik mobilnosti ter celostno načrtovanje prometa. Njen cilj je zagotavljanje učinkovite in enakopravne dostopnosti za vse, pri čemer je poudarek na omejevanju osebnega motornega prometa in porabe energije ter na spodbujanju trajnostnih potovalnih načinov. Za dolgoročni razvoj mobilnosti je potrebno izboljšanje preglednosti izvajanja in načrtovanja ukrepov trajnostne mobilnosti (TM) ter izvajanja in spremljanja učinkov ukrepov, v skladu z nacionalnimi strategijami.
Z namenom izvajanja mehkih ukrepov trajnostne mobilnosti je s 1. 5. 2024 začel delovati tudi Regijski center mobilnosti Ljubljanske urbane regije (RCM LUR).
RCM je orodje za izboljšanje stanja trajnostne mobilnosti na regionalni ravni ter predstavlja neinfrastrukturni ukrep trajnostne mobilnosti na horizontalni ravni. Delovanje RCM LUR  prispeva k razvoju trajnostne mobilnosti v regiji in zagotavljal sodelovanje, pretok znanj, izkušenj ter razširitev aktivnosti spodbujanja in načrtovanja trajnostne mobilnosti na medobčinski ravni, in sicer med kar 25 občinami, ki so del LUR.
Eden izmed specifičnih ciljev RCM je tudi izboljšanje strokovnih kapacitet z zagotavljanjem izobraževanj ter sodelovanja med občinami in ostalimi deležniki. S tem namenom je bilo organizirano srečanje koordinatorjev za promocijo kolesarjenja in Evropskega tedna mobilnosti. Seznanili smo se z aktualnimi regijskimi projekti s področja trajnostne mobilnosti. Drugi del srečanja pa je bil namenjen Evropskemu tednu mobilnosti, predstavitvi dobrih praks in predstavitvi sprememb ter tematike ETM v letu 2025.

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here