Sanacija po poplavah
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija Republike Slovenije za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Sanacijska obnova gozdnih cest po poplavah
Občina Kamnik je skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije začela z obnovo gozdnih cest, ki so jih prizadele poplave in neurja v preteklem letu. Na podlagi izvedenega javnega naročila je bil izbran izvajalec del, podjetje BRLEC d.o.o za obnovo dvajsetih odsekov gozdnih cest na območju Občine Kamnik.
Vrednost pogodbe za izvedbo sanacijske obnove na gozdnih cestah znaša 80.138 evrov. Obnova gozdnih cest se je začela v mesecu septembru, zaključek je predviden do konca letošnjega leta, v kolikor bodo vremenske razmere dopuščale.
Na terenu obnovo gozdnih cest spremlja in koordinira predstavnik Zavoda za gozdove in gradbeni nadzornik iz podjetja DCD-ING, d. o. o. V preteklem tednu je izvajalec uspešno zaključil sanacijsko obnovo na osmih odsekih gozdnih cest, ki so bile s strani pooblaščenih predstavnikov pregledane in izvedene primopredaje teh odsekov .
Sanacija plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah se dela nadaljujejo. Na četrtem plazu se izvaja finalizacija sanacije na petem plazu so bile v zgornjem delu plazu že nameščene mreže, v spodnjem delu se nadaljuje z vrtenjem sider.
Za sanacijo plazov v Lanišah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Za stabilizaciji brežine v Stahovici ter sanaciji plazu v Tunjicah je v teku podpis pogodb in izbira izvajalca nadzora ter koordinatorja VZD. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za izvedbo sanacij se tekoče izvajajo glede na prioritete, poslabšanja stanja na posameznem plazu in obvestila občanov.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnove geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanje na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostale parametre. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na samem plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. V teku je izdelava projektne naloge na podlagi katere bodo izvedene vse potrebne dodatne raziskave za potrebe kvalitetne izdelave načrtov trajne celotne sanacije območja. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za monitoring in spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Urejanje bankin v Lanišah
Podjetje Gorenjska gradbena družba, d. d. je zaključilo z deli na javni poti JP 660412 Laniše, kjer so urejali bankine in teren ob asfaltnem vozišču.
Predpriprava ceste Stolnik
Podjetje Gorenjska gradbena družba, d. d. nadaljuje s predpripravo za asfaltiranje ter ureditvijo ceste javne poti JP 660513 v Stolniku.
Asfaltiranje lokalne ceste Zagorica – Lenart
Podjetje Gorenjska gradbena družba, d. d. je v sklopu sanacije poškodovanega odseka lokalne ceste LC 160081 Zagorica – Lenart asfaltiralo območje z grobim slojem asfaltne prevleke.
Urejanje javne poti na Krivčevem
Podjetje Trgograd, d. o. o. je nadaljevalo z izdelavo prepustov, izdelavo zložbe za varovanje brežine ter urejanjem odvodnjavanja na zgornjem delu javne poti JP 661191 Krivčevo.
Oddelek za družbene dejavnosti
Predstavitev prve polnilnice izvirske Žive vode brez mikroplastike na svetu
V naravnem Zdravilnem gaju Tunjice so v sredo, 25. septembra 2024, predstavili svetovno prelomno inovacijo, prvo polnilnico izvirske vode brez mikroplastike, imenovano Živa voda. Dogodka sta se udeležila tudi župan Matej Slapar in direktor Zavoda za turizem in šport Kamnik Luka Svetec.
Župan Matej Slapar je poudaril, da v Zdravilnem gaju Tunjice že vrsto let sodelujejo kot inovatorji in promotorji sonaravnega in trajnostnega razvoja na Kamniškem. Prepričan je, da bo zgodba, ki sta jo tokrat spisala Drago in Katja Jelovčan z vsemi sodelavci in partnerji pri tem projektu, uspešna, saj je voda dobrina, ki je v naših krajih odlična. Zagotovil je, da bo taka tudi ostala.
Vpliv mikroplastike na človeka se iz leta v leto povečuje. Natančnih odgovorov znanstveniki še nimajo, a mikroplastika je prisotna tudi v vodi, in se po krvi prenaša po človeškem telesu ter se nato nalaga v različnih tkivih.
Direktorica Zdravilnega gaja Tunjice Katja Jelovčan je dejala, da so testirali ustekleničene vode in v vsaki našli mikroplastiko, torej ne v plastenki z vodo, temveč v stekleni embalaži: »To me je izredno presenetilo in v meni povzročilo zanimanje, od kod mikroplastika pravzaprav pride. Nadvse ponosni smo in hvaležni, da smo ravno mi lahko prva polnilnica na svetu brez mikroplastike. Raziskave, ki smo jih opravljali do sedaj z Živo vodo in vsi klinični testi so pokazali na izredno kvaliteto naše vode, zato si želimo, da tako ostane tudi v prihodnje. Da pa imamo tako natančne, sofisticirane inštrumente, ki uspejo sanirati mikroplastiko, so zaslužni izjemni ljudje, inovatorji, ljubitelji vode.« Živa voda je rezultat sodelovanja med tremi slovenskimi podjetji – Nattura, Aqua Lab in MIK. Ta projekt je rezultat dolgoletnega dela in raziskav, kjer so se združili znanje, izkušnje in strast do ohranjanja okolja. V Zdravilnem Gaju Tunjice so tako namestili filtrirni sistem vode. Filter za vodo je nameščen na vhodu v polnilnico in deluje kot mehanska pregrada, ki preprečuje vstop delcev, ne spreminja pa same vode. V procesu testiranja, ki je trajal približno leto dni, so ugotovili, da mikroplastika ne prihaja le iz vode, temveč tudi iz zraka, zato so se odločili, da poleg vodnih uporabijo še filtre, ki odstranjujejo mikroplastiko iz zraka. Prepričani so, da je njihova inovacija lahko del odgovora na globalni izziv onesnaževanja s plastiko.
Direktor Zavoda za turizem in šport Kamnik Luka Svetec je izpostavil: »V naši strategiji trajnostnega razvoja in turizma smo močno zavezani ohranjanju naravnih virov in dvigovanju zavesti o pomenu trajnostnega delovanja. Kamnik je z bogatimi vodnimi viri, kot so Živa voda, termalna voda Term Snovik, pa tudi številni gorski potoki in reke, med vodilnimi destinacijami na področju trajnosti. Veseli me, da Zdravilni gaj Tunjice s svojim delovanjem nadaljuje to filozofijo in jo vpeljuje v sodobni turizem. Nova polnilnica, ki nam jo danes predstavljajo, je jasen znak, da naše strategije ne ostajajo zgolj na papirju, ampak se aktivno udejanjajo v praksi. Ta pridobitev ni le pomemben korak v smeri zelene trajnosti, temveč tudi zgled, kako turizem lahko soustvarja odgovorno prihodnost. Zdravilni gaj Tunjice je zvest svoji zavezi trajnosti in z vsakim svojim produktom dokazuje, da je možno delovati odgovorno do okolja in hkrati uspešno poslovati.«
V Zdravilnem gaju Tunjice v prihodnje načrtujejo gradnjo večje polnilnice, saj želijo avtomatizirati sistem. Poleg tega bodo postavili tudi posebne zbiralnike vode, da bo celoten njihov sistem brez mikroplastike, tudi za obiskovalce v glamping nastanitvah.
Spominska priznanja generala Rudolfa Maistra za leto 2024
Člani Odbora v sestavi mag. Lučka Lazarev Šerbec, Rudolf Pfajfar, Aleš Arih, Gaj Herman, Romana Učakar in Katja Vegel, za podelitev spominskega priznanja generala Rudolfa Maistra, so v prostorih Mestne občine Maribor zasedali ter določili letošnje nagrajence:
- Ladislav Lipič (predlagatelj mag. Milan Lovrenčič in Prekmursko društvo general Maister);
- Pevski zbor Dragonarji generala Maistra DR5 (predlagatelj Notranjsko domoljubno društvo general Maister Unec);
- Drago Martinšek (predlagatelj Šaleško društvo general Maister Velenje);
- Marjan Žmavc (predlagatelj Društvo general Maister Cerkvenjak);
- mag. Lučka Lazarev Šerbec (predlagatelj Domovinsko društvo generala Rudolfa Maistra Maribor).
Slovesna podelitev spominskih priznanj bo 23. novembra 2024 v Mariboru.
Ozaveščanje o demenci za neformalne oskrbovalce ljudi z demenco
Razvojni center Srca Slovenije vas v sodelovanju s Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik, Zavodom Oreli, Inštitutom Antona Trstenjaka in Domom starejših občanov Kamnik (Demenci prijazna točka mreže Spominčica) vljudno vabi na dogodek »OZAVEŠČANJE O DEMENCI za neformalne oskrbovalce ljudi z demenco«.
Dogodek bo v sredo, 2. oktobra 2024, od 17. do 19. ure v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik (Ljubljanska cesta 1, Kamnik).
Brezplačno predavanje za starše »Mladi na spletu«
V torek, 1. oktobra 2024, se bo v MC Kotlovnica, ob 18. uri odvilo prvo predavanje za starše, Mladi na spletu, v izvedbi Logouta-a. Predavatelj Rok Gumzej, dipl. soc. ped., se bo sprehodil po trenutni spletni pokrajini ter predstavil pasti, ki prežijo na mlade.
Logout je prvi specializirani center pomoči ob različnih tveganih spletnih vedenjih, ustanovljen leta 2010. Njihovo poslanstvo je izboljšati digitalno blaginjo vseh ljudi, zlasti mladih, z zagotavljanjem zdravljenja, pomoči, obveščanjem, izobraževanjem in ozaveščanjem o uravnoteženi in zdravi uporabi sodobnih medijev in zaslonske tehnologije.
Predavanje poteka v organizaciji LAS Občine Kamnik in v sodelovanju z Logout in MC Kotlovnica.
Šola zdravja iz Kamnika (pri OŠ Marije Vere) praznuje 5 let delovanja
Društvo Šola Zdravja – skupina pri Osnovni šoli Marije Vere Kamnik je septembra praznovala 5. letnico svojega delovanja. Pod vodstvom Jelke Otrin so se v ponedeljek, 30. septembra, članice kot po navadi dobile na vsakodnevni jutranji telovadbi na prostorih Kinološkega društva Duplica. Tokrat je skupino vodil Andraž Purger, vodja projekta Dihamo z naravo v Društvu Šole zdravja, nato pa so ob dobrotah, ki so jih pripravile, prijetno pokramljale.
Društvo Šola Zdravja obstaja v Kamniku že petnajst let. Na pobudo Marinke Podjed, se je na prvi ponedeljek v juniju 2009 zbrala prva skupina telovadk, ki je po metodi 1000 gibov avtorja dr. Nikolaja Grišina, vsako jutro začela s telovadbo. Skupina se je večala, razvijale so se nove skupine po Kamniku in danes imamo osem skupin, ki vsako jutro pridno telovadijo. Vadbo vodijo usposobljeni prostovoljci, za njihovo izobraževanje pa skrbi strokovni kader Društva Šola zdravja.
Oddelek za urejanje prostora
Obveščamo vas, da bo javno razgrnjen Elaborat lokacijske preveritve za enoto urejanja prostora KE-26/128 z namensko rabo AK v občini Kamnik za določitev odstopanja od določil OPN Občine Kamnik, številka elaborata: URBI-2332, september 2024. Izdelovalec URBI d.o.o., Oblikovanje prostora, Trnovski pristan 2, 1000 Ljubljana, (ID št. PA: 4093), pooblaščena projektantka je dr. Darja Marinček, univ. dipl. inž. kraj. arh., identifikacijska številka: PKA PPN ZAPS – 0815. Pobudnik za izvedbo postopka lokacijske preveritve je družba PAX Svečarna Stele d.o.o., Bakovnik 3, 1241 Kamnik.
Elaborat lokacijske preveritve je izdelan za doseganje gradbenega namena, da se dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kot so določeni v OPN skladno s 136. členom Zakona o urejanju prostora. Območje lokacijske preveritve predstavlja zemljišče s parcelno št. 1045/4 v k.o. 1911 Kamnik, površina parcele je 2.145 m².
Javna razgrnitev za zainteresirano javnost bo potekala od 4. oktobra 2024 do vključno 18. oktobra 2024. Ogled je možen v prostorih Občine Kamnik, Glavni trg 24, Kamnik, II. nadstropje v ponedeljek, torek in četrtek od 8. do 15. ure, v sredo od 8. do 12. in od 13. do 17. ure ter v petek od 8. do 13. ure. V času trajanja javne razgrnitve bo gradivo objavljeno v digitalni obliki na spletni strani Občine Kamnik na naslednjih povezavah https://kamnik.si/objava/990636.
Način in rok za dajanje pripomb: v času javne razgrnitve ima zainteresirana javnost pravico dajanja pisnih pripomb in predlogov. Rok za podajo pripomb in predlogov poteče zadnji dan javne razgrnitve. Pripombe in predlogi se lahko vpišejo v knjigo pripomb na kraju javne razgrnitve ali pošljejo na naslov: Občina Kamnik, Glavni trg 24, Kamnik ali na elektronski naslov obcina@kamnik.si. Občina bo preučila vse pravočasno prejete pripombe, do njih zavzela stališča ter jih objavila na spletni strani občine.
Oddelek za razvoj in investicije
Srečanje županje in županov Združenja Kamniško – Savinjske Alpe
V sredo 25. septembra 2024, je bilo v Samostanu Mekinje srečanje županje in županov Združenja Kamniško – Savinjske Alpe. Srečanja so se udeležili župan Občine Kamnik, Matej Slapar, župan Občine Cerklje na Gorenjskem, Franc Čebulj, župan Občine Jezersko, Andrej Karničar, županja Občine Solčava, Katarina Prelesnik, župan Občine Luče, Klavdij Strmčnik, župan Občine Preddvor, Rok Roblek pa se je zaradi nujnih obveznosti opravičil.
Namen srečanja je bil pregled dosedanjega dela in rezultatov in načrtovanje prihodnjega razvoja. Občine na območju Kamniško – Savinjskih Alp smo povezane v neformalno združenje od leta 2016, sodelovanje na področju turizma pa se je začelo že nekaj let prej. V tem obdobju so postale Kamniško – Savinjske Alpe v slovenskem prostoru in tudi širše prepoznane, svoj prostor pa so dobile tudi v nacionalni strategiji turizma.
Sodelovanje med občinami že nekaj let prerašča področje turizma in se dotika tudi ohranjanja narave (zlasti na področju vodnih virov) in mobilnosti (vzpostavljen je javni prevoz okoli KSA v poletnih mesecih).
Sodelujoče občine prepoznavamo velik potencial tega območja zato želimo sodelovanje okrepiti z ustanovitvijo javnega zavoda. Županja in župani so podpisali pismo o nameri, s katerim nalagajo strokovnim službam vseh sodelujočih občin, da pripravijo dokumentacijo, ki je potrebna za ustanovitev Javnega zavoda Kamniško – Savinjske Alpe, ki bo predložena v sprejem na občinske svete posameznih občin.
Predstavitev javnega poziva za sredstva iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
V LAS Srce Slovenije so tik pred objavo prvega javnega poziva za sredstva iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). Javni poziv bo objavljen 18. oktobra 2024.
Sledili bosta dve predstavitvi javnega poziva v Litiji in Kamniku, nato pa še spletna praktična delavnica vnosa vlog v aplikacijo. Interes za udeležbo lahko izrazite po telefonu 01/ 896 27 13 ali po e-pošti las@razvoj.si. V pomoč pri iskanju potencialnih partnerjev v projektu lahko uporabite borzo projektnih idej, ki smo jih doslej zabeležili v skupno bazo, ali pa vpišete tudi svojo na seznam.
Zaključek projekta ELENA
Na povabilo Mestne občine Kranj je Občina Kamnik poleti 2022 vstopila v konzorcij partnerjev projekta ELENA, ki ga sofinancira Evropska investicijska banka, in sicer na način, da zagotavlja nepovratna sredstva za tehnično dokumentacijo na področju energetske sanacije stavb, javne razsvetljave, sončnih elektrarn ter energetsko učinkovitih ogrevalnih sistemov pod pogojem, da omenjena dokumentacija služi kot osnova za izvedbo investicij (do konca septembra 2024 morajo biti objavljena JN za izbrane projekte s področja energetske učinkovitosti). Občina Kamnik je v okviru projekta ELENA izdelala tehnično dokumentacijo za celovite energetske sanacije oziroma za postavitev sončnih elektrarn na petih občinskih nepremičninah: knjižnica, glasbena šola, vrtec Tinkara, bazenski objekt ter objekt Stari grad.
Nepovratna sredstva Evropske investicijske banke so bila namenjena kritju stroškov izdelave tehnične dokumentacije (PZI, DIIP, IP, REP) za izbrane investicije – energetske sanacije/postavitev sončnih elektrarn na občinskih stavbah ter kritju administrativnih projektnih stroškov.
Do izteka projekta ELENA (30.9.2024) smo objavili dvejavni naročili – ENERGETSKA SANACIJA IN OBNOVA OBJEKTOV V OBČINI KAMNIK:
Sklop 1: Glasbena šola Kamnik in Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik in Sklop 2: Vrtec Antona Medveda Kamnik (Enota Tinkara) https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav/855132 ter Izvedba postavitve sončnih elektrarn na občinskih stavbah v občini Kamnik na naslednjih objektih: SKLOP 1: Stari grad nad Kamnikom SKLOP 2: Bazen pod Skalco SKLOP 3: OŠ Stranje https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav/855038.
S tem smo izpolnili vse obveznosti projekta ELENA. Za razpisane energetske sanacije ter postavitev sončnih elektrarn je predvidena izvedba do vključno leta 2026. Postavitev sončnih elektrarn je sofinancirana preko JR MOPE, z energetskimi sanacijami pa bomo predvidoma kandidirali za nepovratna sredstva na javnem razpisu, ki ga napoveduje MOPE.
Občina Kamnik