Sanacija po poplavah
Odprava posledic poplav ter sanacija cestišč
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija RS za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Sanacija plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah se dela nadaljujejo z vrtenjem sider na četrtem in petem plazu.
Za sanacijo plazov v Lanišah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Na Ministrstvo za naravne vire in prostor je bila posredovana vsa potrebna dokumentacija za sklenitev aneksa za črpanje dodatnih sredstev. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Za javni naročili za stabilizaciji brežine v Stahovici ter sanaciji plazu v Tunjicah smo prejeli ponudbe. Na portalu JN je objavljena odločitev o izviri. Po pravnomočnosti bo sledil podpis pogodb in izbira izvajalca nadzora ter koordinatorja VZD.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
S strani države še vedno nismo prejeli sredstev za sanacijo dveh plazov Zagorica pri Kamniku in Laniše, podpisane imamo vse pogodbe in izdana naročila, vendar ne moramo pričeti z deli dokler ne dobimo odobrenih sredstev.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za izvedbo sanacij se tekoče izvajajo glede na prioritete, poslabšanja stanja na posameznem plazu in obvestila občanov.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnove geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanje na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostale parametre. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na samem plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. V teku je izdelava projektne naloge na podlagi katere bodo izvedene vse potrebne dodatne raziskave za potrebe kvalitetne izdelave načrtov trajne celotne sanacije območja. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za monitoring in spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
V letu 2024 obeležujemo 25 let partnerskega sodelovanja s pobrateno avstrijsko Občino Trofaiach. Glavnina prireditev v počastitev okrogle obletnice je tokrat v Trofaiachu, a gostje iz pobratenega, prijateljskega mesta so prišli v Kamnik tudi na Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine, kjer sta jih sprejela župan Matej Slapar in podžupanja Romana Učakar.
Avstrijsko delegacijo so sestavljali Helmut Wiesmüller, občinski svetnik, tudi pristojen za EU partnerstva z ženo, Susanne Sacher, koordinatorka partnerstva med pobratenima mestoma in Slovenka Sonja Brumen, ki živi v Trofaiachu in nadaljuje tradicijo sodelovanja med mestoma, ki jo je pred 25. leti začel Slovenec Janez Ivanc. Goste iz Trofaiacha sta pozdravila tudi nekdanji župan Anton Tone Smolnikar in Mira Resnik, ki je dvajset let odlično koordinirala sodelovanje med pobratenima mestoma na Občini Kamnik, zdaj pa to delo zelo uspešno nadaljuje Katarina Ščetinin.
Tako župan Matej Slapar kot Helmut Wiesmüller sta poudarila, da so mnogi Kamničani že obiskali Trofaiach in obratno ter stkali pristna prijateljstva. Ta so se nadaljevala tudi na Dnevih narodnih noš in oblačilne tehnike, kjer se je na Glavnem trgu s koncertom predstavila godba pobratenega mesta Stadkapelle Trofaiach, sodelovali pa so tudi v povorki narodnih noš.