T e D n i (K) Občine Kamnik (25.11.2024)

0
12743

Sanacija po poplavah

Sanacija plazov

Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega  popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije.  Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.

V Košišah so bila izvedena dodatna sidra na plazom 3.

V Stahovici so je pričela dela na sanaciji in stabilizaciji plazu z odstranitvijo drevja ter grmičevja na odlomnih robovih, postavitvijo zaščitnih mrež na objekti zaradi preprečitve eventualnih poškodb objektov ob izvedbi del. V teku je pridobitev delne zapore ceste za potrebe izvedbe del.
V Praprečah potekajo aktivnosti in ogledi za izvedbo intervencijskih del in izdelavo projekta celotne sanacije območja.
Nad plazom v Podstudencu je bila izvedena sečnja in odstranitev potencialnih nevarnih dreves.

Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji. V teku je izdelava investicijskih dokumentov, ki so potrebni za črpanje sredstev s strani države.

Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.

V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik,  Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.

Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.

Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.

Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.

Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 m3. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.

V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.

Obisk ministra za naravne vire in prostor v Kamniku

Minister za naravne vire in prostor, Jože Novak se je v samostanu Mekinje, v sredo 20. novembra sestal z župani, katerih območja občin ležijo ob porečjih srednje Save, Ljubljanice in Kamniške Bistrice (Ljubljana, Vodice, Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Mengeš, Trzin, Domžale, Lukovica, Moravče, Dobrova-Polhov Gradec, Horjul, Log-Dragomer, Vrhnika, Borovnica, Brezovica in Kamnik). Ogledal si je sanacijska dela na Kamniški Bistrici v Stahovici, saj je bila Občina Kamnik ena najbolj prizadetih občin v lanskih poplavah. Na sestanku so pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in se podrobneje posvetili načrtu del na vodni infrastrukturi za prihodnji dve leti. Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 126 delovišč, od tega največ na območju občin Kamnik (68), Cerklje na Gorenjskem (14), Dobrova-Polhov Gradec (12) in Lukovica (11).
Na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov. Po zaključku izrednih ukrepov, sedaj sledi sanacija. Največ pozornosti so posvetili pripravi načrtov za letu 2025 in 2026, ki zajemajo vzdrževanje, obnovo, sanacijo in investicije na vodotokih.
Minister Jože Novak je izpostavil, da se bo  zavzemal za rešitve, ki bodo trajne in bodo odporne na podnebne spremembe. Župani so opozorili na pomembnost sočasnega pristopa k pripravi ter izvedbi sistemsko povezanim ukrepov (zadrževalnikov), ki bodo v prihodnje pomembno vplivali na zmanjšanje ogroženosti pred poplavami.
Občini Kamnik in Domžale sta izpostavili projekt sanacije »Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj – Etapa 1 in Etapa 2«, saj aktivnost s strani Direkcije RS za vode na tem projektu ne sledijo zastavljenemu terminskemu planu, kateri predvideva začetek del v letu 2025 in zaključek v letu 2026. Problematika tako še vedno ostaja nedorečena glede podpisa Sporazuma o sofinanciranju tega projektapriprava predpogodb za lastnike zemljišč, predviden začetek del Etape 1 ter izvedba celotnega projekta Etape 2 po Zakonu o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Poudariti velja, da so v Programu sanacije na tem odseku Kamniške Bistrice, od Kamnika do Radomelj, že zagotovljena sredstva v višini 15 milijonov evrov. Zato je ključnega pomena za Občini Kamnik in Domžale, da se ta sredstva takoj namenijo za celovito in učinkovito izvedbo sanacijskega projekta  »Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj – Etapa 2«.
Na koncu so vsi župani poudarili, da je pravočasna predstavitev in seznanitev s projekti sanacije ter z njim povezanimi aktivnostmi, ključno za dobro sodelovanje in medsebojno zaupanje med občinami, Direkcijo RS za vode in Ministrstvom za naravne vire in prostor. 
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah,  skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci  izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23).

Sanacija cest

Sanacija plazu ob cesti v Klemenčevem

Podjetje GGD d.d. je v Klemenčevem ob cesti JP660431 nadaljevalo s sanacijo plazu – izdelava zložbe iz kamno betona in ureditev drenaže ter odvodnjavanja meteornih in zalednih vod.
Sanacija ceste v Kregarjevem
Podjetje GGD d.d. je nadaljevalo s sanacijo ceste JP660461 Kregarjevo – ureditev in utrjevanje zaključnih slojev pred asfaltiranjem.
Sanacija ceste Krivčevo – Kranjski Rak
Podjetje Trgograd d.o.o. je nadaljevalo s sanacijo zgornjega dela ceste JP661191 Krivčevo – Kranjski Rak, ureditev usedalnikov, izdelava propustov, odvodnih kanalov meteornih voda, polaganje kanalet.
Sanacija ceste Špitalič – Okrog
Podjetje GGD d.d. nadaljuje s predpripravo za asfaltiranje in sanacijo ceste JP661471 Špitalič – Okrog, ureditev vozišča, izdelava meteornih prepustov, usedalnikov, postavitev kanalet ter izdelavo odvodnih kanalov.
Sanacija ceste iz Tunjic proti Cerkljanski Dobravi 
Podjetje Prestor d.o.o. je v Tunjicah ob cesti LC039721 proti Cerkljanski Dobravi na delih sanacij plazov zaključilo z zaključnimi deli.
Sanacija fekalne kanalizacije na Perovem

V preteklem tednu je bila uspešno zaključena faza sidranja armirano betonskimi mikropiloti fi 22 cm, globine 8 metrov. Armirano betonska stena za zavarovanje izkopa bo zajemala 21 mikropilotov, kateri so dodatno sidrani pod naklonom 30 stopinj, do globine 14 metrov. Dodatna dela povezana z izvedbo AB mikropiltov za zavarovanje izkopa, so nujno potrebna za zaključek sanacije javne fekalne kanalizacije na tem območju. Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši geomehanik Martin Vrabec s.p., na podlagi predhodno izdelanega načrta PZI. Vrednost dodatnih del je ocenjena na 41.500 evrov. Po končani sanaciji plazu na tem območju, bo sledila obnova javne infrastrukture na občinski cesti Prisojna pot JP660299 (t.j. fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija in ceste).
Sanacijska obnova na gozdnih cestah po poplavah
Občina Kamnik je skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije začela z obnovo gozdnih cest, ki so jih prizadele poplave in neurja v preteklem letu. Na podlagi izvedenega javnega naročila je bil izbran izvajalec del, podjetje BRLEC d.o.o za obnovo dvajsetih odsekov gozdnih cest na območju Občine Kamnik. Vrednost pogodbe za izvedbo sanacijske obnove na gozdnih cestah znaša 80.138 EUR. Obnova gozdnih cest se je začela v mesecu septembru, zaključek je predviden do konca letošnjega leta, v kolikor bodo vremenske razmere dopuščale. Na terenu obnovo gozdnih cest spremlja in koordinira predstavnik Zavoda za gozdove in gradbeni nadzornik iz podjetja DCD-ING d.o.o. V preteklem tednu je izvajalec uspešno zaključil sanacijsko obnovo na dveh odsekih gozdnih cest, ki so bile s strani pooblaščenih predstavnikov pregledane in izvedene primopredaje teh odsekov .
Vzdrževalna dela na gozdnih cestah v letu 2024
Občina Kamnik je skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije začela z rednim vzdrževanjem  gozdnih cest. Na podlagi izvedenega javnega naročila je bil izbran izvajalec del, podjetje Gradnja Dolinšek d.o.o za obnovo tridesetih odsekov gozdnih cest na območju Občine Kamnik. Vrednost pogodbe za izvedbo vzdrževalnih del na gozdnih cestah znaša 86.531 EUR. Vzdrževalna dela so se je začela v mesecu oktobru, zaključek pa je predviden v letu 2025, saj so vremenske razmere (dež, sneg) onemogočale varno delo v gozdu. Na terenu vzdrževanje gozdnih cest spremlja in koordinira predstavnik Zavoda za gozdove in predstavnik Občine Kamnik. V preteklem tednu je izvajalec uspešno zaključil vzdrževalna dela na štirih odsekih gozdnih cest, ki so bile s strani pooblaščenih predstavnikov pregledane in izvedene primopredaje teh odsekov. Občina Kamnik bo podala zahtevek za sofinanciranje rednega vzdrževanja na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. 

Oddelek za razvoj in investicije

Občinska celostna prometna strategija občine Kamnik 
Proces priprave Občinske celostne prometne strategije (OPCS) Kamnik se nadaljuje z intenzivnim delom občinske delovne skupine in s člani širše delovne skupine. V novembru sta potekali dve delavnici. Na spletni delavnici, ki je potekala 5. novembra 2024 so pripravljavci OCPS, seznanili člane širše delovne skupine, z rezultati izvedenih aktivnosti (anketa, intervjuji, spletne in fizične javne razprave …), ki so povzeti v t. i. grand matriki. Predstavili so tudi strateška vodila. Druga delavnica je potekala v torek 19. novembra 2024, v prostorih Občine Kamnik potekala delavnica v živo. Na moderirani delavnici so bili v skladu s strateškimi vodili zasnovani in prioretizirani ukrepi, ki bodo smiselno uvrščeni v akcijski načrt OCPS Kamnik.
Strokovna ekskurzija na območje Lokalne akcijske skupine Južne Koroške (Regionalkooperation Unterkärnten)
Spoznavanje dobrih praks in uspešno izvedenih projektov posameznih Lokalnih akcijskih skupin (Las-ov), tako v Sloveniji kot tudi izven naših meja, je vedno dobrodošlo za pridobivanje novih idej ter povezovanj s potencialnimi projektnimi partnerji.  Prejšnji teden smo se udeležili strokovne ekskurzije na območje Lokalne akcijske skupine Južne Koroške (Regionalkooperation Unterkärnten), na kateri so nam predstavili uspešne projekte, ki podpirajo razvoj vasi in izboljšujejo kakovost življenja v lokalni skupnosti.
Začeli smo v Železni Kapli, kjer je v sklopu dveh LEADER projektov za razvoj vaškega jedra Občina preuredila hišo na glavnem trgu Železne Kaple. Prostore so prilagodili za javno uporabo in ob tem ustvarili tudi novo povezavo do čebelarskega centra, geoparka, igrišča in promenade.
V Dobrli vasi sta Občini Dobrla vas (Eberndorf) in Žitara vas (Sittersdorf), v sodelovanju z lokalnim bio kmetovalcem, zgradili skupno kompostarno za kompostiranje zelenega odreza z občinskih javnih površin s kapaciteto 2.000 kubičnih metrov letno.
Nadaljevali smo na panoramski vrh in planino Brandalm, ki je zelo popularna točka za obiskovalce s celotne Labotske doline. Na krajšem sprehodu do razgledne ploščadi smo se seznanili z interaktivno tematsko potjo. Obe ureditvi so izvedli s pomočjo sredstev že omenjenega projekta LEADER.
Naslednja točka v Labotski dolini je bila trgovina z regionalnimi kulinaričnimi produkti v Šentpavlu, kjer so s prodajo produktov lokalnih pridelovalcev in z zaposlovanjem težje zaposljivih oseb ustvarili uspešno zgodbo. Za konec smo si ogledali še prenovi mestnega parka in nekdanje konjušnice v središču Pliberka. Mestni park so prenovili v prostor srečevanj za vse generacije. Uredili so nove sprehajalne poti in namestili opremo, ki omogoča sprostitev, počitek, gibanje in učenje. V nekdanji konjušnici potekajo koncerti in kulturni dogodki, razstave in delavnice.
Vabilo na brezplačni tečaj »Uvod v umetno inteligenco« 
FUND2740, v sodelovanju s francosko organizacijo INCO, širi kompetence impact in socialnih podjetnikov in podjetnic na področju znanj o umetni inteligenci in njeni uporabi za krepitev podjetnosti.
V ta namen so pripravili 20-urno brezplačno usposabljanje, ki je namenjeno impact in socialnim podjetnikom in podjetnicam ter vsem, ki to želijo postati oz. želijo izkoristiti potencial umetne inteligence kot spodbude za večanje njihove podjetnosti, za povečanje pozitivnih učinkov njihovih podjemov ter za izboljšanje inovativnosti in konkurenčnosti njihovih produktov in storitev.
Tečaj zajema vrsto spletnih učnih vsebin, ustvarjenih s strani podjetja MinnaLearn in Univerze v Helsinkih. Potekal bo v obliki webinarja ter zajemal teorijo in praktične naloge. Udeleženci prejmejo program, certifikat, študijske kreditne točke in dostop do izbranih AI orodij. Potekal bo v začetku leta 2025.
Več informacij in program: https://fund2740.com/uvod-v-ai/ 
Prijave potekajo do 20. decembra 2024 na anita.molka@razvoj.si ali na telefonski številki 01 8962 710.
Oglasno sporočilo

ODDAJ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here