Sanacija po poplavah Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija Republike Slovenije za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetjem Hidrotehnik, d. o. o. ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanje poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Sanacije plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah so se izdelovala sidra nad gospodarskim objektom, izvajalo se je čiščenje terena na delu, kjer se bodo sidra izdelovala v tem tednu. Uredila se je tudi okolica ter dostopna pot pod brežino ob petem objektu.
Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in začetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Za stabilizaciji brežine v Stahovici so v teku aktivnosti za pridobitev zapore ceste. Po prejemu le te se bo takoj začelo z delom.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter na več lokalnih cestah.
Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogled z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za izvedbo sanacije. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in da se aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditve strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovili občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Čiščenje mulja
Sodelavci koncesionarja so očistili mulj na delu kolesarske steze pod povezovalko na kamniški obvoznici in od poplav poškodovani del cestišča na novo asfaltirali.
Oddelek za družbene dejavnosti
Berčičevi ‘Mojstri besede’
V torek, 15. oktobra 2024, je bilo v Domu kulture Kamnik odprtje fotografske razstave Tomaža Berčiča z naslovom Mojstri besede. Razstava, njeno izvedbo je sofinancirala Občina Kamnik, prikazuje portrete slovenskih literarnih ustvarjalcev, posnete v črno-beli tehniki. Večletni opus del je strnjen tudi v monografiji, ki poleg portretov ustvarjalcev vsebuje tudi opise srečanj fotografa s portretiranci.
Avtor razstave je Tomaž Berčič, ki se posveča predvsem portretiranju, socialni fotografiji in degradiranim okoljem. Razstava odseva nekajletni projekt, ko je avtor širom Slovenije portretiral najbolj eminentne slovenske pisateljice, pisatelje, pesnike in pesnice. Veliko portretirancev je s svojimi literernimi deli odločno zaznamovalo povojne generacije in njihova dela so bila mnogokrat obvezno čtivo v šolskem programu. Avtor se je portretov lotil v črnobeli tehniki, predvsem pa z željo, da bi skupaj z njimi v objektiv ujel tudi njihovo najljubše okolje, pa naj bo to delovno mesto, domača dnevna soba ali najljubša sprehajalna pot … Lepo vabljeni, da si razstavo ogledate v galeriji Doma kulture Kamnik še do 4. novembra 2024.
Obnovljena oba grajska stolpiča na Zapricah
Grajski kompleks Zaprice z omenjenima paviljonoma ima od leta 1961 v upravljanju javni zavod Medobčinski muzej Kamnik (lastnik Občina Kamnik). Medobčinski muzej Kamnik (MMK) je edini javni zavod za varovanje premične kulturne dediščine na širšem območju, kateri po sklepu Ministrstva za kulturo izpolnjuje zahteve za opravljanje državne javne službe muzejev. Teritorialno izvaja državno javno službo na območju sedmih občin – Kamnik, Komenda, Lukovica, Domžale, Moravče, Mengeš in Trzin za strokovna področja umetnostne zgodovine-likovne umetnosti, arheologije in zgodovine ter za področje sodobne likovne umetnosti. MKK hrani zbirke državnega pomena. Grajska paviljona, kot del spomeniško zaščitenega kompleksa, sta bila od vseh ostalih poslopij najbolj ogrožena in jima je grozilo uničenje spomeniško varovanih lastnosti in posebnosti. Paviljona tudi nikoli nista bila temeljito in pod strokovnim nadzorom spomeniškega varstva obnovljena. Tako so bila nujno potrebna konservatorsko – restavratorska dela.
Grajska paviljona sta svojo avtentičnost ohranila tako v svojih gabaritih, arhitekturi, zasnovi, materialih in oblikovanju. Težilo se je k čim večji ohranjenosti materialov, iz katerih sta bila paviljona v 18. stoletju (spodnji del 17. stoletje) izdelana. Tako se je zaščitil in obnovil notranji in zunanji ohranjeni historični omet, poslikave v notranjosti, kamnita portala in okenski okvirji, restavrirale so se okenske mreže, obnovili in dodatno ročno izdelali so se talni tlakovci, prav tako se je na osnovi specialnih znanj in veščin obnovila strešna konstrukcija.
Urejeni sta bili leseni konstrukciji ostrešij in na novo izvedena kritina, urejena je bila drenaža, odbiti so bili vsi dotrajani ometi v notranjosti in na fasadah, ob tem, da se je čim več originalnih ometov ohranilo. Poškodbe v zidavi so bile pozidane s kamnom in poinjektirane z apneno injektirno maso. Restavriralo se je profilirana napušča, izvedlo se je rekonstrukcijo fasadnih in notranjih ometov po vzoru originalnih ohranjenih ometov. Vse kovinske elemente se je speskalo in zaščitilo z barvo. Kamnite okenske okvirje in vhodne portale se je restavriralo. Fasadi in notranjost stolpičev se je prepleskalo z apnenim opleskom. V notranjosti se je prezentiralo tudi nekaj fragmentov poslikave, položilo se je opečnati tlak, uredilo okolico in na strehah pozidalo konstrukcijo za montažo bakrenih zaključkov. Vsa dela so potekala pod strokovnim vodstvom Zavodom za varstvo kulturne dediščine.
V obnovljenih stolpičih – paviljonih, ki so sedaj bolj dostopni, bo Medobčinski muzej Kamnik izvajal nove pedagoško – andragoške programe, npr. likovne ustvarjalnice, prikazi izdelovanja izdelkov domače in umetne obrti, pravljične urice ipd. ter populariziral kulturno dediščino, s spremljajočimi prireditvami: npr. koncerti in nastopi mladih talentov, literarni večeri, poletna branja, pogovori o kulturni dediščini, … s protokolarnimi in turističnimi programi pa bo z večjo dostopnostnjo in ozaveščenostjo še dodatno prispeval k ohranjanju kulturne dediščine.
Odprtje razstave o osamosvojitveni vojni za Slovenijo
V ponedeljek, 14. oktobra 2024, je v avli nove šole Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik potekalo odprtje razstave z naslovom Osamosvojitvena vojna za Slovenijo. Dogodek, organiziran v sodelovanju z Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Kamnik – Komenda, Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik in Občino Kamnik, je bil poseben poklon vsem, ki so prispevali k zgodovinski osamosvojitvi naše države. Zbranim se je ob tej priložnosti pridružil tudi župan Matej Slapar skupaj s predsednikom Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik – Komenda Demitrijem Perčičem in ravnateljico Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik Moniko Glücks Donko.
Razstava, ki prikazuje zadnje leto osamosvojitvenih dogodkov, nas popelje skozi politične priprave in pripravljenost na oborožen spopad. Poleg fotografij, dokumentov in osebnih zgodb so obiskovalci skozi bogato zbirko podoživeli čas, ko je bil narod poln poguma, odločnosti in enotnosti. Razstava ni le prikaz zgodovinskih dogodkov, temveč poklon ljudem, ki so s svojo predanostjo omogočili nastanek samostojne države.
Ob odprtju je župan Matej Slapar pozdravil vse goste in v svojem govoru posebej nagovoril otroke. Poudaril je pomembnost in zahtevnost nalog, ki so jih opravili tisti, ki so sodelovali pri osamosvojitvi Slovenije, in še dejal, da ravno zaradi njihovega dela lahko danes mladi sanjajo, razvijajo svoje talente in odraščajo v podporni skupnosti, kot jo ponuja nova šola. Ob tej priložnosti se je še zahvalil vsem, ki so sodelovali pri pripravi razstave.
Namen razstave je obuditi spomine na prelomne dogodke in navdihniti mlade generacije, da cenijo vrednote, za katere so se naši predhodniki borili. Po odprtju nas je po razstavi popeljal predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik – Komenda Demitrij Perčič, obiskovalci pa so si lahko ogledali tudi nove šolske prostore.
Dan odprtih vrat Društva upokojencev Kamnik: podelitev priznanj najuspešnejšim športnikom
V Društvu upokojencev Kamnik je 18. oktobra potekal Dan odprtih vrat, katerega se je kljub deževnemu vremenu udeležilo veliko število upokojencev. Zbranim se je pridružil tudi župan Matej Slapar skupaj s predsednikom Društva upokojencev Kamnik Miho Resnikom, podeljena pa so bila priznanja in pokali najuspešnejšim športnikom ter aktivnim članom, ki sodelujejo v različnih projektih.
Predsednik Društva upokojencev Kamnik Miha Resnik je v svojem nagovoru pohvalil aktivnost članov, še posebej športnikov, in izrazil zadovoljstvo nad rastjo članstva. Poudaril je pomen sodelovanja z Občino in dodal, da se v društvo vključujejo tudi mlajši upokojenci. Ob tej priložnosti je dejal: “V penzijo potem pa v društvo upokojencev.” Tudi župan Matej Slapar je zbrane nagovoril s toplimi besedami, pri tem pa poudaril, da je težko dodati kaj pametnega ob tako bogatih izkušnjah in modrosti, ki jih nosijo kamniški upokojenci. Zahvalil se je društvu za odlično delovanje in ustvarjanje lepih zgodb, ki jih z navdušenjem spremlja tudi Občina. Zaželel jim je prijetno popoldne in poudaril, kako pomembno je, da se še naprej redno srečujejo ter s svojo energijo in zgledom navdušujejo tudi mlajše generacije.
Kulturni del programa so popestrili Mešani pevski zbor Društva upokojencev Kamnik in Ljudske pevke Predice. Nato je sledila podelitev pokalov, medalj in priznanj, ki sta jih podelila župan Matej Slapar in predsednik Komisije za šport, rekreacijo in kulturo Tone Prešeren. Športniki društva so tekmovali v raznovrstnih disciplinah, kot so balinanje, stezno kegljanje, kegljanje s kroglo na vrvici, kolesarstvo, namizni tenis, pikado, plavanje, streljanje, šah in tenis.
Podelili so nagrade za naj športnike 2024. Med ženskami so nagrade dobile:
- Mimi Vrhovnik,
- Marija Hribar,
- Marinka Baronik.
Med moškimi pa so bili kot naj športniki prepoznani:
- Pavle Serša,
- Roman Radej,
- Jože Baronik.
Podelili so še nagrado za grčo športa. Za leto 2023 je nagrado prejela Vinka Prosen, za leto 2024 pa med ženskami Lojzka Urankar in med moškimi France Primožič, ki je avgusta letos napolnil 100 let.
Dogodek je potrdil pomembno vlogo, ki jo Društvo upokojencev Kamnik igra pri ohranjanju aktivnega in povezanega življenja starejših v skupnosti, in za to se jim še enkrat zahvaljujemo ter čestitamo vsem prejemnikom priznanj in pokalov.
Tuhinjska dolina v pesmi in besedi: praznik glasbe in domače kulture
V torek, 18. oktobra, se je v avli Osnovne šole Šmartno v Tuhinju odvijal kulturni dogodek Tuhinjska dolina v pesmi in besedi, ki ga je organiziral Mešani pevski zbor Mavrica. Dogodek, ki ga je s svojo prisotnostjo podprl tudi župan Matej Slapar, je uspel združiti številne ljubitelje glasbe in domače ustvarjalnosti. Program je bil izjemno pester, na odru pa se je zvrstilo več kot 50 nastopajočih, ki so skozi ljudske, narodne, narodno zabavne in zabavne pesmi ter s skečem predstavili bogastvo lokalne kulture.
Večer petja in besede je začel Mešani pevski zbor Mavrica pod vodstvom Primoža Leskovca, ki je s svojo energijo in ubranim petjem ustvaril odlično vzdušje. Sledili so nastopi Neže Zore na citrah, Mešanega pevskega zbora Društva upokojencev Motnik-Špitalič ter pevke Petre Osolnik v spremljavi kitaristke Lane Erzar. Ljudski pevci iz Tuhinjske doline so v dvorano prinesli pristno ljudsko izročilo, medtem ko so trije člani Kulturno umetniškega društva Srednja vas pri Kamniku s kratkim skečem poskrbeli za smeh. Harmonikar Kristjan Žavbi in skupina Una 2 s T’hina pa sta s svojima glasbenima točkama dogodek popeljala proti vrhuncu. Preplet misli in besed je pripadal Igorju Žavbiju in Maji Hribovšek.
Zbrana publika je z navdušenjem spremljala nastope, ki so pokazali širino in bogastvo lokalnih talentov ter pomen ohranjanja kulturne dediščine. Dogodek je tako dosegel svoj namen – predstavitev in promocijo domačih kulturnih ustvarjalcev, ki s svojim delom skrbijo, da slovenska pesem, glasba in beseda živita naprej.
Spominska slovesnost v Sovinji Peči: Poklon žrtvam požiga in opomin prihodnjim generacijam
V Sovinji Peči je 19. oktobra potekala spominska slovesnost v čast tragičnim dogodkom iz 15. oktobra 1944, ko so okupatorji uničili Berlečevo in Livkovo domačijo ter v ognju vzeli življenja članov obeh družin. Mineva 80 let od tega strašnega dejanja, zato so se krajani in povabljenci zbrali v spoštljivem spominu na ta tragičen dogodek. Organizacijo dogodka so prevzeli Krajevna skupnost Sela in Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik, slovesnosti pa se je v imenu Občine Kamnik udeležila tudi podžupanja Romana Učakar.
Predsednica Krajevne skupnosti Sela Nežka Poljanšek se je v svojem govoru spomnila žrtev in grozodejstev, ki jih je vojna prinesla v ta kraj. Izpostavila je, kako pomembno je, da spomin na trpljenje in sovraštvo ostane živ, saj nam pomaga graditi svet, v katerem nasilje nima mesta.
Ob tej priložnosti pa je zbrane v imenu Občine Kamnik nagovorila podžupanja Romana Učakar, ki je poudarila pomen spomina na dogodke, ki so zaznamovali zgodovino kraja, in kako pomembno je, da jih ne pozabimo. Okrutnost okupatorjev, ki so uničili življenja nedolžnih ljudi, naj nam bo v opomin, da se podobne grozote nikoli več ne ponovijo. Prav zaradi njihovega trpljenja danes živimo v miru, je dejala, in poudarila odgovornost, da ohranjamo strpnost in mir v prihodnosti. Zahvalila se je organizatorjem, ki z ohranjanjem spomina pomagajo preprečevati ponovitev zgodovinskih napak.
Po govoru je sledil blagoslov groba, ki ga je opravil župnik Edi Strouhal, slavnostni gostje pa so nanj položili venec v spomin na vse, ki so umrli v tragičnih dogodkih.
Slavnostni govornik, podpredsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Dušan Božičnik je obudil spomin na dogodke, ki so se zgodili pred osemdesetimi leti ter orisal današnje družbene razmere, ki v nekaterih delih sveta kažejo podobne vzorce. Poudaril je še, da moramo biti kritični in zavestni pri opazovanju trenutnih dogodkov doma in po svetu in pohvalil delovanje sveta Krajevne skupnosti Sela ter prizadevanja tamkajšnjega gasilskega in športno-kulturnega društva, ki s svojim delom ohranjajo živahnost kraja. Govor je sklenil z mislimi, ki so odmevale v srca prisotnih: “En sam človek težko kaj premakne, skupaj pa zmoremo vse, in prav ta povezanost nas krepi in osmišlja.” Njegove besede so poudarile, kako pomembna je solidarnost, ko gre za ohranjanje miru in preprečevanje sovraštva. V zaključku in druženju po slovesnosti je bilo čutiti moč skupnosti, ki skozi spomin gradi prihodnost brez nasilja.
Dogodek so s kulturnim programom popestrili učenci Podružnične šole Sela pri Kamniku, program pa je povezoval Igor Žavbi.
Oddelek za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance
Sodelavci iz naslova javnih del skrbijo za čisto in urejeno mesto
Občina Kamnik je iz naslova lanskih poplav s strani Zavoda za zaposlovanje RS zaposlila deset delavcev iz programa javnih del, dva pa iz rednega programa Zavoda za zaposlovanje RS o javnih delih. Skozi vse leto so skrbeli, da sta bila mestno jedro in bližnja okolica skrbno urejena in čista.
Delavci iz programa javnih del so čistili in urejali nabrežino reke Kamniške Bistrice in drugih kamniških rek takoj po poplavah, skrbeli so za urejeno in čisto mestno središče (pobiranje smeti, zalivanje rož, košnja, pobiranje in odstranjevanje listja s pločnikov, obrezovanje žive meje in grmovja, žaganje vej, čiščenje ulic, popravljanje ograj …), pozimi pa so kidali sneg in posipali ulice s soljo. Pomagali so tudi pri prestavljanju omar in drugega pisarniškega pohištva v samostanu Mekinje, na stari Osnovni šoli Frana Albrehta in Občini Kamnik.
Javna dela so namenjena spodbujanju socialne in delovne vključenosti ranljivih skupin brezposelnih, izboljšanju njihovih veščin in zaposlitvenih možnosti pri neprofitnih delodajalcih, ki so izvajalci programov.
Ob tej priložnosti se sodelavcem iz naslova javnih del zahvaljujemo, da s skrbnim in vestnim delom pripomorejo k še lepši podobi našega mesta in okolice.
Oddelek za razvoj in investicije
Anketa v okviru projekta COMMHERITOUR
Od letošnjega januarja je Javni zavod za kulturo Kamnik udeležen v mednarodnem projektu COMMHERITOUR, katerega osnovni namen je oživljanje rokodelstva. Javni zavod za kulturo je v projekt, ki ga sofinancirata Evropska Unija iz programa Interreg Podonavje in Občina Kamnik, vstopil z zeliščarstvom.
Da bi imela vsebina projektnih akcij karseda dolgoročne učinke, se v začetni fazi obračamo na prebivalce občine Kamnik, pri katerih želimo poizvedeti, v kakšni meri ste sami vključeni v rokodelske dejavnosti, koliko vas tovrstne dejavnosti in rokodelski izdelki in pridelki zanimajo ter seveda, kolikšno vlogo ima kulturna dediščina pri vaši izbiri potovalnih destinacij.
V kratki anketi lahko sodelujete tudi vi, do nje pa lahko dostopate preko QR kode (na fotografiji) ali preko spletne povezave TUKAJ.
Javno naročilo »Izgradnja kanalizacije v naselju Motnik«
Na Portalu javnih naročil je objavljeno javno naročilo male vrednosti »Izgradnja kanalizacije v naselju Motnik«. Objava javnega naročila s pripadajočo razpisno dokumentacijo je dostopna na naslednji povezavi (Portal javnih naročil): https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav/857641?d=1.
Ponudniki so vabljeni k oddaji svojih ponudb preko portala e-JN do torka, 5. novembra 2024, do 9. ure.
Javno naročilo »Nakup vozil za ZD Kamnik«
Na Portalu javnih naročil in v Uradnem listu EU (TED) je objavljeno javno naročilo »Nakup vozil za ZD Kamnik«. Javno naročilo, ki se vodi po odprtem postopku javnega naročanja, je razdeljeno na 3 sklope:
- SKLOP 1: Nakup reševalnega vozila tip-a C,
- SKLOP 2: Nakup dveh osebnih vozil za patronažno službo,
- SKLOP 3: Nakup osebnega vozila s pogonom 4×4.
Objava javnega naročila s pripadajočo razpisno dokumentacijo je dostopna na naslednji povezavi (Portal javnih naročil): https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav/858539?d=1.
Ponudniki so vabljeni k oddaji svojih ponudb preko portala e-JN do petka, 8. novembra 2024, do 9. ure.
Prvi javni poziv za izbor projektov za uresničevanje ciljev in ukrepov Strategije lokalnega razvoja za LAS Srce Slovenije na območju občin Dol pri Ljubljani, Kamnik, Litija, Lukovica, Moravče in Šmartno pri Litiji, ki se bodo sofinancirali iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP)
Datum objave: 18. 10. 2024.
Rok za oddajo vlog: do vključno petek, 31. 1. 2025, priporočeno po pošti oziroma v primeru osebne dostave v pisarno Vodilnega partnerja do 31. 1. 2025 do 12. ure.
Vnos vlog in način oddaje vlog: Vlogo na javni poziv je treba vnesti v spletno aplikacijo na naslovu https://drsp.e-razpisi.si/, vlogo v aplikaciji zaključiti, jo natisniti ter jo podpisano in opremljeno s črtno kodo oz. številko vloge, prejeto v aplikaciji, oddati na javni poziv, kot je navedeno v javnem pozivu. Aplikacija trenutno še ne deluje, vnos vlog v spletno aplikacijo bo možen predvidoma od 4. 11. 2024 dalje do 31. 1. 2025.
Namen javnega poziva: je izbor projektov (operacij), katerih rezultati prispevajo k uresničevanju SLR na območju občin Dol pri Ljubljani, Kamnik, Litija, Lukovica, Moravče in Šmartno pri Litiji in sofinanciranje njihovih stroškov.
Javni poziv se izvaja kot podpora za izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (pristop LEADER/CLLD), v obdobju do leta 2027. Sredstva za sofinanciranje projektov izbranih v okviru SLR je LAS dodelilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (v nadaljevanju EKSRP).
Predmet sofinanciranja: so projekti (operacije), ki zasledujejo cilj SC8 Spodbujanje zaposlovanja, rasti, socialne vključenosti in lokalnega razvoja na podeželskih območjih, vključno z biogospodarstvom in trajnostnim gozdarstvom ali druge cilje Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 za Slovenijo ter prispevajo k ciljem, ukrepom, kazalnikom ter intervencijski logiki Strategije lokalnega razvoja za lokalno akcijsko skupino LAS Srce Slovenije za programsko obdobje 2021–2027.
Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje: Okvirna višina razpoložljivih sredstva za sofinanciranje znaša 350.000,00 evrov iz Evropskega kmetijskega sklad za razvoj podeželja (v nadaljevanju EKSRP). Stopnja javne podpore posameznega projekta znaša 80 odstotka upravičenih stroškov projekta.
Ne glede na prejšnji odstavek stopnja javne podpore za sklad EKSRP za naložbe oziroma investicije v gradnjo, pridobitev, vključno z zakupom, ali izboljšanje nepremičnin ter kmetijsko mehanizacijo znaša 65 % upravičenih stroškov naložbe v okviru projekta.
Oblika in obseg sofinanciranja: Višina sofinanciranja iz sredstev EKSRP je omejena, in sicer:
- Najnižji znesek sofinanciranja iz javne podpore za posamezen projekt znaša 5.000 evrov.
- Najvišji znesek sofinanciranja iz javne podpore za posamezen projekt znaša 30.000 evrov za projekte neinvesticijske narave oz. 60.000 evrov za projekte investicijske narave.
Projekti neinvesticijske narave so projekti, pri katerih se neposredni stroški osebja namenijo za izvedbo večjega dela projektnih aktivnosti, za preostale kategorije upravičenih stroškov pa se uporabi pavšalna stopnja.
Projekti investicijske narave so projekti, katerih večji del projektnih aktivnosti predstavljajo stroški naložb oziroma investicij v opredmetena osnovna sredstva ter v neopredmetena sredstva in stroški storitev zunanjih izvajalcev, za povračilo stroškov osebja pa se uporabi pavšalna stopnja.
Posamezen upravičenec lahko v okviru tega javnega poziva zaprosi največ za 60.000 evrov nepovratnih sredstev na javnem pozivu, kar pomeni seštevek zaprošenih nepovratnih sredstev upravičenca v vseh oddanih vlogah na ta javni poziv. Pri obračunu se prijavitelji in partnerji preverjajo posebej, kar pomeni, da se prijavitelju prišteje samo znesek, ki ga bo dejansko prejel, ne pa tudi sredstva partnerjev.
Upravičenost stroškov: Upravičeni so samo stroški, ki so nastali po vložitvi vloge za odobritev projekta, s strani LAS Srce Slovenije, na ARSKTRP. Informacije o javnem pozivu: Po elektronski pošti: las@razvoj.si Po telefonu: 01/896 27 13, vsak delovnik od 9:00 do 13:00. Zadnja vprašanja bodo možna do 28. 1. 2025.
Razpisna dokumentacija:
- 1._Javni poziv_LAS_Srce_Slovenije_EKSRP_2024
- povezava do spletne aplikacije za vnos vlog: https://drsp.e-razpisi.si/
- Pogodba_o_sodelovanju_vzorec_2024
- Pravilnik_o_postopku_izvedbe_javnih_pozivov_LAS_Srce_Slovenije_v1
- Uredba LEADER/CLLD do leta 2027
- Pravilnik o področjih prostovoljskega dela in vpisniku
- Navodila za izvajanje CLLD 2027_EKSRP_1. sprememba_podpisano
- Pravilnik o označevanju vira sofinanciranja
- Informativni seznam prilog_1. sprememba
Občinska celostna prometna strategija (OCPS)
Občinska celostna prometna strategija Občine Kamnik je v fazi oblikovanja ukrepov za izboljšanje varnosti in učinkovitosti prometa. Prejšnji teden je potekala delavnica ožje delovne skupine za pripravo OCPS. Izvajalci OCPS so predstavili rezultate izvedenih aktivnosti (ankete, intervjuji, spletne in fizične javne razprave …). Oblikovani so bili prednostni izzivi, priložnosti, prioritete in strateška vodila.
Na povezavi https://cps.projekti.si/kamnik/ukrep lahko označite lokacije ter predlagate konkretne ukrepe, za katere menite, da bi izboljšali varnost in učinkovitost prometa. Vaš predlog lahko tudi pojasnite s komentarjem. V naslednjih korakih priprave strategije bodo opredeljeni ukrepi, ki morajo biti skladni s strateškimi vodili.
Spletni dogodek Podpora neformalnim oskrbovalcem oseb z demenco
Vabimo vas na dogodek, namenjen neformalnim in formalnim oskrbovalcem oseb z demenco ter vsem posameznikom in organizacijam, ki jim nudijo podporo. Predstavili bomo projekt SupportCARE, ki ponuja brezplačna orodja za podporo neformalnim oskrbovalcem. Ta orodja pomagajo preprečevati negativne vplive oskrbe na zdravje, prispevajo k dobremu počutju oskrbovalcev ter odpravljajo stigmo, povezano z demenco (Priročnik “SKRB ZASE”, zbirka osebnih zgodb, spletno izobraževanje o demenci in video, ki s pomočjo virtualne resničnosti ponuja vpogled v svet osebe z demenco).
Na dogodku bosta sodelovala tudi Inštitut Antona Trstenjaka in Združenje Spominčica, ki bosta predstavila svoje aktivnosti v podporo neformalnim oskrbovalcem ter delila dragocene praktične nasvete. Dogodek bo tudi odlična priložnost, da delite svoje izkušnje in zastavite vprašanja. Spletni dogodek bo potekal v četrtek, 24. oktobra 2024, od 14. ure do 15:30 ure.
Pridružite se nam preko povezave: https://us06web.zoom.us/j/85916276214?pwd=Q8qbvAcmqAr7S3VagQX3aPCCqBPx1H.1.(ID srečanja: 859 1627 6214 in geslo: 296716)
Prijavite se lahko najkasneje do 23. oktobra 2024 na elektronski naslov anita.molka@razvoj.si ali pokličite po telefonu 01 8962 710.
Občina Kamnik