Sredi januarja je Jamarski klub Kamnik objavil zadnje rezultate analize podzemnih in izvirskih voda na območju Kamniško-Savinjskih Alp, ki so pokazali, da je stanje, milo rečeno, skrb vzbujajoče. Zajetje Iverje, od koder v večino kamniških pip priteče voda, se napaja iz izvirov pod Veliko planino, prav tam pa, kot opozarjajo jamarji, tiči glavni vzrok onesnaženj z bakterijami fekalnega izvora. Na Občini Kamnik mirijo in prebivalcem zagotavljajo, da je njihova pitna voda vrhunske kakovosti. Vendar so jamarji odločni in želijo priti resnici do dna, saj tovrstne analize vode skupaj z laboratoriji izvajajo že vrsto let. Poleti so analizirali leve pritoke Kamniške Bistrice in samo reko pred zajetjem Iverje, ki pitno vodo zagotavlja več kot 21.000 prebivalcem Kamnika.
Jamarski klub Kamnik z Občino Kamnik sodeluje že od leta 1985 in njihove raziskave so od tedaj prinesle že mnogo spoznanj o vodnih razmerah v celotnih Kamniško-Savinskih Alpah. Zadnjih osem let je to sodelovanje še posebej močno, pravi podpredsednik kluba Vido Kregar. »Res je da naše meritve kvalitete vode ne zajemajo meritev na samem zajetju, po njenem ‘samočiščenju’ v drenažnem filtru, ker koncesionar tega ne omogoča niti nekaterim občinskim funkcionarjem. Žal nam dostop ni bil dovoljen in odvzem je bil onemogočen. Torej moramo – ali pa tudi ne – verjeti letnim poročilom Komunalnega podjetja Kamnik in objavam na njihovi spletni strani. Ker nam koncesionar, ki mu je pogodba sicer že potekla, ne omogoča meritev na zajetju, ne moremo trditi, katera voda sploh je v vodovodu.«
Njihove meritve, h katerim lahko prištejemo še število intervencij zaradi onesnaženosti vode v preteklih 20 letih, pa kažejo, da ta voda že dolgo ni več alpski biser. »Tudi če sedaj pogledamo zajetje, je videti opuščeno, drenažna cev je bila že pred leti močno poškodovana in po poplavah leta 2023 niso obnovili niti ograje,« opisuje razmere Vido Kregar, ki meni, da je eden od pomembnih virov onesnaženja neurejena kanalizacija na Veliki planini.
Nacionalni laboratorij: Vzorec zdravstveno ustrezen
Pred dobrim tednom dni so na spletni strani kamniškega jamarskega kluba objavili poročilo o mikrobiološkem preskušanju vode, ki jim ga je na skupnem sestanku 7. februarja letos posredovalo vodstvo kamniškega komunalnega podjetja, kar se je, kot pravijo v klubu, zgodilo prvič. Opravljena preskušanja so pokazala, da je vzorec vode zdravstveno skladen, je zapisano v poročilu Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NHLZO). (tla)
Luksuzne koče z bazeni, jacuzziji in savnami
Samo počitniških koč – brez pastirskega dela in planinskih koč – je okoli 150 in vse imajo neko obliko greznice. Med njimi je tudi vse več luksuznih koč z veliko vodnimi napravami, kot so bazeni, jacuzziji in savne. Ker kanalizacija na planoti ni urejena, greznice pa po besedah našega sogovornika puščajo, se fekalije iztekajo v podzemlje. Fekalne bakterije nato skupaj z izviri pritečejo v dolino in se izlivajo v Kamniško Bistrico.
»Čiščenje greznic in odvoz fekalij na Veliki planini se sicer izvajata, vendar zajameta le simbolično količino, saj je številka nekaj sto ton v primerjavi z 250.000 obiskovalci v istem obdobju manj kot simbolična,« opozarja Kregar in dodaja, da v podzemlje po njihovih izračunih odteče več deset tisoč kubičnih metrov fekalij in odpadne vode.
Na Občini Kamnik so se zavili v molk in na naša vprašanja niso odgovorili. Za lokalno glasilo pa so povedali, da meritve Jamarskega kluba Kamnik zajemajo površinske vode, ki so naravno občutljivejše na onesnaževanje in po navadi nikjer ne dosegajo kakovosti pitne vode. Poudarjajo, da te analize ne predstavljajo stanja pitne vode iz zajetja Iverje, kjer je, kot nam potrdijo tudi v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, voda mesečno vzorčena in ustrezna. »Skupno je bilo na oskrbovalnem območju Kamnik – Iverje v lanskem letu odvzetih devet vzorcev pitnih vod. Vsi odvzeti vzorci so bili skladni z zahtevami uredbe o pitni vodi,« zagotavljajo.
Poleg jamarskega kluba redne analize v okviru raziskovalne naloge od lanskega leta opravlja tudi Agencija za okolje (Arso), vendar njihovi rezultati ne izkazujejo takšnega stanja kot jamarski. Kot razlog za velike razlike v mikrobioloških analizah Arso izpostavlja to, da vzorci niso bili odvzeti sočasno. »Mikrobiološka slika je namreč časovno lahko zelo spremenljiva. Poleg tega na mikrobiološko sliko močno vpliva hidrometeorološka situacija. Pričakovati je, da se slabša mikrobiološka situacija v vodah pokaže po obdobju deževnega vremena, saj padavine spirajo gnojene površine, v mešanih kanalizacijskih sistemih pa zaradi velike količine vode prihaja do direktnega prelivanja odpadnih voda v okolje.«
Med možnimi razlogi navajajo še različna merilna mesta in način jemanja vzorcev, ki mora biti pravilen. Iz njihovih rezultatov je razvidno, da izvir Kamniške Bistrice ni fekalno onesnažen, nato pa se mikrobiološko stanje Kamniške Bistrice po toku navzdol poslabšuje. Vzorci Arso so bili v glavnem odvzeti po obdobju suhega vremena, v letošnjem letu pa načrtujejo, da bodo analize ponovili še po obdobju daljšega deževja.
»Vzrok za slabo kemijsko stanje lahko najdemo v intenzivnih človekovih dejavnostih na tem območju, kjer sta poleg kmetijske obremenitve prisotna tudi urbana poselitev in industrijski pritisk. V nekaterih vodnih telesih smo občasno ugotovili tudi lokalno obremenjenost z lahkohlapnimi halogeniranimi ogljikovodiki. Boljše kakovosti je podzemna voda v vodnih telesih s prevladujočo razpoklinsko ali kraško poroznostjo,« ugotavljajo na Arso.
Vpliv kmetijstva na kakovost podzemne vode lahko spremljamo preko vsebnosti nitrata in pesticidov. »Glede na trenutne rezultate lahko rečemo, da se stanje pri vsebnosti nitrata v podzemni vodi počasi izboljšuje. Pesticide v podzemni vodi v zadnjih letih zaznavamo le v sledovih.
Vir: Nedeljski dnevnik/Facebook