Nezakonita sprememba rabe zemljišč v Poslovni coni Želodnik (2.)

0
470

Občani si želijo odgovore na naslednja vprašanja:

  • Kdaj je bil sprejet sklep o spremembi namembnosti zemljišč za Poslovno cono Želodnik iz stavbnih v kmetijska?
  • Koliko kupcev je doslej kupilo zemljišča na območju Želodnika? Koliko jih je bilo pred spremembo namembnosti in koliko po njej?
  • Zakaj ste v mandatu župana Tonija Dragarja glasovali za spremembo namembnosti zemljišč? Kaj je botrovalo taki odločitvi?
  • Koliko finančnih sredstev je bilo rezerviranih v občinskem proračunu za morebitno izgubo tožbe in zakaj? Se je že vnaprej vedelo, da z odlokom o spremembi ni vse tako, kot bi moralo biti?
  • Ali so ta sredstva še vedno na voljo za poplačilo odškodnine in ali jih je dovolj? Če jih ni, ali se bo morala občina zadolžiti ali jih “vzeti” iz drugih proračunskih postavk?
  • Celotna situacija daje vtis političnega manevra, ki je omogočil dodatni zaslužek lastnikom zemljišč. Ali je bila že vložena tožba zoper odgovorne odločevalce, ali bo to ostalo zgolj politična napaka?

Domžale, 31.1.2025

Prejeti odgovori:

Postopki priprave občinskega prostorskega načrta (OPN) Občine Domžale segajo v leto 2009, ko je bila Informacija o izhodiščih za pripravo OPN predstavljena Občinskemu svetu Občine Domžale. Vsi postopki so potekali v skladu z veljavnimi predpisi, prav tako je Občina Domžale pridobila pozitivna soglasja vseh pristojnih državnih nosilcev urejanja prostora. Odlok je bil sprejet na seji Občinskega sveta Občine Domžale v letu 2018.

Županja mag. Renata Kosec je v mandatu župana Tonija Dragarja kot svetnica Občinskega sveta Občine Domžale glasovala za celoten Odlok o občinskem prostorskem načrtu občine Domžale, in ne le za določene oziroma parcialne zadeve, kot tudi ostali svetniki in svetnice. Osnutek občinskega prostorskega načrta Občine Domžale so najprej presojali in potrdili pristojni državni organi – tudi spremembe namembnosti, kar je pričalo o tem, da je OPN pripravljen v skladu z zakoni, posledično je temu sledil tudi Občinski svet Občine Domžale in Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Domžale sprejel.

S podatkom v zvezi s številom kupcev zemljišč na območju Želodnika ne razpolagamo.

Občina Domžale bo sledila odločitvam Ustavnega in drugih pristojnih sodišč. V občinskem proračunu ni zagotovljenih sredstev za morebitno izplačilo odškodnin. Vnaprej Občina Domžale ne bo obremenjevala občinskega proračuna, saj postopki še potekajo in sodišče še ni odločilo o kakršnikoli odškodnini.

Naslednji korak Občine Domžale je slediti odločbi Ustavnega sodišča, v kateri je odločilo, da mora Občina v roku enega leta odpraviti nezakonitost in to na način, da naroči strokovne podlage, ki bodo tehtale javni in zasebni interes.

Urad županje Občine Domžale



Zgodovina

Domžale, 31.1.2025

Občani nam sporočajo, da na seznamu terjatev DUTB ni več Cone Želodnik, obenem pa jih zanima, kaj se dogaja na tem področju. Nas pa zanima kakšno je stanje glede tožbe Mercatorja v odnosu do Občine Domžale?
Domžale, 6.4.2022

Odgovor Občine Domžale:
Del nekdanje cone Želodnik je še vedno v lasti DUTB. Na Občini Domžale nimamo podatka, da bi bila ta terjatev prodana.
Tožba tožnika Poslovni sistem Mercator d.d. vložena pri upravnem sodišču glede zakonitosti Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Domžale je zavržena. Postopek pred Okrožnim sodiščem glede tožbe zaradi nepogodbene odškodninske odgovornosti je prekinjen.

Omenili ste Želodnik. Kako daleč je pridobivanje zemljišč?
Cona je velika 63 hektarov. Tretjina zemljišč je odkupljenih tako da računamo, da bo v naslednjem letu občina lahko uredila prostorske akte in konec leta 2004 ali v začetku leta 2005 bodo prvi že lahko začeli z gradnjo.
Toni Dragar, nekdanji župan
Vir: Domžalsko-kamniške NOV!CE, 22.7.2023

Občina Domžale že leta nakazuje visoke denarne zneske banki BKS BANK AG. Občani si ne znajo razlagati, zakaj je to potrebno in če je to rezervacija sredstev ob morebitni izgubi tožbe z Mercatorjem? Ob takem slabem scenariju in izvršbi s strani Mercatorja bi imela Občina Domžale blokiran račun, kar se v dobro zaposlenih in občanov občine Domžale zagotovo ne sem zgoditi. BKD BANK AG:
4.500.084,96 eur, leta 2020;
4.300.100,98 eur, leta 2019;
3.100.075,40 eur, leta 2018;
7.000.149,20 eur, leta 2017.

Odgovor Urada župana Občine Domžale:
Finančna sredstva, ki jih omenjate kot nakazila banki BKS BANK AG ne predstavljajo rezervacij v smislu, kot ga navajate. Gre za nalaganja depozitov na odpoklic, ki v primeru večjih plačil, Občini Domžale zagotavljajo likvidnost.«
Urad župana Občine Domžale
27.8.2020

https://www.domzalske-novice.si/2020/04/03/pisali-smo-leta-2008-poslovna-cona-zelodnik-poslanstvo-ali-potop/

https://www.domzalske-novice.si/2025/02/15/pojasnilo-obcine-domzale-v-zvezi-z-zemljisci-v-poslovni-coni-zelodnik/

https://www.domzalske-novice.si/2025/01/29/ustavno-sodisce-sprejelo-prelomno-odlocitev-sprememba-rabe-zemljisc-na-obmocju-poslovne-cone-zelodnik-nezakonita/

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here