S hiperbarično komoro do več kisika in energije

0
980

Brez kisika ni življenja. Gre za nujen in naraven proces v človeškem telesu, ki poteka povsem avtomatizirano, zato mu v vsakdanjem življenju ne posvečamo pretirane pozornosti. Smatramo ga za nekaj tako zelo samoumevnega, dokler nam ga ne začne primanjkovati. Takrat se marsikatera naša gotovost, nenadoma postavi pod vprašaj. Kmalu postanemo zbegani in začnemo ugotavljati, kaj je narobe? Zakaj bi »čakali« na tovrstni trenutek, če lahko že danes izkoristimo prednosti, ki nam jih ponuja drugačen način dihanja, s pomočjo katerega lahko povečamo dotok kisika v naš organizem in zaživimo drugače?

V želji, da bi izkoristili možnosti, ki nam jih ponuja večji dotok kisika, ter tako izboljšali našo psihofizično kondicijo in okrepili imunski sistem, smo se pogovarjali z Lucijo Maleš iz Centra Lumina v Domžalah, ki je tudi sama preizkusila delovanje ter učinkovanje hiperbarične komore in se šele nato odločila, da jo bo v uporabo ponudila tudi drugim.

Človekovo telo hlepi po kisiku. Zakaj?
Ker je zrak onesnažen in ker so ljudje pozabili na dih. Ker ne vedo, kako je dihanje pomembno, temu ne posvečajo dovolj pozornosti in dihajo za preživetje.  Pričeli so dihati samo z zgornjo tretjino pljuč, s čimer pa telo dolgoročno prejme premalo kisika. To vodi v pojav določenih stanj oziroma bolezni. V kolikor bi ljudje dihali zavestno, s celimi pljuči, bi v telo prišla večja količina kisika, ki bi se usmeril tja, kjer ga telo potrebuje.
Tudi sama sem se lotila raziskovanja dihanja in prišla do spoznanja, da je hiperbarična komora v izjemno pomoč pri dotoku večje količine čistega kisika v organizem, kar posledično vodi v izboljšanje psihofizične kondicije in krepitve imunskega sistema. Prednost tretmajev s hiperbarično komoro je v obnavljanju telesnih procesov, ki blagodejno vplivajo na organizem in pomagajo pri regeneraciji celic. Izboljša se delovanje možganov, kar pripomore k boljši koncentraciji.
Ljudje trpijo za pomanjkanjem kisika. Kisik pa daje telesu moč. Energijo. Ko ljudje izstopijo iz hiperbarične komore, pogosto povedo, da se počutijo veliko bolje. Imajo več energije in nimajo več »možganske megle«. Njihovo telo je veliko lažje. Noge so lažje. Resnično se počutijo povsem drugače in razliko vsekakor občutijo.

Nekoč sem slišala, da naj bi samo dojenčki med spanjem pravilno naravno dihali, saj je njihovo dihanje še povsem neobremenjeno.
To pa zato, ker dihajo s celimi pljuči in so v danem trenutku. V našem Centru Lumina v Domžalah, dovzetne posameznike, poleg dihanja v hiperbarični komori, naučimo tudi tovrstnega dihanja. Ljudje, zaradi stresnega načina življenja, pričnemo dihati z zgornjim delom pljuč, medtem, ko pevci in nekateri športniki, ki jih tega učijo, uporabljajo celotna pljuča.  Spodnji in zadnji del pljuč ostaja tako pogosto neuporabljen, zaradi česar počasi »krni. Poleg tega se v pljučih nabirajo toksini. Prvi in drugi obisk komore sta tako največkrat namenjena čiščenju. Čiščenju organizma, kamor nato lažje pride kisik, ki preko pljuč potuje v krvne žile, hemoglobin pa ga nato prenaša na območja telesa kjer ga telo najbolj potrebuje.

Zakaj je dihanje čistega kisika, pod pritiskom, pomembno za nas?
Na kratko, kisik spodbudi sproščanje rastnega faktorja, do 8x tudi matične celice in kolagen, kar sproži hitrejše celjenje notranjih in zunanjih ran, zdravljenje opeklin, vrača mladost na lice in pomaga pri številnih drugih procesih v telesu.
S pomočjo HBOT povečamo transport kisika do celic, celice pa potrebujejo kisik za nemoteno delovanje. Kisik vpliva na mitohondrije – celične elektrarne, kar pomeni, da se sprosti več energije. S pomočjo povečanega pritoka kisika v telo se pričnejo samozdravilni procesi, telo se regenerira, pričnejo se tvoriti nove krvne žile, živčni končiči se obnavljajo in povezujejo,…

Kakšna je čisto fizična zmožnost/sposobnost pljuč? Le ta se verjetno razlikuje od posameznika do posameznika in morebiti celo od obdobja do obdobja?
Tako je. Razlikuje se od posameznika do posameznika. Potapljači, pevci in tudi nekateri drugi športniki nimajo težav z dihanjem. Velikokrat tudi tisti ne, ki si vzamejo čas za dihalne vaje, meditacijo vsaj enkrat na dan. Tudi pohodniki in tekači so se primorani  učiti pravilnega dihanja in  s tem skrbijo za zdrava in prožna pljuča.
Ostali pa, sploh v stresnem načinu življenja, nimajo dovolj predihanih pljuč in posledično – na dolgi rok – pride do hipoksije, pomanjkanja kisika v krvi, do izčrpanosti in izgorelosti.

Kakšni pa so prvi znaki pomanjkanja kisika v telesu?
Znaki pomanjkanja kisika se lahko pričnejo s splošnim slabšim počutjem. To lahko zaznate že po celodnevnem sedenju v zaprtem prostoru za računalnikom. Dolgoročno pa so znaki lahko utrujenost, glavobol, vrtoglavica, pomanjkanje koncentracije, megla v glavi, težave s spominom, občutek depresije, tesnobnosti, stresa, mrzla stopala, roke (težave s cirkulacijo), tudi prebavne motnje, zmanjšana odpornost, utrujenost, slaba volja,… Seveda so lahko to znaki tudi za druga stanja, vendar, če razmislimo čisto z zdravo pametjo – kisik nam daje tudi energijo in obogati našo kri, kar pomeni da pomanjkanje le tega prispeva k poslabšanju kvalitete počutja.

Kako pa nam kisikov tretma v hiperbarični komori pomaga pri izboljšanju splošnega počutja?
Hiperbarična komora pripomore k temu, da v kratkem času naše telo pridobi večjo količino kisika. V komori se poviša pritisk in čisti kisik tako lažje napolni pljuča. Posledično se ga več raztopi v krvi. Naše telo pa ima čudovite moči samozdravljenja, ko ima dovolj snovi, ki jih potrebuje za regeneracijo. Tako večje količine čistega kisika – pod pritiskom – poskrbijo, da se telo prediha in pospeši samozdravilne procese.

Pri določeni starosti začnemo tudi ljudje drugače gledati na življenje in zdravje, saj naj bi nam organizem lepo služil nekako tja do 35, 40 leta, razen v primeru, ko so prisotne določene zdravstvenih težave. Kaj še povedo ljudje in kaj lahko po tretmaju dejansko pričakujejo?
Tako je, največkrat se pričnemo s počutjem in zdravjem ukvarjati, ko pričnejo svetiti oranžne in rdeče lučke. To pa je v zdajšnjem času zelo različno. Vedno več je staršev, ki se zavedajo kako pomembno je dati otrokom in najstnikom znanje kako skrbeti za preventivo, kar me osebno izredno veseli. Prihajajo tako mladi kot tudi upokojeni. Pravzaprav je pri nas v komori najmanj oseb v omenjeni starosti, saj, kot opažam, se ukvarjajo s kariero, otroci, življenjem, pa tudi mudi se jim zelo – zato enourno ležanje v komori, če ni že res rdečih lučk, zanje predstavlja veliko žrtev. Upam pa, da se bo to kmalu spremenilo.
Kaj povedo? Predvsem se jim največkrat  vrti v glavi in pravijo da jim glava bolj dela. Da ni več megle v glavi. Imajo več energije in okrog njih se čuti kako so prepojeni s kisikom. Kot sami povedo, zadihajo drugače in ob tem začutijo nekakšno svobodo. Olajšanje.

Kako je z obiskom v hiperbarični komori pri ljudeh z utrujenostjo, izčrpanostjo ali celo izgorelostjo?
Izgorelost je tudi eden izmed pokazateljev, da smo premalo uporabljali svoja pljuča in preveč razgreli glavo. To je potrebno je sanirati, se naučiti dihati, modro pa je pri tem hoditi tudi na kisikove tretmaje. Kisik namreč daje telesu prepotrebno energijo, vendar pa se je potrebno zavedati, da se je stanje dolgo kopičilo, zato po eni ali le nekaj terapijah ne moremo pričakovati dolgotrajnih rezultatov. Izkušnje in študije so pokazale postopno izboljšanje, stranke pa nam poročajo, da so celo odpravile dolgotrajne težave. Seveda jim podamo napotke kako dihati tako v komori kot tudi doma, kako umiriti glavo in nabirati energijo, da se stanje hitreje povrne v normalno stanje, vsako telo pa ima svoj ritem in svojo zgodbo, zato vsakega posameznika obravnavamo individualno.

Imajo ljudje kakšne težave vstopati v komoro? Kako pripravite tiste, ki imajo težave biti v majhnih, zaprtih prostorih?
Naša hiperbarična kisikova komora zaobsega notranje dimenzije 90x230cm, torej približno toliko velika kot enojna postelja. Ima veliko stekleno okno, pri katerem kmalu izgubimo občutek, da smo v zaprtem prostoru. Načeloma ljudje s klavstrofobijo niti ne pokličejo, se je pa že zgodilo, da je bilo koga na začetku strah, vendar jim pri tem pomagamo in poskrbimo, da je za njih izkušnja prijetna. Načeloma že po nekaj minutah pričnejo uživati in ne potrebujejo naše prisotnosti. Imeli smo primere, ko so se ljudje ustrašili, vendar smo povečini ta strah popolnoma odpravili.

Kaj lahko pričakuje oseba, ki se odloči za kisikov tretma? Kakšen je postopek?
To je prijetna, sproščujoča izkušnja ob kateri se posameznik spočije in uživa v svojem miru. V času obiska lahko počiva, meditira, diha, ozavešča svoje telo, svoj dih… Lahko pa tudi bere ali pa gleda film oziroma njegovo najljubšo serijo. Najbolj se mi je v spomin vtisnila starejša gospa, ki je gledala operno predstavo in celo pela in ko je prišla ven, ni bila samo napolnjena s kisikom temveč so se ji od sreče svetile tudi oči.

V komori dihamo skoraj 100% kisik pri višjem atmosferskem tlaku, saj gre tako kisik lažje v pljuča in posledično se njegova prisotnost poveča tudi v krvi. Pri nas je dobro poskrbljeno za varnost, strankam pa  pred vstopom v komoro vedno razložimo delovanje.

Kdo so največkrat vaše stranke?
Obiskalo nas je že veliko ljudi. Nekateri, ker se zavedajo pomena kisika in preventivno skrbijo za svoje dobro počutje, nekateri pa, ker že prepoznavajo znake pomanjkanja kisika v telesu. Pridejo tudi zaradi izčrpanosti in presenetljivo veliko je bilo med njimi programerjev.
Veliko je športnikov, ki želijo hitreje in lepše celiti poškodbe in ostanejo, ko vidijo, da jim kisik pomaga tudi pri napredku in regeneraciji. Pridejo tudi starejši, ki se želijo bolje počutiti. Prav tako po operacijah in ob raznih kroničnih boleznih. Veliko je tudi primerov posameznikov ljudi z odprtimi ranami, ki se ne celijo in veseli nas da s pomočjo HBOT to uspešno odpravljajo.
Veseli nas tudi, ko pridejo k nam ozaveščeni starši, zaradi otrok ali zaradi sebe. Saj starši tudi potrebujejo energijo, da se lahko kvalitetno posvetijo svojim otrokom. Konec šolskega leta je bilo tudi veliko dijakov in študentov. Najprej so hodili zaradi želje po boljši koncentraciji in boljšemu pomnjenju nato pa da so premagali utrujenost.

Koliko tretmajev je potrebnih, da se nekako za dlje časa poznajo učinki delovanja hiperbarične komore?
To je odvisno od vsakega posameznika posebej. Nekateri jih začutijo že prvič, drugi potrebujejo več tretmajev in se stanje izboljšuje postopoma. Če posameznik ne naredi drugih sprememb, ki so potrebne – če npr. trpijo zaradi stresa, potem so tretmaji v komori kot potreben tedenski, mesečni dodatek.
Imamo tudi nekaj poslovnežev, ki so cele dneve v pisarnah in avtomobilih in se pridejo k nam v komoro umiriti, predihati, se ustaviti po napornem dnevu. Takim priporočamo začetno kuro nato pa redne tedenske obiske.
Drugače pa je po poškodbah, operacijah in kroničnih stanjih… vsako telo reagira drugače tako da se tu individualno posvetujemo s posamezniki.

Verjetno si težko predstavljamo, da je lahko nekaj drugače, da lahko dihamo povsem drugače, če omenjene spremembe še nismo doživeli. Jo poizkusili. Ravno hiperbarična komora nudi priložnost, da si tudi sami damo možnost in si tako že predčasno izboljšamo psihofizično kondicijo ter okrepimo imunski sistem, preden nas v to prisilijo kakšna neželena stanja. Takrat je okrevanje bistveno daljše.
Res je. Pri nas izvajamo cikle tretmajev, lahko pa pridejo tudi na posameznega, vendar pri tem ne moremo pričakovati dolgotrajnih izboljšav. Ko pridejo na cikle tretmajev, postopoma vidijo spremembe pri sebi in sami pričnejo spraševati kako lahko obisk še nadgradijo oziroma katere vaje lahko delajo tudi doma.

Je kakšna starostna omejitev in komu je hiperbarična komora odsvetovana?
Načeloma ni starostne omejitve. Če so otroci stari do 6 let, gredo lahko v komoro skupaj s starši. Nosečnice v komoro ne smejo, te lahko pridejo po porodu. Težko pa bi v komoro spravili nepokretne.
V komoro ne smejo osebe na kemoterapiji. Lahko pa pridejo po končanih terapijah. Prav tako je še nekaj stanj kjer so kontraindikacije – to si potencialni uporabniki lahko preberejo na spletni strani. Uvodni tretma je namenjen tudi spoznavanju splošnega stanja posameznika in če je oseba neprimerna za tretma, je ne vzamemo.

Je hiperbarična komora trenutna modna muha in novejša na trgu?
Ne, je, predvsem v svetu  – v Sloveniji si še utira pot – prepoznana kot vrhunski pripomoček za pridobivanje in nadgradnjo dobrega počutja. Vedno več jih uporabljajo tudi v termah in pa v zdravstvenih ustanovah.
Prve komore naj bi bile na trgu že v šestnajstem stoletju – lesene in ni bil izpostavljen tlak. V taki obliki pa so poznane že od začetka prejšnjega stoletja. Najprej so jih uporabljali za potapljače, kasneje pa se je razširilo na vsesplošno uporabo.

Zakaj menite, da prihaja do tega, da človek preneha pravilno dihati in da dnevno vdihne premalo kisika?
Najverjetneje zaradi hitrega tempa življenja, prenatrpanosti urnikov in premalo ukvarjanja s tem kar je zares pomembno – naše dobro počutje. Brez dobrega počutja dolgoročno nismo učinkoviti, niti uporabni.
Ko se ustavimo in zadihamo ter pri tem pričnemo (spet) uporabljati celotno kapaciteto pljuč, pridemo do potrebne energije za dobro počutje.
Za slabšo kakovost diha pa poskrbi še onesnaženost zraka, kemikalije, pršice, predelana hrana in tlačenje občutkov.

Komu bi priporočali obisk kisikove komore?
 Praktično vsakemu, ki živi sodobno življenje in si želi lepo, zdravo starost – kot preventivo ali pa ljudem, ki so že delno »poškodovani« in si želijo kakovostno življenje. Od nas je odvisno ali bomo življenje živeli ali ga zgolj preživeli.

Kontaktni podatki:
Lucija Maleš
Center Lumina, Ljubljanska 110, Domžale

www.centerlumina.si

040 23 22 07

Oglasno sporočilo