Tradicionalna spominska slovesnost v Češnjicah

0
2128

Včeraj dopoldan se je v Češnjicah odvijala tradicionalna spominska slovesnost, ki ji je prisostvoval tudi župan Marjan Šarec skupaj s slavnostnim govornikom, podžupanom Igorjem Žavbijem, predstavnico Veleposlaništva Združenih držav Amerike višjo praporščakinjo Kim Paradise, predsednikom Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Matevžem Koširjem, Jožetom Goltnikom v imenu Združenja borcev Tuhinj, predsedniki in predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij Občine Kamnik, svetnicami in svetniki Občinskega sveta Občine Kamnik ter številnimi krajankami in krajani Češnjic. 

Na mestu spomina in opomina se je delegacija s položitvijo venca ob prisotnostizastavonoš poklonila dr. Petru Držaju, vodji ameriške vojne misije, kapetanu Charlesu Fisherju, dvema ameriškima oficirjema Juliusu Rosenbergu in Ernstu Knothu, ter dvema britanskima oficirjema, majorju Mathewsu in poročniku Edwardu Parksu, ki so v letih 1944 in 1945 padli za svobodo v teh krajih. Slovesnost je pripravilo Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik in Združenje borcev Tuhinj.

V imenu Veleposlaništva Združenih držav Amerike je višja praporščakinja Kim Paradise pozdravila vse, ki se vsako leto s spominsko slovesnostjo iskreno zahvalijo tistim, ki so se borili v teh krajih.

Župan Marjan Šarec je na tem mestu dejal: »Spoštovani gostje, spoštovane tovarišice in tovariši, pozdravljeni na mestu opomina in spomina na dogodke druge svetovne vojne. Pred nekaj tedni je bil tukaj ameriški veleposlanik Robert Hartley in je na tem mestu položil venec ter z zanimanjem prisluhnil zgodbam, ki so se dogajale tukaj v Tuhinjski dolini. To niso samo zgodbe. To je resnica. To je zgodovina in to se je dogajalo tukaj. Zato se še kako motijo tisti, ki se vsako leto posmehujejo, ko gremo na takšno slovesnost. A danes tega ne bomo obujali. Ne bomo obujali sovraštva. Ne bomo se trudili vnašati razdora. Spomnili pa se bomo tistega, kar se je dogajalo. To se je dogajalo. Žal. In upam, da se ne bo več ponovilo dejstvo, da je brat položil roko nad brata. Zato danes ta spomin in velika zahvala vam, ki vsako leto prihajate na ta kraj in s svojo prisotnostjo počastite padle, katerih imena so zapisana na tem mestu. Naj bodo oni ponosni na nas kjerkoli že so. Spoštovane tovarišice in tovariši, ne pozabimo ohranjati spomin in glejmo naprej, da se to nikoli več ne ponovi. Smrt vsem fašizmom.«

Slavnostni govornik, podžupan Igor Žavbi pa je povedal: »Spoštovani visoki gostje, gospe in gospodje, tovarišice in tovariši, številna spominska obeležja ob cesti skozi Tuhinjsko dolino in po okoliških gozdovih nas opominjajo, da so se v teh krajih, med 2. svetovno vojno, odvijali številni boji, ki so zahtevali tudi mnogo žrtev. Na to nas opominjajo tudi številne slovesnosti, ki jih skozi celo leto organizira Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik skupaj s krajevnimi organizacijami. Spominsko obeležje ob katerem smo zbrani danes pa je drugačno od ostalih. Obeležje je posvečeno partizanskemu zdravniku dr. Petru Držaju in kapetanu ameriške vojne misije Charlesu Fisherju, ki sta skupaj s še 17 partizani izgubila življenje med decembrsko ofenzivo leta 1944. Štirje zavezniški oficirji, dva ameriška in dva britanska pa so prav tako izgubili svoje življenje v teh krajih v letih 1944 in 1945.«

»Tukajšnje spominsko obeležje nas ne spominja le na junaška dejanja udeležencev NOB, pač pa nas opominja, da v najhujših trenutkih nismo bili sami. Skupaj s partizansko vojsko so se borili tudi zavezniški vojaki, ki so daleč stran od svoje domovine, daleč stran od svojih ljubljenih oseb, tvegali in mnogi tudi izgubili svoje življenje za to, da bi premagali fašizem in nacizem, ki je sejal zlo. Sejal zlo po naši domovini. In sejal zlo po celem svetu. Spomladi 1945 se je vojna končala. Skupaj z zavezniškimi silami je zmagal NOB in mnogi so se začeli vračati na svoje domačije. Veselje je bilo kratko. Mnogi so našli požgane domove in potrebno je bilo pričeti znova, marsikje brez večine moških. Brez tistih, ki jih je vojna vihra obdržala zase. V tej majhni vasici je vojna vzela 10 ljudi, 1 žensko in 9 moških, starih od 19 pa do 63 let. In tudi njim je namenjena današnja slovesnost. Predvsem njim in seveda vsem ostalim, ki so dali svoje življenje v boju za lepši jutri. V boju za nas vse.«

.

“>»Danes, več kot 70 let po dogodkih, ki so za vedno zaznamovali našo deželo, ko se rojeva že 4. povojna generacija, se mi včasih zdi, kot da bi pretekle dogodke najraje pozabili. Marsikdo mi včasih reče: »Kaj pa hodiš po teh partizanskih proslavah? To se nas ne tiče.« A ravno nasprotno. Še kako se nas tiče, saj so vojne zaznamovale mnoge generacije. Tudi, ali predvsem, zaradi spomina na naše babice in dedke, ki so grozote vojne doživeli na lastne oči. Nasilje pa doživeli tudi na lastni koži. Mnogi med njimi so se zoperstavili sovražniku, zapustili vse in se podali v boj proti tujemu agresorju, ki jim je vsiljeval tujo besedo in tuje navade. Niso se bali ne trpljenja in ne smrti, pač pa so verjeli v zmago in lepši jutri. Veliko tistih, ki se niso pridružili partizanom, predvsem ženske, otroci in starejši, pa so bili na silo kruto odtrgani od domačih ognjišč in brez milosti odpeljani v koncentracijska taborišča. Med njimi je bilo veliko takih, ki niso nikdar več videli domače zemlje. Tudi njim so namenjene spominske slovesnosti in tudi zaradi svojih prednikov in požgane domačije se udeležujem spominskih slovesnosti, namenjenih NOB in njegovim junakom. Predvsem pa so slovesnosti, kot je današnja, namenjene nam. Ne samo zato, da se spominjamo junaških dejanj in trpljenja naših prednikov, pač pa da nas opominjajo, da se kaj takega ne sme več pripetiti. Kako bomo to dosegli? Zagotovo ne z apatijo in s posmehovanjem tistim, ki svoje domoljubje izkažejo z udeležbo na takšnih slovesnostih. Pa naj gre za proslave ob državnih ali občinskih praznikih, za spominske slovesnosti, kjer se spominjamo dejanj iz 2. svetovne vojne ali pa iz osamosvojitvene vojne, skoraj vedno imam občutek, da so tam le tisti, ki so bili zraven tudi takrat »ko je pokalo«.

.

“>»V Občini Kamnik imamo številne priložnosti, da izkažemo spoštovanje do naše domovine in njene zgodovine. Poleg proslav, ki jih organizira Občina Kamnik, imamo še preko 10 spominskih slovesnosti, ki jih organizirajo veteranska in domoljubna društva, ki delujejo v naši občini: Prevoje, Oseke, Šipek, Kostavska planina, Rudnik, Golice in ostale. Spodbudimo tudi druge, da se jih udeležijo. Spodbudimo jih, da ob državnih praznikih izobesijo slovensko zastavo in bodimo ponosni, da smo Slovenci. Naši predniki so dali življenja za to, da smo sami gospodar na domači zemlji. Spoštujmo to! Spoštovane in spoštovani, bodimo hvaležni vsem, ki so se za to borili. Borcem 1. in 2. svetovne vojne, vsem, ki so sodelovali v osamosvojitveni vojni leta 91 in vsem, ki so prispevali svoj del k temu, da danes lahko s ponosom rečemo, da smo Slovenci. Da živimo v suvereni in samostojni državi. Hvala vsem, ki kakorkoli prispevate k temu, da junaška dejanja naših prednikov ne bodo šla v pozabo. Hvala vsem, ki skrbite za to in za številna druga obeležja v naši občini. Njim v spomin, nam v opomin!«

.

“>Za glasbeno popestritev je poskrbela Mestna godba Kamnik pod vodstvomBorisa Selka ter učenke in učenci Podružnične šole Zgornji Tuhinj pod mentorstvom Ivice Bajde. Zastavonošein Častna enota Slovenske vojske so dogodku dodali prav posebno noto, za preplet veznih besed pa je poskrbela Barbara Božič.

Oglasno sporočilo