Kančeva hiša v Mengšu dobiva končno podobo

0
3254
Pomemben del projekta ureditve Stanovanjsko poslovne soseske Mengeš je bila tudi obnova Kančeve hiše, ki je v zaključku poletja začela dobivati končno podobo. O aktivnostih, ki bodo še izvedene na objektu smo povprašali predstavnika investitorja, direktorja Prve hiše, Frana Toša in predstavnico Zavoda za kulturno dediščino Slovenije, enote Kranj, dr. Mojco Tercelj Otorepec. Franjo Toš je pojasnil, da so gradbena dela v zaključni fazi: »Sedaj se končuje fasada, fasadni odri bodo odstranjeni do konca meseca oktobra. Vsa dela v notranjosti pa bodo zaključena v mesecu novembru, ko pričakujemo tudi uporabno dovoljenje.«  Dr. Mojca Tercelj Otorepec pa je pojasnila, da je hiša evidentirana kot kulturna dediščina prvič v 80.-ih letih 20. stoletja: »Za Kančevo hišo je značilna arhitektura s prve polovice 19. stoletja, posebej ohranjen je kamniti portal z letnico 1834 in masivna lesena vrata. Značilna je členjena fasada z zidci med nadstropji ter poudarjena fasada s pilastri.«
Investitor, Prva hiša, je z obnovitveno gradbenimi deli na Kančevi hiši začel v letu 2019, po pridobiti gradbenega dovoljenja. V času šolskih počitnic so utrdili kletne prostore in izvedli gradbena dela, pri tem pa skrbno ohranili kamnito portal, masivna lesena vrata, členjeno fasado z zidci med nadstropji in pilastri. Gradbena dela so bila zaključena v mesecu avgustu, sledila je izvedba inštalacij in povezava na javno komunalno omrežje. V dogovoru s kupci nepremičnine, prodana so 4 od 6 stanovanj, bodo stanovanja izdelana do 6. gradbene faze, za dva poslovna prostora pa kupce še iščejo, ti bodo izdelani do 4. gradbene faze. Pričakujemo, da bo to konce leta 2019, ko bo lastnik prevzel hišo. Predvidevamo, da bo prodaja s podpisom kupoprodajnih pogodb in vpisom v zemljiško knjigo zaključena v naslednjih mesecih.
Po navedbi dr. Mojce Tercelj Otorepec, konservatorske svetovalke pri Zavodu za kulturno dediščino Slovenije, enoti Kranj, je bila Kančeva hiša prvič evidentirana kot kulturna dediščina konec 80. let 20. stoletja, ko so se pripravljale strokovne podlage za varstvo kulturne dediščine v občini za potrebe prostorsko ureditvenih pogojev v okviru Prostorskega plana Občine Mengeš. Prvotno je bilo kot kulturna dediščina poleg stanovanjske hiše evidentirano tudi obokano nadstropno gospodarsko poslopje, za katerim je bil še do leta 2008 ohranjen obrtni prostor nekdanje Staretove pivovarne oziroma kasneje Kančeva parketarna. Konzervatorska svetovalka je opozorila, da je bil stanovanjski del z gospodarskim poslopjem daljše zgodovinsko obdobje opuščen, domačija pa prepuščena zobu časa in vandalizmu: »Na območju je bil najprej zgrajen današnji stanovanjsko – poslovni objekt, zadnji lastnik, Prva hiša iz Ljubljane, pa je pristopila k sanaciji, obnovi in rekonstrukciji stanovanjskega dela hiše.«
Prodaja stanovanj v Stanovanjsko poslovni soseski Mengeš poteka skladno s pričakovanju, od osemdeset stanovanj jih je prodanih več kot šestdeset. Do konca septembra je vseljenih več kot 20 stanovanj.
Tina Drolc
Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here