Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah je bila zaključena sanacije plazu za 4. in 5. objektom.
V Stahovici so se pričele aktivnosti za sanacijo in stabilizacijo plazu.
Izvedeno je bilo evidenčno naročilo za izdelavo projekta za sanacijo plazu v Praprečah. V tem tednu je predviden ogled na terenu in popis intervencijskih del za preprečitev nadaljnjega poslabšanja stanja plazu.
Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in začetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile.
Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, te so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, gorskega potokaKorošaka ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8 tisoč kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi občankam in občanom zagotovili, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavahNa območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23).
Sanacija fekalne kanalizacije na Perovem
Na Prisojni poti na Perovem se nadaljuje vrtanje za izvedbo zavarovanja izkopa z armirano betonskimi mikropiloti fi 22 centometrov, globine 8 metrov. Armirano betonska stena za zavarovanje izkopa bo zajemala 21 mikropilotov, kateri bodo dodatno sidrani pod naklonom 30 stopinj, do globine 14 metrov. Dodatna dela povezana z izvedbo AB mikropiltov za zavarovanje izkopa, so nujno potrebna za zaključek sanacije javne fekalne kanalizacije na tem območju. Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši geomehanik Martin Vrabec s.p., na podlagi predhodno izdelanega načrta PZI. Vrednost dodatnih del je ocenjena na 41.500 evrov. Po končani sanaciji plazu na tem območju, bo sledila obnova javne infrastrukture na občinski cesti Prisojna pot JP660299 (t.j. fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija in ceste).
Sanacija ceste v Zakalu Podjetje Gorenjska gradbena družba d.d. je v Zakalu ob cesti LC160081 Zg. Stranje – Zakal naredilo betonski zaključek na kamniti zložbi.
Sanacija plazu ob cesti v Klemenčevem
Podjetje GGD d.d. je v Klemenčevem ob cesti JP660431 začelo s sanacijo plazu, izkop do trdne podlage, izdelava temelja, izdelava zložbe iz kamnobetona.
Sanacija ceste Špitalič – Okrog
Podjetje GGD d.d. nadaljuje s predpripravo za asfaltiranje in sanacijo ceste JP661471 Špitalič – Okrog, ureditev vozišča, izdelava meteornih prepustov, usedalnikov, postavitev kanalet, izdelava odvodnih kanalov …
Sanacija ceste Krivčevo – Kranjski RakPodjetje Trgograd d.o.o. je nadaljevalo s sanacijo zgornjega dela ceste JP661191 Krivčevo – Kranjski Rak, ureditev usedalnikov, izdelava propustov, odvodnih kanalov meteorne vode.
Oddelek za družbene dejavnosti
Tradicionalno martinovanje z varovanci Društva Sožitje KamnikPretekli teden so varovanci Društva Sožitje Kamnik obeležili praznik sv. Martina. Povabilu na martinovanje se je odzval tudi župan Matej Slapar skupaj s Katjo Vegel iz Oddelka za družbene dejavnosti in predsednico Društva Sožitje Kamnik Ireno Bizjak.
Društvo Sožitje Kamnik je humanitarno društvo, ki združuje osebe z motnjami v duševnem razvoju, njihove družine, strokovne delavce in sodelavce ter podporne člane.
V gostilni Pri Čibru so pripravili tradicionalno martinovanje s prijatelji, družinami, skrbniki in prostovoljci. Oba Tonija sta poskrbela, da je bilo plesišče ves čas polno in glasno, občasno pa se jima je na odru pridružila tudi Manca Poljanšek (Manči).
Oddelek za razvoj in investicije
Občine uskladile ključne izzive v regiji kot izhodišča za prvi regionalni prostorski plan Predstavniki občin so na delavnici v začetku novembra opredelili ključne izzive na področju načrtovanja prostora v regiji in tako podali vsebine za zasnovo Izhodišč za pripravo Regionalnega prostorskega plana Ljubljanske urbane regije (RPP LUR). Gre za prvo generacijo strateških dokumentov, ki bodo pripravljeni v vseh 12 regijah in bodo naposled zapolnili vrzel med državno Strategijo prostorskega razvoja Slovenije ter 212 občinskimi prostorskimi plani. Za zasnovo izvedljivih rešitev bo potreben intenziven dialog med lokalno, regionalno in nacionalno ravnjo, kar še toliko bolj narekuje ambiciozna časovnice priprave.
Občine uskladile ključne izzive v regiji kot izhodišča za prvi regionalni prostorski plan Predstavniki občin so na delavnici v začetku novembra opredelili ključne izzive na področju načrtovanja prostora v regiji in tako podali vsebine za zasnovo Izhodišč za pripravo Regionalnega prostorskega plana Ljubljanske urbane regije (RPP LUR). Gre za prvo generacijo strateških dokumentov, ki bodo pripravljeni v vseh 12 regijah in bodo naposled zapolnili vrzel med državno Strategijo prostorskega razvoja Slovenije ter 212 občinskimi prostorskimi plani. Za zasnovo izvedljivih rešitev bo potreben intenziven dialog med lokalno, regionalno in nacionalno ravnjo, kar še toliko bolj narekuje ambiciozna časovnice priprave.
Prva delavnica je podčrtala participativno naravnanost priprave dokumenta, saj so si na RRA LUR za enega osnovnih ciljev pri pripravi zadali izdatno sodelovanje nosilcev urejanja prostora in občin. V naslednjem koraku bo objavljen javni razpis za izbor izdelovalca RPP, v nadaljevanju pa bo izbran tudi izdelovalec celovite presoje vplivov na okolje. Za pripravo RPP bo Ministrstvo za naravne vire in promet prispevalo 60 odstotkov sredstev, občine pa bodo financirale preostalih 40 odstotkov zneska priprave tega ključnega strateškega dokumenta.
Sanacija kolesarske povezave Kamnik–Godič pri Velikem jezu
Po poplavah oktobra 2023 je Občina Kamnik sanirala poškodovane odseke kolesarske povezave Kamnik–Godič in zagotovila interventno prehodnost na območju Velikega jezu. Prejšnji teden smo začeli s sanacijo manjkajočega dela pri Velikem jezu, s čimer bomo vzpostavili sklenjenost kolesarske povezave.
Javno naročilo »Izvedba 3. raziskovalne vrtine Ig-v1/24 na zajetju Iverje«
V prejšnjem tednu smo na Portal javnih naročil objavili javno naročilo male vrednosti »Izvedba 3. raziskovalne vrtine Ig-v1/24 na zajetju Iverje«. Objava javnega naročila s pripadajočo razpisno dokumentacijo je dostopna na naslednji povezavi (Portal javnih naročil): https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav/867234?d=1
Ponudniki so vabljeni k oddaji svojih ponudb preko portala e-JN do torka, 26. novembra 2024 do 9. ure.
Občina Kamnik