Popoldan je v Sejni dvorani Občine Kamnik potekala 10. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik. Svetnice in svetniki so sprejeli Program oskrbe s pitno vodo v občini Kamnik za leto 2024, obdobje 2022–2025, Investicijski program (IP) »Gradnja in nabava opreme v ZD Kamnik«, potrdili so Odlok o ustanovitvi Javnega lekarniškega zavoda Mestne lekarne in Zaključni račun proračuna Občine Kamnik za leto 2023.
26 svetnic in svetnikov je sprva potrdilo Zapisnik 4. dopisne seje Občinskega sveta Občine Kamnik, in Zapisnik 5. dopisne seje Občinskega sveta Občine Kamnik. Nato je sledila razširitev dnevnega reda s točkama Seznanitev z informacijo o stanju javne varnosti na območju občine kamnik v letu 2023 in Volitve in imenovanja, razširitev dela točke Volitve in imenovanja pa je bila umaknjena z dnevnega reda.
V točki Volitve in imenovanja je predsednica Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Ivanka Učakar povedala: »Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je na 2. izredni seji, 22. aprila 2024, obravnaval dokumentacijo Skupščine družba Velika planina, d. o. o. v zvezi z izdajo soglasja k imenovanju članov Nadzornega sveta družbe.« Občinski svet Občine Kamnik pa je dal z 19 glasovi za soglasje k imenovanju članov Nadzornega sveta družbe Velika planina, d. o. o. v sestavi Mark Anžur, Matej Humar in Matjaž Jug.
Na Ustna vprašanja je svetnici Alenki Jevšnik (Lista Dušana Papeža) je odgovoril višji svetovalec za gospodarske javne službe in projektno delo Sandi Borec, svetnici Romani Učakar (Lista Mateja Slaparja) je odgovor podal vodja Oddelka za razvoj in investicije Boris Ravbar, na vprašanje svetnice Karle Urh (Gibanje SVOBODA) pa je odgovorila vodja Oddelka za urejanje prostora dr. Marija Tadeja Ježek.
Sledila je predstavitev oziroma Seznanitev svetnic in svetnikov o stanju javne varnosti na območju Kamnika: »Na območju Kamnika so policisti v letu 2023 obravnavali 568 kaznivih dejanj ali 7,2 odstotka več kot v preteklem letu. Od skupnega števila obravnavanih kaznivih dejanj je bilo preiskanih 47,2 odstotka, skupna preiskanost vseh kaznivih dejanj pa je bila 51,9-odstotna. Zoper premoženje so policisti obravnavali 376 kaznivih dejanj, zoper življenje pa 24 kaznivih dejanj. V letu 2023 so policisti obravnavali 36 kaznivih dejanj zoper zakonsko zvezo, družino in otroke, kar je celo 41,9 odstotka manj kot v letu poprej. S področja drog so policisti obravnavali 1 kaznivo dejanje, na področju gospodarske kriminalitete 31 dejanj, beležimo pa 32 kaznivih dejanj grožnje, 6 zalezovanja ter 7 kaznivih dejanj povzročitve splošne nevarnosti. Na območju občine Kamnik so policisti obravnavali 1.997 raznih kršitev, v večini pa jih je bilo ugotovljenih v zvezi s sumom povzročitve prekrška ali kaznivega dejanja. Na območju občine Kamnik je bilo ugotovljenih 1.648 kršitev prekoračitve hitrosti, kar je za 4 odstotke več kot v letu 2022. V poostrenih nadzorih nad prekomerno uporabo alkohola je bilo ugotovljenih 106 kršitev (za 12,8 odstotka več kot lani), pri uporabi varnostnega pasu pa je bilo ugotovljenih 114 kršitev, kar predstavlja 15,2 odstotka več kot v letu poprej. V letu 2023 je bilo obravnavanih 210 prometnih nesreče, število udeležencev v le-teh pa je bilo 341, pri tem se jih je 9 huje poškodovalo, lahko telesno poškodovanih je bilo 61 oseb. Obravnavane so bile tri prometne nesreče s smrtnim izidom in temu primerno se je izvajalo tudi več preventivnih aktivnosti na tem področju. Policisti so na območju Kamnika in Komende v preteklem letu izvedli 325 preventivnih dejavnosti, ki so bile usmerjenev približevanje storitev policije ljudem in zagotavljanje stalne navzočnosti policistov, zlasti vodij policijskih okolišev. S področja tujcev zelo dobro sodelujemo z Upravno enoto Kamnik. Policisti Policijske postaje Kamnik smo se še posebej angažirali v preventivnem delovanju pri odpravljanju posledic avgustovske vremenske ujme, kjer smo med drugim varovali območja evakuiranih objektov ter usmerjali promet na državnih cestah, ki so bile poškodovane oziroma začasno zaprte,« je med drugim povedal pomočnik načelnika Policijske postaje Kamnik Davorin Toš.
Nato pa je s 23 glasovi za v drugi obravnavi sledil še sprejem Programa oskrbe s pitno vodo v občini Kamnik za leto 2024, obdobje 2022–2025, O programu je svetnice in svetniki seznanil vodja Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Timotej Štritof, ki je poudaril: »Program zajema aktivnosti, ki bodo zagotavljale stalno in zadostno oskrbo z ustrezno pitno vodo v vseh javnih vodovodnih sistemih, s katerimi gospodari oziroma upravlja Občina Kamnik. Prav tako mora program opredeliti večja obnovitvena dela vodovodnih omrežij in naprav. Na podlagi predvidene porabe vode so v programu predstavljene predvidene višine prihodkov in odhodkov. Iz njega pa je razvidno, da je za leto 2024 načrtovanih 1.155.980,00 evrov prihodkov in prav toliko odhodkov, za redno vzdrževanje pa je predvidenih 1.066.660,00 evrov. Za primerjavo so predstavljene tudi vrednosti prihodkov od leta 2020 do leta 2023 ter predvidene vrednosti prihodkov za leto 2024.«
Z 28 glasovi za je bil v nadaljevanju sprejet Investicijski program (IP) »Gradnja in nabava opreme v ZD Kamnik«. Ob tem je direktorica podjetja MILT d. o. o., pripravljavka dokumentacije Lidija Dovgan Žvegla med drugim dejala: »Cilj potrditve IP-a je zadostiti zahtevam, ki izhajajo iz Uredbe o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ ter 7. člena Odloka o proračunu Občine Kamnik za leto 2024, s tem pa omogočiti Občini Kamnik pripravo vloge za sofinanciranje investicije iz državnega proračuna na podlagi sklepa Vlade RS št. 16000-4/2023/2 z dne 25. 5. 2023. Glavni cilji izvedbe investicijskega projekta so investicije v objekt zdravstvenega doma in opreme ambulant ter nakup vozil, namenjenih za izvajanje zdravstvene dejavnosti na primarni ravni, z namenom zagotavljanja enakih pogojev za zadovoljevanje skupnih potreb prebivalcev. Z investicijo bodo zagotovljeni ustrezni pogoji za upravljanje zdravstvene dejavnosti v Občini Kamnik in Komenda. Gre za naložbo, ki zdravstvenim delavcem omogoča kvalitetnejše pogoje za delo, prebivalcem obeh občin pa boljšo zdravstveno oskrbo in s tem dvig kakovosti življenjskega standarda. Specifični cilji pa so sledeči: izdelava podstrešja za potrebe patronažne službe in psihologa, ureditev novih prostorov dveh ambulant družinske medicine, zagotovitev ustrezne manjkajoče medicinske opreme obstoječih in novih ordinacij, med njimi tudi novih zobozdravstvenih terapevtskih stolov in sterilizatorjev, nakup nujno potrebnega RTG aparata, nakup novega EKG aparata, nakup novega ultrazvoka, nakup reševalnega vozila, nakup novega zobnega RTG aparata, nakup novih vozil za patronažno službo, dvig kakovosti dela v Zdravstvenem domu dr. Julija Polca Kamnik, zagotavljanje hitre in ustrezne oskrbe v primeru urgentnih intervencij, krepitev in ohranjanje zdravja občanov in občank, nudenje zadostne medicinske oskrbe krajanom in nujne medicinske pomoči, zmanjšanje čakalnih dob v ambulantah Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik in ohranjanje življenjskega standarda krajanov.« Dodatno obrazložitev o opremi in potrebah, ki jih ima Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik, glede na število zaposlenih pa je podal tudi direktor dr. med. Sašo Rebolj. K tej točki je bil sprejet amandma.
Z 28 glasovi za pa je sledil sprejem Odloka o ustanovitvi Javnega lekarniškega zavoda Mestne lekarne. Občinske uprave vseh občin ustanoviteljic so od prve obravnave ponovno preučile vsebino posameznih členov odloka, vseh podanih pripomb na sejah občinskih svetov ter namero Občine Vodice, ki so si želeli priključiti Javnemu lekarniškemu zavodu Mestne lekarne in jih uskladile in vključile v predlog Odloka o ustanovitvi Javnega lekarniškega zavoda Mestne lekarne v drugi obravnavi. Občinske uprave vseh občin ustanoviteljic so ponovno preučile pripombe, potrdile namero Občine Vodice, da se omenjena Občina pridruži, kajti le-ta je ostala brez lekarne, ter pripravile odlok za drugo obravnavo. Tudi Zdravniška zbornica Slovenije je potrdila, da je Odlok primeren za sprejem.
V zadnji točki današnje seje je z 19 glasovi za sledila še potrditev Zaključnega računa proračuna Občine Kamnik za leto 2023. »Skupni prejemki proračuna Občine Kamnik so v letu 2023 znašali 42.471.552,27 evra (dosežena 95,8-odstotna realizacija v primerjavi s planom za leto 2023), skupni izdatki proračuna Občine Kamnik pa 35.832.741,98 evra (dosežena 76,9-odstotna realizacija v primerjavi s planom za leto 2023). Občina Kamnik je imela na dan 31. 12. 2023 odprte tri kredite v skupni višini 11.493.703,18 evrov. V letu 2023 je Občina Kamnik nakazala 750.000 eur proračunskih sredstev družbi Velika planina d.o.o. za dokapitalizacijo družbe Velika planina d.o.o.. Občina Kamnik je imela 31. 12. 2023 stanje sredstev v višini 8.379.561,88 evrov, v skladu za financiranje investicij v OŠ je bilo 8.514.477,36 evrov, v rezervnem skladu za stanovanjsko področje 800,02 evrov, v skladu za pokriti bazen 377.633,24 evrov, v skladu za športne objekte 45.561,13 evrov, v skladu proračunske rezerve 38.911,23 evrov in v skladu za delovanje svetniških skupin oziroma samostojnih svetnikov 18.679,13 evrov. Neporabljena sredstva na dan 31. 12. 2023 so se prenesla in se uporabljajo za pokrivanje odhodkov Občine Kamnik in krajevnih skupnosti v letu 2024,« je v obrazložitvi dejala pomočnica vodje Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Marija Kos.
V Uradu županje Občine Domžale rabijo mesec dni, da pripravijo zapisnik občinske seje!