Vnetje sečil, kaj pa zdaj?

0
317

Vnetje sečil je pogosta težava vseh generacij. Običajno poteka v blagi obliki in pogosto ne zahteva obiska zdravnika ali uporabe protibakterijskih zdravil. Najpogostejši vzrok okužbe je vdor bakterij, ki so običajno prisotne v črevesju ter na zunanjih spolovilih, v sečila. Bakterije se v sečilih razmnožijo in povzročijo vnetje. Z rednim uriniranjem jih učinkovito izpiramo, če pa dosežejo mehur, se tam vežejo na njegovo steno, kar občutimo kot vnetje. Vnetje prepoznamo predvsem po pekočem odvajanju majhnih količin seča, siljenju na vodo in po bolečini v predelu sečnega mehurja. Urin je navadno moten, temnejše barve in neprijetnega vonja.

Pomembno je, da ob pojavu prvih simptomov hitro ukrepamo in s tem preprečimo, da se vnetje razširi. Pri blažjih vnetjih sečil si za blaženje simptomov v večini lahko pomagamo sami s številnimi pripravki, ki imajo direktno protibakterijsko delovanje, delujejo diuretično ali pa preprečujejo vezavo mikroorganizmov na sluznico. V prvi vrsti se svetuje zdravila rastlinskega izvora, ki pomagajo pri izpiranju sečnih poti. Najbolj raziskani rastlini, ki delujeta ugodno na sečne poti, sta vednozeleni gornik in navadna zlata rozga, ki delujeta protibakterijsko in diuretično

Priporočljivo je tudi uživanje pripravkov iz ameriške brusnice, ki bakterijam preprečuje vezavo na sluznico mehurja in jih tako hitreje izplaknemo iz sečnih poti. Hkrati pa vsebuje obilo vitamina C, ki zakisa urin in zavira razmnoževanje bakterij. Tako kot brusnica tudi D-manoza bakterijam prepreči vezavo na sluznico. Pomagamo si lahko tudi z gretjem predela okoli sečnega mehurja s termoforjem.

Čeprav so v večini vnetja sečil enostavna, je v določenih primerih nujen obisk zdravnika, ki bo ocenil resnost vnetja in ali je potrebno antibiotično zdravljenje.

Zdravnika obiščite če:

  • simptomi vnetja kljub samozdravljenju ne izzvenijo v 2-3 dneh ali pa se celo poslabšajo,
  • pride do nezmožnosti uriniranja,
  • ste v rizični skupini
  • vnetje spremlja povišana telesna temperatura,
  • se vam vnetje pogosto ponavlja,
  • se v ledvenem predelu pojavijo močne krčevite bolečina
  • se v urinu pojavi kri.

Za preprečitev ponavljajočih okužb je pomemben zadosten vnos tekočine, ki omogoči redno izplakovanje sečnih poti ter prepreči zadrževanje bakterij. Izogibajte se sladkim pijačam, saj povečajo izločanje sladkorja z urinom, ta pa predstavlja idealne pogoje za razrast bakterij.

Vabimo vas, da obiščete Mestne lekarne, kjer smo vam na voljo za dodatne, strokovne informacije.

Neža Brilej, študentka farmacije

Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here