T e D n i (K) Občine Kamnik (11.11.2024)

0
490

Sanacija po poplavah

Sanacija plazov

Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega  popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije.  Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.

Košišah je v teku testiranje sider ter zaključevanje sanacije za 4 in 5 objektom.

Izvedeno je bilo evidenčno naročilo za izdelavo projekta za sanacijo plazu v Praprečah. Takoj po izdaji odločitve in naročilnice se bo pričele aktivnosti.

Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.

Stahovici je v preteklem tednu potekal uvedba v delo za stabilizacijo plazu in odlomnih robov.

Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.

V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik,  Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.

Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.

Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.

Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.

Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.

Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.

V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.

Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah

Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah,  skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci  izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23).

Sanacijska obnova gozdnih cest po poplavah

Občina Kamnik je skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije začela z obnovo gozdnih cest, ki so jih prizadele poplave in neurja v preteklem letu. Na podlagi izvedenega javnega naročila je bil izbran izvajalec del, podjetje BRLEC d.o.o za obnovo dvajsetih odsekov gozdnih cest na območju Občine Kamnik. Vrednost pogodbe za izvedbo sanacijske obnove na gozdnih cestah znaša 80.138 EUR. Obnova gozdnih cest se je začela v mesecu septembru, zaključek je predviden do konca letošnjega leta, v kolikor bodo vremenske razmere dopuščale. Na terenu obnovo gozdnih cest spremlja in koordinira predstavnik Zavoda za gozdove in gradbeni nadzornik iz podjetja DCD-ING d.o.o. V preteklem tednu je izvajalec uspešno zaključil sanacijsko obnovo na štirih odsekih gozdnih cest, ki so bile s strani pooblaščenih predstavnikov pregledane in izvedene primopredaje teh odsekov.

Sanacija fekalne kanalizacije na prisojni pot 24 – Perovo

V preteklem tednu se je izvajalo vrtanje za izvedbo zavarovanja izkopa z armirano betonskimi mikropiloti fi 22 cm, globine 8 metrov. Armirano betonska stena za zavarovanje izkopa bo zajemala 21 mikropilotov, kateri bodo dodatno sidrani pod naklonom 30 stopinj, do globine 14 metrov. Dodatna dela povezana z izvedbo AB mikropiltov za zavarovanje izkopa, so nujno potrebna za zaključek sanacije javne fekalne kanalizacije na tem območju. Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši geomehanik Martin Vrabec s.p., na podlagi predhodno izdelanega načrta PZI. Vrednost dodatnih del je ocenjena na 41.500 evrov. Po končani sanaciji plazu na tem območju bo sledila obnova javne infrastrukture na občinski cesti Prisojna pot JP660299 (t.j. fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija in ceste).

Oddelek za razvoj in investicije

Evropski teden mobilnosti 2024

Občina Kamnik je s strani Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije prejela Priznanje za aktivno sodelovanje v okviru pobude Evropski teden mobilnosti 2024 in za prispevek k uresničevanju skupne  vizije trajnostno povezanih skupnosti, ki ga občina zagotavlja z dosežki pri izvajanju  trajnih ukrepov ter z ozaveščanjem  javnosti o pomenu trajnostne mobilnosti na lokalni ravni.

 Predstavitev 1. javnega poziva LAS Srce Slovenije za sredstva Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja

V četrtek, 7.11.2024, je v KIKštarterju potekala predstavitev 1. javnega poziva za sredstva Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) v okviru LAS Srce Slovenije, katerega upravičenka je tudi občina Kamnik (z izjemo naselja Kamnik).

Javni poziv je bil objavljen 18.10.2024, rok za oddajo vlog pa je vključno do petka, 31.1.2025 do 12. ure. Podrobnosti o javnem pozivu najdete TUKAJ.

Je pa v mesecu novembru začela delovati tudi mobilna projektna pisarna, ki bo enkrat mesečno gostovala v občinah članicah LAS Srce Slovenije. Tam lahko pridobite dodatne informacije o razpisu, predstavite svojo projektno idejo ali pridobite pomoč pri razvoju projektne ideje.

V Kamniku bo mobilna projektna pisarna delovala vsak drugi ponedeljek v mesecu, od 9. do 15. ure v prostorih Občine Kamnik, z začetkom v ponedeljek, 11.11.2024. Za srečanje v mobilni projektni pisarni se je potrebno predhodno naročiti in si zagotoviti svoj termin. Naročite se lahko na naslovu las@razvoj.si ali preko telefona na številki 051 312 738.

Občina Kamnik

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here