T e D n i (K) Občine Kamnik (27.5.2024)

1
276

Sanacija po poplavah

Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah

Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija Republike Slovenije za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah,  skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o. ter podizvajalci,  izvaja sanacijo po poplavah.

Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov.

Direkcija Republike Slovenije za vode pa je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.

Sanacija plazov

Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno pričeli z iskanjem strokovnjakov geologov, gradbenikov, statikov za izvedbo intervencijskih sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, v katerih občani ne morajo živeti oz. so bile v poplavah porušene. Vsi pozvani strokovnjaki so se na naše prošnje odzvali in prišli na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo popisa za izvedbo naročila za izbiro projektanta za sanacijo.  Projektanti po prejemu naročila pričnejo takoj z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoja za izdelavo kvalitetnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in bomo za predmetno urgentno sanacijo prejeli tudi državna sredstva z naslova sanacij.

Košišah dela potekajo v polnem teku, in sicer z oblikovanjem odlomnih robov, izdelavo drenažnih reber, izdelavo pasivnih sider in vgradnjo mrež. Za dvema objektoma zemeljska dela končana. Zaradi dodatnih izvirov se bodo dodatno izvedle drenaže. Za enim objektom se nadaljuje z vrtanjem sider.

Stahovici je zaščitni oporni zid zaključen skladno z projektom.

Snoviku dela potekajo s polno intenziteto z odstranitvijo plazine in urejanjem odlomnih robov.

Za sanacijo plazu v Lanišah in Zagorici nad Kamnikom je v teku podpis pogodbe za izvedbo del z izvajalci.

Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.

Za sanacijo plazu v Bistričica in Potok v Črni je bila na Državno tehnično pisarno posredovana dopolnjena projektna dokumentacija in podani odgovori na recenzijska vprašanja čakamo na potrditev recenzentov.

V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik,  Stahovica, Krivčevo, Košiše, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.

Ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za izvedbo sanacijo se tekoče izvajajo glede na prioritete in glede na poslabšanja stanja na posameznem plazu in obvestilu občanov. Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.

Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki je opravila prve oglede po katastrofalnih poplavah v lanskem avgustu. Sedaj je njihova naloga da pregledajo stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podajo nova poročila in priporočila.

Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo načrtov za izvedbo odvodnjavanja površinskih in zalednih voda iz samega plazu ter intervencijski ukrepi, da bi se preprečilo, da bi prišlo do zajezitve hudourniškega potoka Blate. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sistem za spremljanje stanje na plazu ter sonde za spremljanje temperature in ostale parametre. Glede na razsežnost plazu je na pobude in urgence Občine Kamnik država bolj aktivno pričela izvajati aktivnosti in pripravljati načrte. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Po besedah predstavnika državne tehnične pisarne je v teku tudi pregled in recenzija projekta ureditve hudournika Blatnica in Bistričica, ker se trenutno pojavljajo največje aktivnosti – manjši podori. Potekajo operativni sestanki ekipe v Ljubljani, v Klemenčevem pa je nameščena nova naprava za monitoring in spremljanje stanja vodotoka Blatnica.

Intenzivno potekajo s strani občinske komisije ogledi na terenu in preverbe, ali imamo vse plazove in nastale poškodbe na GJI zavedene v sistemu AJDA.

Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih. 

Sanacija transportnega vodovoda na relaciji Sp. Stranje – Fužine

Izvajalec del, Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o., je pričel z izvedbo del za sanacijo transportnega vodovoda na relaciji Sp. Stranje – Fužine, v predvideni dolžini 2.100 metrov, ter izvedbo premostitve vodovoda preko reke Kamniške Bistrice. V sklopu izvedbe sanacijskih del je načrtovana tudi preplastitev cestišča državne ceste. 

Za razumevanje in strpnost v času trajanja del ter zapor se zahvaljujemo.

Oddelek za družbene dejavnosti

Osrednješolska prireditev OŠ Frana Albrehta Kamnik: Razpnimo jadra

V petek, 25. maja 2024, je bila na vrtu OŠ Frana Albrehta v Kamniku osrednješolska prireditev s plesno – glasbenim programom, kjer so nas učenci in učenke iz matične osnovne šole Frana Albrehta ter podružničnih šol Tunjice, Nevlje, Mekinje in Vranja Peč odpeljali v svet ustvarjalnosti, igrivosti, petja in plesa. Vse zbrane je nagovoril tudi župan Matej Slapar.

Ravnateljica Monika Glücks Donko je poudarila, da je ponosna na veliko šolsko povezano skupnost, ki jo tvorijo učenci, učiteljski zbor in starši. V njihova šolska jadra je zapihal nov veter, ki ga potrebujejo za selitev, saj se bo praznovanje 60-letnice OŠ Frana Albrehta Kamnik zaključilo s slovesno otvoritvijo nove šole na začetku novega šolskega leta.

Župan je otrokom zaželel lepe počitnice in se zahvalil vsem, ki so zadnji dve leti živeli ob gradbišču, saj ni bilo vedno enostavno, a bilo je vredno: »S skupnimi močmi smo zgradili novo, moderno šolo, ki bo našim otrokom nudila vrhunske pogoje za izobraževanje, in jeseni se bomo skupaj veselili nove pridobitve.«

Učenci in učitelji so pripravili tudi dobrodelno razstavo izdelkov, ki so jih ustvarili učenci. V srečelovu je bilo kar 1.100 dobitkov, vsa sredstva pa so šla tudi tokrat v šolski sklad. Predstavnica staršev Alenka Planinc Rozman v omenjenem šolskem skladu je navzoče pozvala, da razpnejo jadra in razširijo svoje srce, saj bodo z zbranimi sredstvi uresničili mnoge projekte in dejavnosti, ki bogatijo izobraževalno izkušnjo otrok.

Šopek iz kvačkanih rož, zanj je devetošolka Monika Osolnik porabila kar 80 ur dela, je šel na dražbo, zbrana sredstva pa prav tako v šolski sklad.

Oddelek za urejanje prostora

Občina Kamnik obvešča javnost, da bo javno razgrnjen Elaborat lokacijske preveritve za del enote urejanja prostora VČ – 06 v občini Kamnik za določitev odstopanja od določil OPN Občine Kamnik, številka elaborata LP je LP-07, junij 2023. Izdelovalec LOCUS prostorske informacijske rešitve d.o.o., Ljubljanska cesta 76, 1230 Domžale (ID št. PA: 3651), pooblaščeni projektant Tomaž KMET, univ. dipl. inž. arh., identifikacijska številka: PA PPN ZAPS – 0957. Pobudnik za izvedbo postopka lokacijske preveritve je družba ROD d.o.o., Volčji Potok 43E, 1235 Radomlje. Elaborat lokacijske preveritve je izdelan za namen izvedbe posega na podlagi določil v 5. in 6. odstavka 21. člena ZUreP-3, z nazivom »racionalna raba prostora«, ki omogočata rekonstrukcijo obstoječe legalne stavbe ne glede na dopustnost v prostorskem izvedbenem aktu, skladno z odstopanji na podlagi pogojev varstva kulturne dediščine in skladno s 136. členom Zakona o urejanju prostora. Območje lokacijske preveritve predstavlja zemljišče s parcelno št. 862/2 in 862/3 k.o. 1910 Volčji Potok, skupna površina je pr. 3.495 m ². Območje se ureja z OPN Občine Kamnik (Ur. l. RS, št. 86/15, 70/17 in 163/21).

Predmetno območje predstavlja stavbo, opredeljeno z namensko rabo spremljajoči večnamenski objekt za potrebe golf igrišča, z obstoječimi parkirnimi površinami, cesto – dostopom do ceste Radomlje – Rudnik pri Radomljah LC 072081. Načrtovani poseg gradnje obsega rekonstrukcijo in nadzidavo v okviru gabaritov, kar omogočajo določila prve alineje 3. točke 136. člena ZUreP-3: Obstoječa tehnična izvedba stavbe je neustrezna glede na aktualne predpise za gradnjo. Ne omogoča zagotavljanje standardov po predpisih glede energetske sanacije stavbe in ne zagotavlja upravičenosti stroškovno sanacije objekta z gradbenotehničnega vidika mehanske odpornosti in stabilnosti – statična varnost, itd.« in pričakovana je sprememba oblike in fasade stavbe – prilagoditev stavbe je v skladu z mnenjem Zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, območna enota Kranj. Načrtovana je povrnitev obstoječih dejavnosti.

Kraj in čas javne razgrnitve: javna razgrnitev za zainteresirano javnost bo potekala od 22. maja 2024 do vključno 6. junija 2024. Ogled je možen v prostorih Občine Kamnik, Glavni trg 24, Kamnik, II. nadstropje v ponedeljek, torek in četrtek od 8. do 15. ure, v sredo od 8. do 12. in od 13. do 17. ure ter v petek od 8. do 13. ure. V času trajanja javne razgrnitve bo gradivo objavljeno v digitalni obliki na spletni strani Občine Kamnik na naslednjih hhttps://www.kamnik.si/objava/897435.

Način in rok za dajanje pripomb: v času javne razgrnitve ima zainteresirana javnost pravico dajanja pisnih pripomb in predlogov. Rok za podajo pripomb in predlogov poteče zadnji dan javne razgrnitve. Pripombe in predlogi se lahko vpišejo v knjigo pripomb na kraju javne razgrnitve ali pošljejo na naslov: Občina Kamnik, Glavni trg 24, Kamnik ali na elektronski naslov obcina@kamnik.si. Občina bo preučila vse pravočasno prejete pripombe, do njih zavzela stališča ter jih objavila na spletni strani občine.

Oddelek za razvoj in investicije

Srečanje štirih ministrov z župani Ljubljanske urbane regije

V četrtek, 23. maja 2024, je na Mestni občini Ljubljana potekalo delavno srečanje štirih ministrov in županov LUR. Županjama in županom so se na tokratnem srečanju pridružili ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek, minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek, minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer in minister za naravne vire in prostor Jože Novak ter predstavniki nekaterih strokovnih in sektorskih služb kot so Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, Družba za razvoj infrastrukture, d.o.o. in Ljubljanski potniški promet.

Posvetili so se najrazličnejšim izzivom in priložnostim, med drugim tudi tistim, ki jih prinašajo dogovori za razvoj regij, za katere je v perspektivi 2021–2027 na voljo 60 milijonov evrov nepovratnih kohezijskih in nacionalnih sredstev, ter sprejeli nekaj ključnih razvojnih smernic in odločitev.

Omogočanje trajnostne mobilnosti, podaljšanje linij LPP in izboljšanje železniškega prevoza

Udeleženci so se strinjali, da je potrebno podaljšati linije avtobusnega potniškega prevoza v vse občine, ki z Ljubljano z javnim potniškim prometom še niso učinkovito povezane. Nekatere ključne podaljšave so sicer že dogovorjene, denimo povezava do Domžal.

Obveljalo je tudi soglasje o tem, da je potrebno čim prej smiselno povezati državne in občinske kolesarske poti, da se zagotovijo ugodni pogoji za aktivno mobilnost, še posebej pri dnevnih migracijah na delo. 

Reševanje izzivov na področju okoljske infrastrukture s poudarkom na odvajanju in čiščenju odpadnih voda ter zagotavljanju pitne vode

Številne, predvsem manjše občine ob obstoječih pogojih, vezanih na aglomeracije, nimajo rešitev za ureditev odvajanja in čiščenja odpadnih voda, ob tem pa jih ovira še prepoved posegov v varovana območja. Tako minister Jevšek kot minister Novak se problematike dobro zavedata, obenem pa poudarjata, da smo tu zavezani evropski zakonodaji, ki predvideva prednostno ureditev vseh urbanih območij pred spodbujanjem urejanja manjših območij, zato bo čimprej potrebno rešitve poiskati tudi s sofinanciranjem iz integralnih sredstev, Minister Jevšek je izpostavil, da bodo določene rešitve vključene že v spremembo zakona o regionalnem razvoju, ki je v pripravi.

Srečanje se je zaključilo z obljubo nadaljnjega sodelovanja med vsemi deležniki in dogovorom o pripravi konkretnih predlogov, ki bodo z uskladitvijo pripomogli k stabilnemu, trajnostnemu in vključujočemu razvoju Ljubljanske urbane regije.

Sestanek programskega sveta Združenja zgodovinskih mest Slovenije

V četrtek, 23. maja 2024, sva se predstavnika Občine Kamnik in Javnega zavoda za kulturo Kamnik v Kostanjevici na Krki udeležila sestanka programskega sveta Združenja zgodovinskih mest Slovenije.

Govorili smo o predstavitvi programa FEST MEST, načrtu promocijskih aktivnosti pomlad-poletje 2024 na domačem in tujih trgih ter o partnerskem projektu REVIVE. Pregledali smo še poročilo o izvedenih promocijskih aktivnostih.

Javno naročilo »Dobava računalniške opreme za novo OŠ Frana Albrehta«

Na Portalu javnih naročil je objavljeno javno naročilo male vrednosti »Dobava računalniške opreme za novo OŠ Frana Albrehta«. Objava javnega naročila s pripadajočo razpisno dokumentacijo je dostopna na naslednji povezavi (Portal javnih naročil): https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav/815831. Ponudniki so vabljeni k oddaji svojih ponudb preko portala e-JN do petka, 7. junija 2024, do 9.00 ure.

Občina Kamnik

Oglasno sporočilo

1 KOMENTAR

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here