Domžalsko-kamniške NOV!CE leta 2004
Kje bo umeščena klinika?
Prostorski plan v urbanistični zasnovi določa, da sodi območje Klinike v jugovzhodni del Domžal, natančneje – območje se imenuje Š5 – Ob Mlinščici. Prometno se območje z načrtovano novo povezovalno cesto na južnem delu navezuje na Savsko cesto, na severnem delu pa na Cesto v športni park, prometno pa bo območje Klinike priključeno na obstoječo cesto proti Mačkovcem. Na zahodu je prostor omejen z Mlinščico in preko vodotoka s stanovanjskim naseljem ob Savski cesti.
Prometna in druga ureditev
Dovozna cesta Klinike je načrtovana na severnem delu kompleksa, ki obsega približno dvaindvajset tisoč kvadratnih metrov. Tu bo zagotovljenih 61 parkirnih mest za obiskovalce, na severozahodnem delu pa 128 mest za paciente in zaposlene. Zaradi nemotenega dostopa do Klinike, bo potrebno rekonstruirati del ceste skozi športni park ter križišče Krakovske ceste in ceste v Mačkovce. Obenem bo zaradi prometne varnosti urejena semaforizacija križišča med Savsko in Krakovsko, kjer bo možen alternativni dostop do Klinike.
Za nemoteno delovanje tega novega objekta bo potrebno zgraditi del vodovoda, prestaviti obstoječe daljnovode, urediti zunanjo razsvetljavo, priključek na TK ter INFO TV mrežo. Načrtovano je tudi že zbirno mesto za odpadke ter prostor za ekološki otok. Za zbiranje posebnih in nevarnih odpadkov je predviden varovan prostor v kleti v samem objektu.
Nekaj več o Kliniki
Robert Popovič, direktor Klinike Ljubljana, kot se podjetje oziroma investitor uradno imenuje, je že na začetku razgovora zavrnil pojmovanje bodoče klinike kot ‘nadstandardno’ z obrazložitvijo, da gre za najbolje možno opremljeno zdravstveno institucijo odprtega tipa in daleč od tega, da bi bila namenjena zgolj nekakšnim tujim bogatašem. Razpolagala bo z 150 do 180 posteljami, ki bodo nameščene v eno oziroma največ dvoposteljnih sobah. “Ne gre za nikakršen nadstandard”, pravi direktor Popovič, “gre preprosto za to, da bomo svojim pacientom nudili solidno in udobno namestitev, kakršna je povsod v Evropi. Res pa je, da bo naša vitalna medicinska oprema, katero že naročamo pri posameznih proizvajalcih, vrhunske kvalitete in rezultat najnovejših dosežkov v svetu”.
Na Kliniki bodo naslednje specialistične dejavnosti:
* ortopedija
* nevrologija
* internistična klinika
* dnevna ginekologija
* neurgentna protibolečinska ambulanta
“Za naštete dejavnosti smo se odločili na osnovi resnih študij in potreb, ki so jih te študije zaznale, nikakor se nismo odločali na pamet”, je povedal Popovič in poudaril, da bo to mirna klinična dejavnost, kamor se bodo pacienti naročali vnaprej. “Pri nas ne bo zavijanja siren reševalnih avtomobilov, ker bo naša klinika neurgentna. Zatrdim lahko, da bomo zdravnike iskali med vrhunskimi strokovnjaki, tudi v tujini, medtem ko bo pomožno in medicinsko osebje izključno domače. Računamo na to, da bomo lahko zaposlili največ okoličanov, saj nam je to v interesu”. Predvidevajo od 150 do 170 zaposlenih, kar bo prav gotovo pozitivno vplivalo na zaposlovanje v domžalski občini in tudi v okolici. Na vprašanje o tem, če razmišljajo kdaj v prihodnosti tudi o gradnji doma starejših občanov, je bil odgovor, da bi to bilo vsekakor smiselno, vendar je sedaj še mnogo preuranjeno o tem razpravljati.
Že sedaj tudi razmišljajo o koncesiji in se o njej tudi dogovarjajo z državnimi ustanovami. Zdravstvene usluge bodo sicer zaračunavali, saj gre za Kliniko v zasebni lasti, čeprav bo moč koristiti tudi usluge zavarovalnice oz. usluge iz posebnega zavarovanja.
Investicija za 30 milijonov evrov
V roku štirih mesecev bo predvidoma pridobljeno gradbeno dovoljenje in po besedah direktorja se bodo gradbena dela pričela že koncem tega leta. Investicija je vredna 30 milijonov Evrov, za urejanje dokumentacije in pripravljalna dela so doslej porabili od pet do deset odstotkov te vrednosti. Za gradbena dela že izbirajo izvajalca, ki ga bodo najverjetneje našli med domačimi, slovenskimi podjetji. Tudi oprema (razen medicinskih aparatur) bo domače proizvodnje, pravi direktor Klinike Ljubljana, ki je slovensko podjetje z 50% tujega in 50% domačega kapitala.
Otvoritev načrtujejo najkasneje v drugi polovici leta 2006. “To je pesimistična napoved, če bi se kaj zataknilo, po bolj optimistični verziji pa bo otvoritev prej”, je prepričan Robert Popovič in še dodaja, da je zelo zadovoljen z sodelovanjem občine in njenih organov, čeprav so zelo trdi pogajalci, dodaja.
Stroški občine
Iz gradiva je razvidno, da bo občina Domžale zagotovila zemljišče za rekonstrukcijo ceste skozi športni park in da je to njena edina finančna posledica pri gradnji Klinike. Gre za izgradnjo nove ceste do odcepa za Mačkovce, za kar je treba pridobiti 1800 m2 zemljišča. Vrednost je ocenjena na 9.600,00 SIT/m2. Investitor pa bo kot komunalni prispevek v proračun dodal 126.433,200 SIT. Program opremljanja predvideva, da bo dinamika izgradnje komunalne infrastrukture prilagojena dinamiki same izgradnje Klinike, ki bo prepuščena investitorju, zato občini za samo izgradnjo infrastrukture ni potrebno zagotoviti sredstev iz proračuna.
Klinika v Domžalah bo velika pridobitev. Mnogo bo pridobilo mesto samo, mnogo pa tudi občani, saj bodo zdravstvene storitve, za katere se običajno čaka leta, dostopne v nekaj dneh.
Upajmo, da bo res tako!
Danica Šraj
Intervju z gospodom Robertom Popovičem, direktorjem podjetja Klinika Ljubljana d.o.o.
Govorili smo z gospodom Robertom Popovičem, direktorjem podjetja, ki bo v Domžalah zgradilo prvo slovensko zasebno Kliniko z 8.000 kvadrati površine. Sredi aprila letos je tudi Občinski svet Občine Domžale odobril gradnjo Klinike Domžale. Gospod Popovič nam je tako povedal nekaj več o Kliniki, katere odprtje je predvideno že v prihodnjem letu…
Kako daleč je sedaj gradnja klinike?
“V mesecu novembru pričakujemo gradbeno dovoljenje. Drugače pa so vsi načrti že narejeni, narejeni so tudi detajlni načrti, načrti za vso infrastrukturo, narejena pa je tudi urbanistična pogodba z Občino Domžale, ki se tiče rondoja ter razsvetljave. Načrt je skratka že tako daleč, da že danes vemo kje bo stala posamezna postelja, kje bodo inštalacije in tako naprej… Če bo šlo vse po sreči in seveda, če bo vreme temu primerno, bomo že letos začeli s kopanjem, in sicer takoj po prejemu gradbenega dovoljenja. Imamo tudi že ponudbe izvajalcev – ti so v principu že izbrani, tako da je stvar v pripravi. Če pa vreme ne bo naklonjeno, bomo z gradnjo začeli takoj, ko bo skopnel sneg – se pravi, takoj, ko bo možno.”
Za kakšno kliniko pravzaprav gre?
“Klinika bo zajemala kar 8.000 m2 notranje površine na zemljišču 23.000 m2. Imela bo tri operacijske dvorane, dnevno ambulanto, interno restavracijo, laboratorij, rentgen, lekarno, lastno kuhinjo ter prostore za diagnostično, operativno in post-operativno zdravljenje. Klinika bo imela približno 170 postelj, tolikšno pa bo tudi število osebja. Njene dejavnosti bodo ortopedija, nevrologija, interna, dnevna ginekologija, protibolečinska ambulanta in ambulanta preučevanja sindroma fibro – mialgije.”
V čem se bo razlikovala od drugih bolnišnic?
“Že na samem začetku sem, po vzoru nekega Šveda, rekel tako: “Naredite bolnico, ki ne bo smrdela po bolnici.” Torej, človek, ki bo prišel na kliniko, ne bo smel imeti občutka, da je v bolnici. Sobe bodo enoposteljne, tu nikakor ne bo primera, da bi bilo v eni sobi 6 ali 8 ljudi, kot se je že dogajalo. Imeli bomo tudi dvoposteljne sobe, vendar teh ne bo prav veliko. Nekateri ljudje si celo želijo biti v dvoposteljnih sobah, tako da se bo to dalo izpeljati. Sobe bodo v principu majhne, vendar pa bo imela prav vsaka soba svoj WC in pa svojo kopalnico, in sicer ločeno. Poudariti velja, da bo vsa oprema popolnoma nova. Ta bo po merilu najvišjih svetovnih standardov. Velik poudarek dajemo vitalni medicinski opremi, to je vse, kar je neposredno vezano na bolnika, operacijo, na materiale, opremo in tako naprej… Opremo bomo menjali po potrebi. Na primer, dober rentgen zdrži tudi do 15 let. S proizvajalci opreme imamo narejene pogodbe, da nas bodo sproti obveščali o novostih. Če bo na primer nek del opreme na voljo v novejši izvedbi, bomo dali v ceno stari del in vzeli novega, skratka opremo bomo nenehno menjavali.”
Kdaj so že nastali načrti za gradnjo tovrstne klinike v Sloveniji?
“V glavi so načrti nastali leta 2002, potem pa so se le-ti kar hitro začeli realizirati.”
To naj bi bila prva zasebna klinika v tolikšnem obsegu in s temi dejavnostmi pri nas. Zakaj ste se odločili za gradnjo prav v Domžalah?
“V Domžalah predvsem zaradi mirne in prekrasne lokacije. Poleg tega je pomembna tudi bližina glavnega mesta in pa seveda izjemno dobre cestne povezave, ki jih imajo Domžale. Tu velja omeniti tudi bližino letališča. Dostop Domžal je tako iz treh smeri, kar pomeni, da v primeru, če se en “zabaše”, še vedno lahko izbiramo med drugima dvema, kar je za kliniko izredno pomembno. To je bil tudi eden od faktorjev. Zakaj ne najpomembnejši? Ker bo šlo pri nas za mirno dejavnost, nikakor ni tu predvideno divjanje rešilnih avtomobilov. Šlo bo zgolj za ne-urgentno medicinsko dejavnost. Še en razlog, zakaj smo se odločili prav za Domžale je tudi v tem,, da je bil odziv same Občine zelo pozitiven. To je bil morda sekundarni ali pa terciarni razlog. Torej sama klima v Občini na samem začetku, medtem, ko je bilo na primer v neki drugi občini, kjer smo tudi izbirali lokacijo, že na začetku pričakovati komplikacije.”
Kaj pa, če se vseeno najde kakšen nujen primer?
“Če bi na primer govorili o nekem povprečju, da bo klinika 80-odstotno zasedena, bo rešilec nastopil morda do dvakrat na mesec. A že to je veliko. Klinika je mišljena za to, da bodo ljudje prišli na pregled, na operacije, po tem na kliniki “odležali” dva dni, nato pa bodo lahko šli v zdravilišča. Tu ne bo urgence, delali ne bomo niti srčnih stvari, skratka delo bo, kar se tega tiče, bolj mirno.”
Kako pa boste “prišli” do bolnikov? Jih bo na primer zdravstveni dom preusmeril k vam…?
“Mi bomo nastopili kot samostojna klinika in se tudi ne nameravamo posluževati nikakršnega oglaševanja. Bolniki bodo prišli povsem po svoji volji in bodo lahko preprosto zamenjali dotedanjega zdravnika. ”
Kaj pa, če se vseeno najde kakšen nujen primer?
“Če bi na primer govorili o nekem povprečju, da bo klinika 80-odstotno zasedena, bo rešilec nastopil morda do dvakrat na mesec. A že to je veliko. Klinika je mišljena za to, da bodo ljudje prišli na pregled, na operacije, po tem na kliniki “odležali” dva dni, nato pa bodo lahko šli v zdravilišča. Tu ne bo urgence, delali ne bomo niti srčnih stvari, skratka delo bo, kar se tega tiče, bolj mirno.”
Kako pa boste “prišli” do bolnikov? Jih bo na primer zdravstveni dom preusmeril k vam…?
“Mi bomo nastopili kot samostojna klinika in se tudi ne nameravamo posluževati nikakršnega oglaševanja. Bolniki bodo prišli povsem po svoji volji in bodo lahko preprosto zamenjali dotedanjega zdravnika. ”
Ste že izbrali ljudi, ki bodo zaposleni v kliniki?
” Klinika se bo lahko pohvalila z 12 do 17 vrhunskimi zdravniki. Sicer pa se bomo potrudili zaposliti čimveč usposobljenih ljudi iz bližnje okolice. To pa zato, ker nam je v interesu, da so zaposleni blizu doma, da lahko pridejo tudi peš ali z avtobusom in so tako bolj fleksibilni ter lažje na razpolago. Konec koncev je to dobro tudi za Občino, za pritok denarja. Tako sem prepričan, da smo pri 170 zaposlenih, sposobni najti polovico teh v okolici Domžal. Ponudili bomo tudi stimulativno nagrajevanje, kar pomeni za približno 30 odstotkov večje plače, kot jih imajo zaposleni na podobnih delovnih mestih.”
V čigavi lasti bo klinika?
“Klinika bo v lasti podjetja Klinika Ljubljana d.o.o.. Nobena skrivnost ni, da ima 30-odstotni delež pri kliniki grupa Humanomed, ki je pred 27-imi leti prva začela z gradnjo zasebnih klinik v Avstriji in ima danes v Avstriji v lasti, tako v nepopolni, kot v popolni, 13 klinik. Skupno je to 6.500 postelj. Vsa logistika, vsi nabavni kanali, ves tehnični servis pri pogajanjih nam tu odpade. Kar se tega tiče, je velika prednost, da smo del Humanomed grupe. Poleg seveda vsega know-how-a, znanja in podobno…”
Govori se, da bo to klinika za premožnejše. Ali to drži?
“Ne, to ne drži. Resda bodo sobe imele vsaka svoje stranišče in kopalnico, vendar pa to ne bodo nikakršni apartmaji, kamor bi se ljudje prišli sproščati ali kaj podobnega. Na kliniko bo tako lahko prišel prav vsak.”
Torej bodo pacienti, ki bodo hoteli na kliniko, potrebovali le zdravstveno izkaznico?
“Glede tega bomo pa še videli, kako se bo naše zdravstvo obnašalo. Sicer pa bo lahko prišel vsak, nudili pa mu bomo celoten paket od pregleda, postoperativnega pregleda, operacije do počitka. Torej, nič posebnega za premožnejše.”
Kdaj je predvideno odprtje?
“Konec leta 2005 oziroma najpozneje v prvi polovici leta 2006. Predvsem je to odvisno od vremenskih pogojev, malo pa tudi od dobave določene vitalne medicinske opreme.”
Koliko sredstev predvideva investicija?
“Vrednost celotnega projekta se giblje okrog 30 milijonov evrov.”
Ali načrtujete, seveda na daljši rok, gradnjo večih tovrstnih klinik v Sloveniji?
“Širjenje je načrtovano. Trenutno iščemo še eno podobno lokacijo – predvsem mirno in v enakem obsegu, kot je ta v Domžalah. Druga klinika jasno ne bo konkurenčna tej kliniki, pač pa bo imela druge dejavnosti. Tudi ni nujno, da bi se nahajala v okolici Ljubljane, v poštev namreč pridejo tudi celjska, mariborska in primorska regija. Ampak počasi, najprej želimo začeti s Kliniko Domžale.”
Alenka Žumbar
Kaj v Zdravstvenem domu Domžale ni več prostorske stiske? Nas hecajo, ne? Žal na volitvah tudi obljube nagradimo. 🙁