Otvoritev arheološke razstave »Arheološki dokazi o davni preteklosti, območje Osnovne šole Mengeš« je bila , 15. septembra 2017 v času šolskega odmora. V okviru arheološke razstave so predstavljene arheološke najdbe v času gradnje vzhodnega prizidka Osnovne šole Mengeš ter starejše poselitve prostora Osnovne šole Mengeš in širše.
Arheološko razstavo so strokovno opremili v Medobčinskem muzeju Kamnik. Razstavni panoji z dvema vitrinama v katerih je predstavljen izbor najdb iz območja vzhodnega prizidka, so našli svoje mesto v drugem nadstropju prizidka. Potrebna finančna sredstva je zagotovila Občina Mengeš. Kulturni program, ki je bil del otvoritvenega programa so pripravili učenci šole. Janja Železnikar, kustosinja za arheologijo v Medobčinskem muzeju Kamnik, je svojo predstavitev zaključila z besedami: »Območje Gobavce, občine Mengeš, je za svoje izbral že pračlovek in danes ugotavljamo, da je bilo naseljeno skozi celotno zgodovino. Prav gotovo je na tem območju dobra energija, manj je naravnih nesreč in je prijetno za bivanje.«
Na odprtju je Milan Burkeljca, ravnatelj šole povedal: »Arheološka razstava, ki je bila postavljena v tem tednu je nova učilnica, tako za učenje o zgodovini, o našem lokalnem okolju kot za druge predmete, saj prikazuje bogato poseljenost območja v različnih obdobjih zgodovine, različne načine življenja in uporabo zelo različnih, tudi zelo razvitih orodij.« Ravnatelj se je posebej zahvalil predstavnikom Medobčinskega muzeja Kamnik, Janji Železnikar, Rafku Urankarju in Občini Mengeš, županu Francu Jeriču, za edinstven in zanimiv učni pripomoček.
Franc Jerič, župan Občine Mengeš, je ob otvoritvi razstave povedal: »Občina Mengeš je z veseljem finančno podprla arheološko razstavo, ki z bogatimi in različnimi vsebinami prikazuje različne načine življenja in poseljenost območja Gobavce v različnih obdobjih.
Prepričan sem, da bo razstava zelo pomemben pripomoček pri učenju. Tako zaradi predstavitve generalnega pregleda poseljenosti z razlago posameznih obdobij in najdenih predmetov. Hvala vsem za njihovo delo pri pripravi razstave, posebej Janji Železnikar in Rafku Urankarju.«
Janja Železnikar, kustosinja za arheologijo v Medobčinskem muzeju Kamnik, je razstavo predstavila z besedami: »Posebej vesela sem današnje razstave, saj sem na svoji profesionalni poti nekaj časa službovala tudi v Mengšu, ker sem opravila nekaj arheoloških raziskav in skupaj s kolegi spisala Poselitveno podobo Mengša in okolice (od prazgodovine do srednjega veka. Moji predhodniki, dr. Milan Sagadin iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine iz Kranja, so večkrat izpod gradbenih strojev reševali, kar se je rešiti dalo. V 70. letih, ko se je gradila današnja osnovna šola, je bilo uničenih precej objektov zidane naselbine iz 1.-2. stoletja n. št. Med šolo in Harmonijo Mengeš, kjer je bila obrtniška četrt, so svoje umrle pokopavali v 3. in 4. stoletju. Na območju vzhodnega prizidka k šoli pa so arheologi našli ostanke starejše poselitve – iz 5. st. p. n. š. in iz prehoda 1. stoletja pr. v 1. st. po n. št. Gobavica pa skriva v sebi obzidano in zaščiteno naselbino iz starejše želene dobe s številnimi ostanki hiš, glinenih posod, vijčkov, svitkov idr. predmetov, ki jih je za seboj pustil človek. Svoje umrle so gobaviški prebivalci 8.-7. st. pr. n. št. pokopavali na območju za šolo in pred Oranžerijo (tu so bili najdeni grobovi) iz istega časa kot tisti iz območja Puščave.«
Med razstavljenimi predmeti je Janja Železnikar posebej izpostavila restavrirane posode iz 1 st. p. n. št. in dodala, »območje Mengša je arheološko izjemno bogato. Na nas je, da nevidni svet pod zemljo skritih zakladov predstavimo, jih ohranimo in cenimo, zase in za prihodnje rodove. Tudi to je naša dediščina.«
Rafko Urankar je ob izkopu območja za gradnjo vzhodnega prizidka pregledal območje in nagovoril otroke: »Mogoče se me spomnite, ko sem hodil po gradbišču en mesec. Navdušen sem nad najdbami, zato smo vam jih želeli predstaviti – kaj je človek v preteklosti počel na tem območju, kjer se danes učite vi. Mengeš je bil že v preteklosti zelo pomembna točka, tu je veliko vode, hrane, raznolika narava, kar zagotavlja dobro življenje. Kot lahko vidite na ortofoto posnetku je bilo tu že naselje pračloveka, našli smo hiše iz 6. st. p. n. š., tu so bili Rimljani – Mengeš je bil zanje zelo pomemben. Hvala vsem za priložnost, ravnatelju, šoli in muzeju, da vam lahko pokažemo, kaj smo našli in kaj se je tukaj dogajalo v preteklosti.«
Otvoritev razstave je zaključil Milan Burkeljca, ravnatelj šole z zahvalo vsem za prostovoljno delo, tako predstavnikom Medobčinskega muzeja Kamnik in Osnovni šoli Mengeš kot Občini Mengeš za finančna sredstva ter za priložnost, da širimo znanje o preteklosti območja na katerem smo vsak dan.
Vir: Občina Mengeš